Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Není úrok jako úrok aneb Jak klamou banky

Autor: Martin Smutný | 30.08.2010 09:01 | Kategorie: Hypotéky | 8 komentářů
Není úrok jako úrok aneb Jak klamou banky

Při srovnávání úvěrů si dejte pozor: úrokové sazby nejsou počítány dle stejné metodiky. Sazby, které na první pohled vypadají lákavě, mohou u některých bank být vlivem odlišného způsobu výpočtu nesrovnatelné s konkurenčními. Při výběru úvěru vycházejte raději z efektivního úroku.

Jak vybírat úvěr

Mezi hypotečními úvěry a úvěry ze stavebního spoření lze vybírat dle různých kritérií. Většina žadatelů o hypotéku se řídí výší  úrokové sazby. Tento výběr lze považovat za velmi zjednodušený a tudíž nepřesný. Nízká úroková sazba může být vykoupena splněním řady dalších podmínek bank (založení účtu, sjednání pojištění, kreditní karty, domicilace plateb či po splnění přísnějších nároků na bonitu atd.), které mohou prodražit celé řešení. Je třeba započítat i další náklady spojené s vyřizováním úvěru - poplatky za zpracování, měsíční poplatky, znalecký odhad a další. Nezapomínejte ani na přednosti a slabiny jednotlivých bank (proces zpracování žádosti, administrace, čerpání, flexibilita..).

Anuitní a neanuitní způsob úročení

Na trhu existují 2 druhy úvěrů, které se liší konstrukcí a výpočtem úroků, které v součtu nakonec zaplatíte za půjčené peníze zpět bance. Úroky z těch typu jsou nesrovnatelné a na první pohled lákavé úrokové sazby se mohou prodražit.

a) hypoteční úvěr anuitní

Hypoteční úvěr je splácen stále stejnou splátkou, je jíž výše se v průběhu času nemění (anuita). Anuita se skládá ze dvou částí - splátky jistiny a úroků. Poměr mezi úroky a jistinou je nejvyšší na počátku splácení a postupně se snižuje.b) hypoteční úvěr neanuitní

Tento typ úvěru není splácen jako klasický hypoteční úvěr, ale bance platíte pouze úroky z půjčených peněz po celou dobu splácení. Vedle hypotéky si musíte uzavřít kapitálové, investiční životní pojištění nebo spoření do podílových fondů, kam spoříte peníze místo platby jistiny do banky. Na konci splatnosti hypotéky je hypoteční úvěr splacen z naspořených a zhodnocených finančních prostředků. Rizikem tohoto řešení je situace a vývoj kapitálových trhů, svou roli hraje i výše zaplacených poplatků na počátku investice a v jejím průběhu.

Tento typ úvěru je hlediskem efektivního úroku výrazně dražší oproti jiným a z tohoto důvodu (a také kvůli vyšší citlivosti veřejnosti na investiční riziko) v dnešní době ustupuje. Nákladovost tohoto typu úvěru lze srovnat s úvěrem anuitním pomocí efektivní úrokové míry (APRC).

c) překlenovací (řádný) úvěr od stavební spořitelny

Zatímco řádný úvěr stavební spořitelny je splácen anuitní splátkou, překlenovací úvěr je také neanuitním úvěrem. Trvá však jen nějakou dobu, a pak je nahrazen řádným úvěrem. O tento typ úvěru můžete požádat v případě, že ještě nemáte na účtu stavebního spoření dostatek vlastních zdrojů a dostatečné hodnotící číslo, abyste na řádný úvěr dosáhli.

V průběhu překlenovacího úvěru se splácí úroky z celé výše úvěru po celou dobu splácení, výše úvěru se nemění. Z tohoto důvodu je třeba se zajímat, jak dlouho bude překlenovací úvěr trvat, protože tato fáze může řešení přes stavební spořitelnu výrazně prodražit. Vedle tohoto účtu ještě platíte na účet stavebního spoření, dokud nenaspoříte stanovenou výši vlastních zdrojů.

Také u tohoto typu úvěru lze nákladovost srovnat s úvěrem anuitním pomocí efektivní úrokové míry (APRC).

Výpočet stejné splátky bez snižovaní výše dluhu – neanuitní splácení

Měsíční splátka = D * r / 100/12

D = počáteční výše úvěru

r = úroková sazba za úrokové období

Standardy času

Banky musí uspokojovat své akcionáře a generovat zisk, proto musí vymýšlet lákadla, jak přetáhnout klienty pod svá křídla. Jedním z triků, který může zkrášlit prezentované úrokové sazby, je způsob výpočtu úroků. Tento jev je běžný i v zahraničí, proto byste se měli při uzavírání produktu podívat do obchodních podmínek banky, jaký úrokový systém je u banky používán.

Všechny hypoteční úvěry používají složené úročení s denní frekvencí. Pro počty uvažovaných dní v měsíci a v roce se však přístupy různí a to má vliv na skutečně zaplacenou výši úroků.

Pro výpočet dnů v měsíci banky počítají s 30 dny nebo se skutečným počtem dnů. V případě délky roku ve dnech se počítá s 365 dny, 366 dny v přestupném roce, nebo s 360 dny (12 měsíců x 30 dní).

Německý standard (360/360)

Většina bank na českém trhu využívá tzv. německý standard pro vyjádření doby splatnosti. Ten vychází z předpokladu, že každý měsíc má 30 dnů a rok 360 dnů (360/360). V únoru, který má 28 dnů, jsou tak úvěry dražší, než např. v prosinci s 31 dny.

Denní úrok se vypočítá následovně: (úroková sazba / 360) * 360

Příklad: úroková sazba 5 %:          (5 / 360) * 360 = 5 %

Anglický standard (365/365)

Tento standard je přesnější a předpokládá, že rok má 365 dnů, přičemž délka měsíce je dána skutečným počtem dní (nepočítá se s přestupným rokem). Podle této metody je úvěr stejně drahý v únoru jako v prosinci.

Denní úrok se vypočítá následovně: (úroková sazba / 365) * 365

Příklad: úroková sazba 5 %:          (5 / 365) * 365 = 5 %

Francouzský standard (365/360)

Francouzský standard počítá s aktuálním počtem dnů v měsíci, ale vychází z předpokladu, že rok má 360 dnů. Úvěry ve stejné výši a při stejné úrovni úrokové sazby jsou tak podle francouzského standardu ve srovnání s německým standardem nižší.

Denní úrok se vypočítá následovně:    (úroková sazba / 365) * 360

Příklad: úroková sazba 5 %:          (5 / 365) * 360 = 4,93 %

Banky používající odlišný způsob úročení

Téměř všechny banky na českém hypotečním trhu pracují s německým standardem, který počítá v rámci roku s 360 dny a každý měsíc v roce má 30 dnů. Ovšem mezi poskytovateli hypotečních úvěrů lze najít výjimky, které pro výpočet úroků používají odlišný způsob výpočtu. Aby bylo možné porovnat všechny banky na trhu podle stejného měřítka, je třeba převést prezentované sazby na německý způsob úročení.

Modelová situace

Kupní cena: 1 900 000 Kč

Vlastní zdroje: 380 000 Kč

Výše vlastních zdrojů: 1 520 000 Kč

Splatnost úvěru: 20 let

Hypoteční banky pracující s jiným časovým standardem

Banka

Prezentovaná úroková sazba*

Měsíční splátka anuity

 

Přepočítaná úroková sazba

Měsíční splátka anuity

LBBW

4,29%

9 444,83 Kč

 

4,35%

9 495,72 Kč

Sparkasse

4,70%

9 781,14 Kč

 

4,76%

9 835,06 Kč

Volksbank

4,59%

9 690,27 Kč

 

4,65%

9 742,88 Kč

* Prezentovaná úroková sazba z kalkulačky na internetových stránkách bank.

Volksbank

Úroková sazba převedená na německý standard, který používá většina hypotečních bank na českém trhu. (4,59 / 360) * 365 = 4,65 %

Při této úrokové sazbě je měsíční splátka shodná se splátkou, která je vypočtena po zadání v hypoteční kalkulačce.

LBBW

Úroková sazba převedená na německý standard, který používá většina hypotečních bank na českém trhu. (4,29 / 360) * 365,25 = 4,35 %

Při této úrokové sazbě je měsíční splátka shodná se splátkou, která je vypočtena po zadání v hypoteční kalkulačce.

Sparkasse

Úroková sazba převedená na Německý standard, který používá většina hypotečních bank na českém trhu. (4,70 / 360) * 365 = 4,76 %

Při této úrokové sazbě je měsíční splátka shodná se splátkou, která je vypočtena po zadání v hypoteční kalkulačce.

Právně ano, morálně ne

Z právního hlediska je vše zřejmě v pořádku. Výpočet úroků má banka zcela jistě ošetřeno ve všeobecným úvěrových podmínkách, nebo ve všeobecných podmínkách banky. Z morálního hlediska bohužel ne. Tato problematika je zdárným příkladem toho, že dříve, než se k něčemu podepíšete, řádně si prostudujte, k čemu se zavazujete. Ve skutečnosti u těchto bank platíte měsíčně o cca 50 Kč více než by odpovídalo splátce vypočítané klasickým způsobem.

Jediné objektivní porovnání úvěrů – efektivní úrok APRC

Převodem všech nabídek bank na německý časový standard porovnání nekončí. K úrokovým sazbám musí být přičteny veškeré další náklady produktu (poplatky), které v sobě obsahuje ukazatel APRC.

APRC (Annual Percentage Rate of Charges) je roční procentní sazba poplatků. Tento ukazatel vyjadřuje celkovou nákladovost hypotečního úvěru a lze ho přirovnat k RPSN u spotřebitelských úvěrů. Sazba zahrnuje nejen nominální úrokovou sazbu, ale jsou do ní promítnuty i další nevyhnutelné náklady a poplatky spojené s žádostí, schválením a čerpáním hypotéky. Sazba zahrnuje poplatek za zpracování odhadu, poplatek za schválení hypotéky, poplatek za vedení úvěrového účtu. Na základě APRC lze rychle a přehledně srovnávat výhodnost nabídky všech typů úvěrů v konkrétní situaci.

Velkým úskalím je, zda se při výpočtu APRC počítá skutečně se všemi poplatky, které je nutno zaplatit, aby bylo možno získat úvěr. APRC pro jednotlivé úvěry se také liší např. podle výše úvěru a dalších parametrů, a proto lze stanovit jedině pro konkrétní - anebo modelovou situaci.

Autor je analytikem Mercuria Finance.

Anketa

Jakou variantu úrokové sazby preferujete?

Fixní (298)
 
Variabilní (76)
 Celkem hlasovalo 374 čtenářů

Není úrok jako úrok aneb Jak klamou banky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 8 komentářů)

Česká spořitelna - francouzký standard Otakar Mareš | 15.09.2016 11:12
efektivní úrok Aleš Navrátil | 21.09.2014 08:27
Česká spořitelna Martin | 23.04.2014 23:30
RE: hallmarkfinanceloan@yahoo. com Jelena Achmatova | 19.11.2010 14:16
hallmarkfinanceloan@yahoo. com Hall Mark | 16.11.2010 01:43

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »