Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nízká kvalita novostaveb je časovanou bombou

Autor: Petr Bukač | 18.08.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 9 komentářů
Nízká kvalita novostaveb je časovanou bombou

Byty v panelových domech získaly nálepku podřadného bydlení, které se bez vynaložení velkých nákladů na rekonstrukce neobejde. Byty v novostavbách jsou naopak prezentovány jako velmi kvalitní a bezproblémové. Za dvacet let, nebo i dříve, ovšem budou muset vlastníci těchto dnes nových bytů investovat nemalé prostředky do jejich oprav a rekonstrukcí. Mnozí s tím ale vůbec nepočítají.

Starší nemusí znamenat nekvalitní

Bydlení v paneláku je jako svezení ve starší škodovce. Obojí sice uspokojí, ale rozhodně nenadchne. Hromadná výstavba sídlišť i výroba vozidel v socialistickém Československu měly za cíl především uspokojení potřeb co největšího počtu občanů. Hlavní bylo plnění plánovaných ukazatelů v souladu s usneseními strany a vlády. Na kvalitu se přitom tolik nehledělo. Tehdy vyrobená auta i postavené domy proto trpěly řadou nectností. Velká část z nich ale slouží svým uživatelům dodnes.

Výstavba domů montovaných z předem vyrobených panelů vyvrcholila koncem 70. let minulého století. Od té doby jich vznikalo stále méně a poslední byly postaveny o deset let později. Stáří většiny paneláků tedy dnes přesahuje 30 let, což téměř koresponduje s dobou jejich plánované životnosti. Přes neustále přetřásanou nekvalitu jejich výstavby a obavy z nechuti lidí v nich bydlet dnes v panelácích bydlí zhruba třetina obyvatel Česka. Velká většina z nich na tom nehodlá nic měnit.

Bydlení v panelovém domě na sídlišti lze dnes jen stěží pokládat za luxusní bydlení. Na druhou stranu užívání bytu v domě po rekonstrukci, která odstranila vady vzniklé při jeho výstavbě a zajistila výměnu morálně či provozně opotřebovaných součástí, nemusí být o nic horší, než bydlení v novostavbě bytového domu stojícího opodál. Jediné, co rekonstrukce starších domů uspokojivě vyřešit nemůže, je ne příliš šťastné dispoziční uspořádání některých bytů a nedostatek parkovacích míst.

Novostavba není zárukou kvality

Zatímco kvalita bytů v panelových domech je spíše podceňována, v případě bytů nově postavených bytových domů je tomu právě naopak. Ty se sice dnes staví s využitím vyspělejších materiálů a moderních technologií, ale jejich výsledná kvalita nemusí být nijak oslnivá. Spěch při jejich výstavbě dnes není o mnoho menší a snaha stavebních dělníků odvádět dobrou práci o mnoho větší, než tomu bylo v době vrcholící socialistické hromadné výstavby panelákových sídlišť.

Stejně jako tehdy existuje závazný plán obsahující harmonogram výstavby, jehož nedodržení pro všechny zúčastněné znamená přinejmenším krácení odměn. Za socialistické éry byly při výstavbě používány nepříliš kvalitní materiály, protože jiné nebyly dostupné. Dnes je to z cenových důvodů. Stejná je i absence volných kapacit stavebních firem a nedostatek kvalifikovaných pracovníků řady profesí. Na stavbách pražských sídlišť před třiceti lety zněla zvukomalebná slovenština, dnes se na stavbách mluví hlavně ukrajinsky.

Prioritou tehdy i dnes je, aby stavba jako kvalitně provedená vypadala, nikoliv aby taková skutečně byla. Nekvalita hlavně nesmí být vidět při předávání dokončené stavby. To, co se skrývá pod omítkami a podlahovými krytinami, zákazník neuvidí. Proto to také nikoho příliš netrápí. Důležité je, aby se nákladně odstranitelné vady nezačaly projevovat před uplynutím záruční lhůty, případně aby o nich bylo možno tvrdit, že vznikly až později kvůli špatnému užívání stavby nebo třeba řáděním živlů.

K přebírání bytu se vyplatí přizvat odborníka

Problém nových bytů spočívá v absenci nezávislé kontroly průběhu jejich výstavby. Na každé stavbě působí stavební dozor, který hájí zájmy investora. Ty ovšem nemusí být úplně totožné se zájmy budoucích majitelů bytů. Investor chce mít přiměřenou míru jistoty, že provedení stavy odpovídá projektové dokumentaci a že stavební firmy nebudou podvádět a ukrajovat z jeho zisku. Důležité je dodržení termínů a cen. Problémy s kvalitou nesmí ohrozit kolaudaci stavby a předání bytů, nic víc.

Cokoliv nad nezbytné minimum by stavbu jenom zbytečně prodražilo. Nemůže-li developer jakýkoliv nadstandard promítnout do prodejní ceny bytu, nebude ho realizovat. Proč by to také dělal? Kvůli dobré pověsti? To se mu příliš nevyplatí. Navíc jeho konkurence to přece také nedělá. Dokončené byty tedy nejspíš budou vyprojektovány i postaveny tak, aby zjevně neporušovaly ustanovení platných právních předpisů a norem, což ale negarantuje jejich dlouholeté bezproblémové užívání.

O průběhu výstavby, použitých materiálech i kvalitě prací bude mít majitel bytu jen informace, které získá od developera. Odhalit bude moci jen vady, které budou zjistitelné při předávání bytu. Řadu z nich přitom laik vůbec neuvidí a odborníka si přizve jen málokdo. Navíc každý věnuje pozornost jen přejímce svého bytu a jeho příslušenství. O stav společných částí domu, jejichž budoucí údržbu a opravy bude každý vlastník bytu spolufinancovat, se obvykle nikdo příliš nezajímá.

Kdo zaplatí opravy?

Udržovat a postupem času opravovat je třeba všechny budovy. Tedy i ty, při jejichž výstavbě se nehonil plán a nešetřilo se za každou cenu. Ani sebedůslednější stavební dozor neuhlídá všechno a i ten nejlepší stavební materiál může mít skryté vady nebo může být špatně použit. Dobře provedená stavba sice vydrží déle, ale rozhodně ne navěky. Bez náležité údržby může začít poměrně rychle chátrat. Odkládané nebo nekvalitně provedené opravy řešení problémů jenom oddálí a ve svých důsledcích prodraží.

Nezbytnost provádění pravidelné údržby a oprav i jejich nákladnost si uvědomují spíše majitelé starších nemovitostí.  Majitelé nově postavených bytů jsou často překvapeni tím, že by do nějakého fondu oprav vůbec měli přispívat. Vždyť přece bydlí v novostavbě, tak jaké opravy?! Většinou splácí hypoteční úvěr a platí pojistku, takže nemají peněz nazbyt. Za deset patnáct let na tom mohou být úplně stejně. Jen jejich dům už zdaleka nebude novostavbou a jeho technický stav se bude dál zhoršovat.

Oprava střechy, fasády, omítek, časem i výměna stoupaček, elektroinstalace a podlahových krytin ve společných prostorách domu, generální oprava výtahů atd. To vše si vyžádá mnohamiliónové náklady, které nezaplatí nikdo jiný, než vlastníci bytů. Stěží lze předpokládat, že by jim s financováním těchto oprav pomohl stát tak, jako to dělal v případě regenerace panelových sídlišť.  Nebudou-li mít vytvořeny dostatečné rezervy ve fondu oprav, dostanou se do nezáviděníhodné situace.

Anketa

Dáváte přednost...

... novostavbám. (36)
 
... starším bytům. (52)
 Celkem hlasovalo 88 čtenářů

Nízká kvalita novostaveb je časovanou bombou >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »