Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Obce pronajímají byty za dumpingové nájemné!

Autor: Petr Zámečník | 03.08.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 4 komentáře
Obce pronajímají byty za dumpingové nájemné!

Cenové mapy ministerstva pro místní rozvoj přinášejí důkaz: Obce i po deregulaci nájemného pronajímají jim svěřený majetek za ceny hluboko pod tržními. Jak moc jsou nájemníci v obecních domech zvýhodněni oproti ostatním?

Ministerstvo pro místní rozvoj přineslo další zpřesnění map nájemného. Vedle odhadu znalce je na mnohých místech České republiky doplněna též informace o výši nájemného v obecních domech. A ta se od znaleckého posudku významně liší. Obce pronajímají (až na čestné výjimky) jim svěřený majetek výrazně pod cenou obvyklou a – což je z pohledu správy svěřeného majetku trestuhodné – dokonce pod nákladovou cenou.

Pronajímá-li obec obecní majetek pod nákladovou cenou, znamená to, že z výnosu daní občanů bydlících či podnikajících na území katastru obce je dotováno bydlení zpravidla menšině vyvolených, kterým byl z jakéhokoli důvodu přidělen obecní byt. Lze to ještě přijmout v případech rodin ve finanční nouzi, takových ale bohužel v obecních bytech bydlívá poskrovnu.

V některých obcích již bylo zveřejněno též průměrné nájemné volně smluvně sjednané. Zveřejněná čísla ukazují, že je zpravidla o něco vyšší než nájemné odhadnuté znalcem. V porovnání s rozdílem mezi obecními nájmy oproti znaleckým odhadům se ale jedná o zanedbatelný rozdíl.

Hlavním motivem pro vznik map nájemného byla proběhnuvší deregulace nájemného v naprosté většině obcí v České republice. Nájemníci s dříve regulovaným nájemným se měli s majiteli bytů dohodnout na nové výši nájemného smluvně. Pokud by se nedohodli, měl rozhodnout soud.

Soudních sporů o stanovení výše nájemného se ale mnoho nekoná a nejsou tak naplněny obavy některých odborníků. Důvodem ovšem nemusí být jen „dobrovolná dohoda“, ale vzhledem k obecně nízké úrovni finanční gramotnosti i právního povědomí v České republice se může jednat i o neznalost – v tomto případě pravděpodobně častěji nájemníků.

Deregulace z pohledu načasování přišla v pravý čas. V době uvolnění nájemného byla nouze o platící nájemníky a zároveň klesalo tržní nájemné. To nepochybně vedlo k větší ochotě pronajímatelů nabídnout přiměřenou cenu a nesnažit se „zahojit“ za roky regulovaného nájemného. Kdyby stávající nájemník odešel, kde by pronajímatel sehnal nového spolehlivého?

Přesto v několika málo číslech zveřejněných mezi nájemným smluvně deregulovaným se ukazuje velmi velký rozptyl mezi nejnižšími a nejvyššími nájmy.

Tabulka 1: Nájemné smluvně deregulované - příklad

 

Obec

Nájemné (Kč/m2)

 

od

do

Český Těšín

42 Kč

70 Kč

Třinec

38 Kč

73 Kč

Zdroj: MMR k 1. 8. 2011

Tabulka z příkladu ukazuje nájemné smluvně deregulované ve dvou městech Moravskoslezského kraje. V týchž městech se volně smluvně sjednané (tedy tržní nájemné sjednané v bytech nepodléhající regulaci před deregulací nájemného) pohybuje na úrovních výrazně vyšších.

Tabulka 2: Nájemné volně smluvně sjednané – příklad

 

Obec

Nájemné (Kč/m2)

 

od

do

Český Těšín

82,30 Kč

91,30 Kč

Třinec

92,60 Kč

97,40 Kč

Zdroj: MMR k 1. 8. 2011

Pro bližší srovnání: Nájemné v obecních bytech v Českém Těšíně se dle map nájemného pohybuje na úrovni 29,30 Kč/m2 a v Třinci v rozmezí od 38,10 Kč/m2 do 70 Kč/m2. Nájemné pod 55 Kč/m2 je přitom pod nákladovým nájemným. Za standardních okolností prodávajícího, který zboží či služby prodává pod nákladovými cenami, začíná prověřovat antimonopolní úřad z podezření z nekalosoutěžního jednání. V případě nájemného se zdá být ale vše v pořádku…

Obce pronajímají obecní byty řádově za třetinu až polovinu nájemného stanoveného znalcem. V porovnání s tržními nájmy by na tom byly ještě hůře. Jsou ale i výjimky. Jednou z nich je město Písek či Česká Skalice, které obecní majetek pronajímají za cenu odpovídající tržním nájmům. Jen v nemnohých městech se ale jedná o standard. Zpravidla obecní nájemné končí hluboko pod nejnižšími hodnotami tržního nájemného.

Anketa

Kolik platíte měsíčně za bydlení?

Do 5 tisíc korun (128)
 
5 až 10 tisíc korun (216)
 
10 až 15 tisíc korun (137)
 
15 tisíc korun a více (87)
 Celkem hlasovalo 568 čtenářů

Obce pronajímají byty za dumpingové nájemné! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

RE: RE: RE: jeden detail | 05.08.2011 11:13
RE: RE: jeden detail taky machr | 04.08.2011 18:39
RE: jeden detail | 04.08.2011 16:13
jeden detail taky machr | 04.08.2011 14:51

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 13.07.2016 14:37

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.07.2016 12:18 Nový památkový zákon zkomplikuje život developerů

Nový zákon o ochraně památkového fondu by měl nahradit třicet let starý zákon od ledna 2018. Památkáři návrh na nová pravidla péče o památkově chráněné stavby vítají, developerům zásadním způsobem ovlivní práci.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.07.2016 11:22 Ekospol doplatil na taktiku prodeje bytů

Bez územního povolení nikdo nepostaví ani chatku. Taktika prodeje bytů bez tohoto klíčového povolení se nevyplatila developerovi EKOSPOL. Rezidenční projekty výstavby nabírají značné zpoždění a klienti začínají odstupovat od rezervačních smluv. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.07.2016 12:14 Soud zrušil stanovy bytového družstva, neodhlasovali je všichni členové

Zákon o obchodních korporacích vyžaduje souhlas všech členů bytového družstva, praxe je ale často jiná. Městský soud v Praze poprvé zrušil stanovy bytového družstva, protože je neodhlasovali všichni členové.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.07.2016 12:37 Česká spořitelna má zálusk na nejvyšší mrakodrap v Praze

REICO investiční společnost České spořitelny chce od skupiny PPF Petra Kellnera koupit nejvyšší pražský mrakodrap City Tower. Transakci by měl do měsíce schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.07.2016 12:23 Majitelem bývalého kláštera na náměstí Republiky je slovenský miliardář

Účetní závěrka společnosti Eco-Invest ukázala, že bývalý klášter na pražském náměstí Republiky patří slovenskému miliardáři Milanovi Fil´ovi. Miliardář přitom vlastnictví oficiálně popíral.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1229)
 
Ne. (1501)
 
Nevím. (52)
 Celkem hlasovalo 2782 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »