Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nová bytová politika: Dotace nečekejte!

Autor: Petr Zámečník | 21.06.2011 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Nová bytová politika: Dotace nečekejte!

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo koncepci bytové politiky pro roky 2014 až 2020. A již nyní je jeden závěr zřejmý: Přímých dotací ubude. Jak bude chtít stát podporovat bydlení a bytovou výstavbu?

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo návrh bytové politiky. Nebylo v tom ale zdaleka samo. Jak zdůraznil na včerejší konferenci k příležitosti představení koncepce státu v oblasti bydlení ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, na ministerstvu by nenašel dostatek lidí schopných koncepci připravit. A tak si najal společnost KPMG.

Změna ve vytváření koncepce se dotkla i jiné, dříve opomíjené oblasti: Komunikace. Příprava vycházela z návrhů a připomínek všech zainteresovaných stran - nájemníků, pronajímatelů, ostatních ministerstev (zejména životního prostředí), seniorů, architektů... základem bylo tedy to, co kupříkladu při vývoji penzijní reformy vládě chybí.

Stát si klade v rámci bytové politiky za cíl udržet stabilní prostředí a pomáhat rodinám, které si z objektivních příčin nemohou pomoci sami. Základem je vytvořit takové podmínky, aby se lidé o své bydlení postarali sami.

V současnosti se klade důraz na podporu vlastnického bydlení, což je dáno do značné míry historickým vývojem České republiky po krachu socialistického experimentu. To by se mělo změnit a systém podpory by měl být více vyvážený. Důraz by přitom měl být kladen na bydlení pro seniory a vyvážené podpory mezi nájemním a vlastnickým bydlení.

"Senioři jsou z důvodu věku na trhu s byty nejvíce ohroženou sociální skupinou, u které je ochrana státu a obcí nejen nezbytná, ale také nenahraditelná," uvádí v této souvislosti Zdeněk Perner, předseda Rady seniorů ČR. Vyšší výdaje na bydlení vztažené k příjmům domácnosti než penzisté mají pouze rodiny matek samoživitelek.

Tip: Bydlení v Česku: Těžko dostupné!

Stěžejní podmínkou bytové politiky je její dlouhodobost a udržitelnost jednotlivých programů. Je sice hezké získat do programu Nový panel extra jednu miliardu korun, ale pokud se příjem žádostí musí po měsíci zastavit z důvodu nedostatku prostředků, je to špatně. Z tohoto titulu by mělo dojít ke dvěma zásadním změnám:

  1. odklon od finančně nákladných a méně efektivních přímých dotací k dotacím úrokovým a poskytování garancí,
  2. zajištění vícezdrojového financování Státního fondu rozvoje bydlení, s nímž se počítá i nadále jako správce prostředků pro bytovou politiku.

S přímými dotacemi se počítá i nadále, ale měly by tvořit pouze menší díl podpory bydlení v oblastech, kde jsou dotace pro dosažení cíle nezbytné.

Dotace (ať již přímé či úrokové) a garance jsou ovšem pouze jednou z mnoha oblastí, které nová bytová politika identifikuje. Koncepce se zabývá též legislativou a stanovováním standardů bytové výstavby zejména s ohledem na ekologii a nízkou energetickou náročnost budov. Za několik let by se měly veškeré veřejné budovy stavět v kategorii "nízkoenergetické", a stát chce motivovat i soukromé subjekty, aby se co nejvíce blížily tomuto standardu.

Veškeré předpisy a normy by ovšem zároveň měly brát na zřetel ekonomickou přiměřenost - tedy nezatížit novou výstavbu takovými normami, které by bydlení ještě více prodražily.

Základem stability podpory bydlení je dlouhodobost. Té nelze dosáhnout bez relativní nezávislosti programů podpory na státním rozpočtu. V (snad již bývalé) hospodářské recesi při nedostatku zdrojů státního rozpočtu docházelo k uzavírání jednotlivých podpůrných programů, což vyvolávalo nestabilitu a občasnou chaotičnost v případě dočasného získání prostředků. Nová koncepce by tak měla vycházet z více zdrojů, z nichž je pouze jedním z mnoha státní rozpočet.

Graf 1: Oblasti podpory a finanční zdroje státní bytové politiky

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Podpora nebude směřovat jen do nového bydlení. Obrovský investiční dluh je ve stávajícím bytovém fondu, k jehož splacení je nezbytné investovat přibližně 500 mld. Kč. Nedostatečné investice se týkají stále především panelových sídlišť, v nichž žije přibližně 30 % české populace.

Koncepce bytové politiky je v současnosti ve fázi návrhu. Nyní bude probíhat odborná diskuse a následně bude přestavena vládě ke schválení. Motto ministra Jankovského v souvislosti s bydlením zní: „Byt není levicový ani pravicový. Bydlení je prioritou v každé době, pro každého.“ Snad se tedy odborné i politické diskuse zúčastní i opoziční politické strany. Vždyť koncepce je navrhovaná na období přesahující působení této vlády.

Anketa

Kolik platíte měsíčně za bydlení?

Do 5 tisíc korun (128)
 
5 až 10 tisíc korun (216)
 
10 až 15 tisíc korun (137)
 
15 tisíc korun a více (87)
 Celkem hlasovalo 568 čtenářů

Nová bytová politika: Dotace nečekejte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů