Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Obce pronajímají byty za dumpingové nájemné!

Autor: Petr Zámečník | 03.08.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 4 komentáře
Obce pronajímají byty za dumpingové nájemné!

Cenové mapy ministerstva pro místní rozvoj přinášejí důkaz: Obce i po deregulaci nájemného pronajímají jim svěřený majetek za ceny hluboko pod tržními. Jak moc jsou nájemníci v obecních domech zvýhodněni oproti ostatním?

Ministerstvo pro místní rozvoj přineslo další zpřesnění map nájemného. Vedle odhadu znalce je na mnohých místech České republiky doplněna též informace o výši nájemného v obecních domech. A ta se od znaleckého posudku významně liší. Obce pronajímají (až na čestné výjimky) jim svěřený majetek výrazně pod cenou obvyklou a – což je z pohledu správy svěřeného majetku trestuhodné – dokonce pod nákladovou cenou.

Pronajímá-li obec obecní majetek pod nákladovou cenou, znamená to, že z výnosu daní občanů bydlících či podnikajících na území katastru obce je dotováno bydlení zpravidla menšině vyvolených, kterým byl z jakéhokoli důvodu přidělen obecní byt. Lze to ještě přijmout v případech rodin ve finanční nouzi, takových ale bohužel v obecních bytech bydlívá poskrovnu.

V některých obcích již bylo zveřejněno též průměrné nájemné volně smluvně sjednané. Zveřejněná čísla ukazují, že je zpravidla o něco vyšší než nájemné odhadnuté znalcem. V porovnání s rozdílem mezi obecními nájmy oproti znaleckým odhadům se ale jedná o zanedbatelný rozdíl.

Hlavním motivem pro vznik map nájemného byla proběhnuvší deregulace nájemného v naprosté většině obcí v České republice. Nájemníci s dříve regulovaným nájemným se měli s majiteli bytů dohodnout na nové výši nájemného smluvně. Pokud by se nedohodli, měl rozhodnout soud.

Soudních sporů o stanovení výše nájemného se ale mnoho nekoná a nejsou tak naplněny obavy některých odborníků. Důvodem ovšem nemusí být jen „dobrovolná dohoda“, ale vzhledem k obecně nízké úrovni finanční gramotnosti i právního povědomí v České republice se může jednat i o neznalost – v tomto případě pravděpodobně častěji nájemníků.

Deregulace z pohledu načasování přišla v pravý čas. V době uvolnění nájemného byla nouze o platící nájemníky a zároveň klesalo tržní nájemné. To nepochybně vedlo k větší ochotě pronajímatelů nabídnout přiměřenou cenu a nesnažit se „zahojit“ za roky regulovaného nájemného. Kdyby stávající nájemník odešel, kde by pronajímatel sehnal nového spolehlivého?

Přesto v několika málo číslech zveřejněných mezi nájemným smluvně deregulovaným se ukazuje velmi velký rozptyl mezi nejnižšími a nejvyššími nájmy.

Tabulka 1: Nájemné smluvně deregulované - příklad

 

Obec

Nájemné (Kč/m2)

 

od

do

Český Těšín

42 Kč

70 Kč

Třinec

38 Kč

73 Kč

Zdroj: MMR k 1. 8. 2011

Tabulka z příkladu ukazuje nájemné smluvně deregulované ve dvou městech Moravskoslezského kraje. V týchž městech se volně smluvně sjednané (tedy tržní nájemné sjednané v bytech nepodléhající regulaci před deregulací nájemného) pohybuje na úrovních výrazně vyšších.

Tabulka 2: Nájemné volně smluvně sjednané – příklad

 

Obec

Nájemné (Kč/m2)

 

od

do

Český Těšín

82,30 Kč

91,30 Kč

Třinec

92,60 Kč

97,40 Kč

Zdroj: MMR k 1. 8. 2011

Pro bližší srovnání: Nájemné v obecních bytech v Českém Těšíně se dle map nájemného pohybuje na úrovni 29,30 Kč/m2 a v Třinci v rozmezí od 38,10 Kč/m2 do 70 Kč/m2. Nájemné pod 55 Kč/m2 je přitom pod nákladovým nájemným. Za standardních okolností prodávajícího, který zboží či služby prodává pod nákladovými cenami, začíná prověřovat antimonopolní úřad z podezření z nekalosoutěžního jednání. V případě nájemného se zdá být ale vše v pořádku…

Obce pronajímají obecní byty řádově za třetinu až polovinu nájemného stanoveného znalcem. V porovnání s tržními nájmy by na tom byly ještě hůře. Jsou ale i výjimky. Jednou z nich je město Písek či Česká Skalice, které obecní majetek pronajímají za cenu odpovídající tržním nájmům. Jen v nemnohých městech se ale jedná o standard. Zpravidla obecní nájemné končí hluboko pod nejnižšími hodnotami tržního nájemného.

Anketa

Kolik platíte měsíčně za bydlení?

Do 5 tisíc korun (128)
 
5 až 10 tisíc korun (216)
 
10 až 15 tisíc korun (137)
 
15 tisíc korun a více (87)
 Celkem hlasovalo 568 čtenářů

Obce pronajímají byty za dumpingové nájemné! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

RE: RE: RE: jeden detail | 05.08.2011 11:13
RE: RE: jeden detail taky machr | 04.08.2011 18:39
RE: jeden detail | 04.08.2011 16:13
jeden detail taky machr | 04.08.2011 14:51

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (361)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 517 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »