Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Novinky, které dokázaly klienty bank uhranout

Autor: Luboš Svačina | 26.11.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Novinky, které dokázaly klienty bank uhranout

Inovace jsou motorem každého odvětví ekonomiky a to samé platí i v bankovnictví. Bohužel kopírování konkurence je v této oblasti výrazně snazší, než například ve strojírenství. Krátce po uvedení novinky na trh zpravidla přijde konkurence s podobným produktem, jen zabaleným do jiných barev s odlišným názvem. Kterou ze svých produktových novinek však banky považují za historicky nejúspěšnější?

Hlavním důvodem, proč banky přicházejí na trh s inovacemi, je navýšení, nebo alespoň udržení vlastního tržního podílu. Buď se banky snaží uvést na trh něco nového, neokoukaného, co jim přivede nové klienty, nebo se alespoň snaží vlastními inovacemi dotáhnout na konkurenci, která jim potencionální klienty odčerpává svou zajímavější produktovou nabídkou.

Ne všechny produkty jsou však uváděny na trh s tím, že zaujmou masy klientů a položí konkurenci na lopatky. Jedná se spíše o takové produkty či služby, které mají charakter „lahůdky pro fajnšmekry“ a jejich přínos spočívá spíše v marketingové rovině a bance dodávají punc inovátora.

Příkladem může být Hypotéka po webu od Hypoteční banky, která umožňuje klientům vyřídit všechnu administrativu související s vyřízením hypotéky (až na podpis úvěrové smlouvy) online. Nejedná se sice o masový produkt, ale náročnější klienti si takových produktových lahůdek všimnou. Příkladem budiž výsledky soutěže Banka roku 2010, kde Hypotéka po webu získala ocenění Hypotéka roku 2010.

Tip: Zásadním produktovým inovacím, které v počátcích pomohly rozhýbat český hypoteční trh, případně  výrazným způsobem obohatily nabídku na tuzemském hypotečním trhu, nebo dokonce nasměrovaly hypoteční trh jiným směrem věnuje pozornost ve svém článku „15 let hypoték: Síla inovace“ Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance.  

V uplynulých 15 letech hypoteční banky přišly na trh s bezmála stovkou produktových novinek, z nichž převážná část spatřila světlo světa v letech 2000 – 2005. Některé z nich se na trhu uchytily víc, některé míň a některé z nabídek bank postupem času úplně zmizely. Posoudit, která z produktových novinek měla na trhu největší komerční úspěch, je bez náhledu do účetních knih a statistik bank nemožné. Proto jsme nechali na samotných bankéřích, aby ohodnotili, která z jejich produktových novinek (včetně doplňkových služeb, metodických a parametrických změn) byla historicky nejúspěšnější a pomohla jim navýšit objemy poskytnutých úvěrů. Zde jsou odpovědi.

Anketa

Drtivá většina klientů stále volí základní hypotéku. Jmenoval bych tedy spíše produkty, se kterými jsme přišli jako první na český trh. Největší průlom měla změna postupu při poskytování hypotéky na výstavbu. Běžnou praxí českých bank bylo, že klient musel s každou fakturou běhat do banky, tam žádat o proplacení faktury. Bylo to celé časově i administrativně náročné. My jsme v roce 2005 tento postup zcela změnili - klienti nejen, že nenosí do banky faktury, ale nemusejí nám dokonce žádné faktury ani dokládat. Při výstavbě klient jen předkládá aktuální stav stavby, my mu následně uvolníme peníze a stavebník dál pokračuje ve výstabě. Až tyto prostředky dočerpá, opět jen požádá o další uvolnění peněz - nemusí tak běhat s každou fakturou do banky, banka přitom má přehled o stavu stavby a účelovém využití prostředků.

Raiffeisenbank byla také první bankou v ČR, která nabídla hypotéku bez doložení příjmu, hypotéku s variabilní úrokovou sazbou či hypotéky založené na obratu podnikatele. RB je také jednou z prvních bank, která neúčtuje poplatek za poskytnutí hypotéky, rozšířily se rovněž možnosti pro předčasné splacení hypotéky bez poplatku.

Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank

„GE Money Bank přišla v novodobé historii hypoték na trh několikrát s produktem, který zde ještě nikdo nenabídl, a který vyvolal velký zájem klientů. V roce 2005 jsme klientům nabídli jako první na trhu Hypotéku Naopak, tedy schválení poskytnutí hypotéky dříve, než si klient vybere nemovitost. Tento způsob nákupu nemovitosti vyvolal u klientů značný ohlas, klienti mají rádi jistotu, že peníze dostanou dříve, než věnují hledání vhodné nemovitosti svůj čas. Tento typ hypotéky nabízíme úspěšně dodnes. Druhým z takových produktů byla v roce 2007 Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, která vyvolala rovněž velký zájem klientů, jelikož díky zajištění nemovitostí můžeme klientům nabídnout nižší úrokovou sazbu. Dodnes je o ni velký zájem.“

Hana Miencilová, tisková mluvčí GE Money Bank

V produktové nabídce hypotečních úvěrů není jednoduché vysledovat strmé růsty zájmu. Solidně a poměrně rychle se u klientů etablovala například tříletá fixace. Naopak hypoteční úvěr na 100% zástavní hodnotu nemovitosti se na trhu prosazoval poměrně pomalu. Stejně složitou cestu ke klientům měla dnes velmi populární Hypotéka bez poplatků. V dnešní době registrujeme rostoucí zájem o Hypotéku po webu. Rozhodně se ale nejedná o nějaký raketový nástup. Pozvolá změna v preferencích klientů je dána především komplexností hypotečních úvěrů.

Bohdan Suchánek, ředitel marketingové komunikace Hypoteční banky.

Klienti ČSOB oceňují především veškerý administrativní servis, který urychlí celou proceduru spojenou s vyřizováním hypotéky a ušetří klientovi čas i peníze. Za klienta na pobočce zdarma a na počkání zajistíme potřebné dokumenty z Katastru nemovitostí či oceníme jeho nemovitost díky tzv. cenové mapě. U klientů, kteří si k nám nechávají posílat výplatu, nepotřebujeme speciální dokument k potvrzení o příjmu.

Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB

V roce 2001 jsme přišli s produktem TOP Bydlení, který byl naším prvním skutečně masovým hypotečním produktem a který rozhýbal hypoteční trh v celé České republice. Od tohoto momentu se hypotéka stala pro občany České republiky běžnou záležitostí. V rámci hypotéky TOP Bydlení získal klient zvýhodněný úrok na polovinu hypotečního úvěru (maximálně 1 milion Kč na byt a 1,5 milionu Kč na rodinný dům). Celková suma, kterou jsme vyčlenili na podporu zvýhodněného úroku, činila 3,3 miliardy Kč. Poskytli jsme více než 15 000 hypoték v objemu přesahujícím 15 mld. Kč.

Kristýna Dolínek Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny

Z pohledu nárůstu produkce lze označit za nejúspěšnější zavedení Hypotečního úvěru PLUS v roce 2001. Hypoteční úvěr PLUS je poskytován až do výše 100 % hodnoty nemovitosti. Svého času představoval objem produkce HÚ Plus až 70 % celkového objemu hypotečních úvěrů.  Hypotéky až do výše 100 % ceny nemovitosti poskytujeme stále, navíc s velmi atraktivními úrokovými sazbami.

Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky

Jako produkt splňující definované parametry bychom jednoznačně definovali refinancování bez doložení příjmu. Tento typ hypotečního úvěru se ihned po jeho uvedení do nabídky promítnul do růstu počtu a obejmu poskytnutých úvěrů. Refinancování bez doložení příjmů jsme do nabídky zařadili na jaře 2008, od září 2010 jsme významně upravili klientské podmínky (bez zajištění, nižší úrokové sazby....). 

Jiří Šrob, produktový manažer Volksbank

Naší úspěšnou novinkou je určitě tzv. Převratná hypotéka, která od svého uvedení v dubnu 2010 tvoří v objemech cca 50 % procent všech nově uzavřených HÚ. Novinka nám pomohla oživit trh s hypotékami a sekundárně působila (samozřejmě ne autonomně) také na další pohyby sazeb na celkovém trhu. V současné době již celkem 40 % nových klientů se pořídilo Převratnou hypotéku na její spodní úrokové hranici, tj. 3,00 %. Ukazuje se proto, že volba pojištění a zřízení běžného účtu, které pomáhají snížit sazbu, jsou pro klienta zajímavé doprovodné produkty/služby.

Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank

V roce 2006 naše banka, tehdy ještě BAWAG Bank, uvedla na trh produkt Hypotéka hypoték, což byl zcela nový hypoteční úvěr určený na refinancování stávajícího hypotečního úvěru u jiné banky. Vzhledem k tomu, že naše banka tehdy s hypotečními úvěry pro masovější klientelu teprve začínala, Hypotéka hypoték se podílela za první rok výrazně na celkovém portfoliu poskytnutých hypotečních úvěrů. S odstupem času hodnotíme Hypotéku hypoték, tj. refinancování, jako náš nejúspěšnější hypoteční úvěr, spolu s klasickou hypotékou na bydlení. V dnešní době refinancování u LBBW Bank dlouhodobě tvoří cca 50% celkového hypotečního portfolia. Klasické nové hypotéky na bydlení pak 40%, zbytek tvoří konsolidace, hypotéky na pronájem a tzv. americké hypotéky.

Martina Lambert, tisková mluvčí LBBW Bank

Novinky, které dokázaly klienty bank uhranout >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »