Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Obce pronajímají byty za dumpingové nájemné!

Autor: Petr Zámečník | 03.08.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 4 komentáře
Obce pronajímají byty za dumpingové nájemné!

Cenové mapy ministerstva pro místní rozvoj přinášejí důkaz: Obce i po deregulaci nájemného pronajímají jim svěřený majetek za ceny hluboko pod tržními. Jak moc jsou nájemníci v obecních domech zvýhodněni oproti ostatním?

Ministerstvo pro místní rozvoj přineslo další zpřesnění map nájemného. Vedle odhadu znalce je na mnohých místech České republiky doplněna též informace o výši nájemného v obecních domech. A ta se od znaleckého posudku významně liší. Obce pronajímají (až na čestné výjimky) jim svěřený majetek výrazně pod cenou obvyklou a – což je z pohledu správy svěřeného majetku trestuhodné – dokonce pod nákladovou cenou.

Pronajímá-li obec obecní majetek pod nákladovou cenou, znamená to, že z výnosu daní občanů bydlících či podnikajících na území katastru obce je dotováno bydlení zpravidla menšině vyvolených, kterým byl z jakéhokoli důvodu přidělen obecní byt. Lze to ještě přijmout v případech rodin ve finanční nouzi, takových ale bohužel v obecních bytech bydlívá poskrovnu.

V některých obcích již bylo zveřejněno též průměrné nájemné volně smluvně sjednané. Zveřejněná čísla ukazují, že je zpravidla o něco vyšší než nájemné odhadnuté znalcem. V porovnání s rozdílem mezi obecními nájmy oproti znaleckým odhadům se ale jedná o zanedbatelný rozdíl.

Hlavním motivem pro vznik map nájemného byla proběhnuvší deregulace nájemného v naprosté většině obcí v České republice. Nájemníci s dříve regulovaným nájemným se měli s majiteli bytů dohodnout na nové výši nájemného smluvně. Pokud by se nedohodli, měl rozhodnout soud.

Soudních sporů o stanovení výše nájemného se ale mnoho nekoná a nejsou tak naplněny obavy některých odborníků. Důvodem ovšem nemusí být jen „dobrovolná dohoda“, ale vzhledem k obecně nízké úrovni finanční gramotnosti i právního povědomí v České republice se může jednat i o neznalost – v tomto případě pravděpodobně častěji nájemníků.

Deregulace z pohledu načasování přišla v pravý čas. V době uvolnění nájemného byla nouze o platící nájemníky a zároveň klesalo tržní nájemné. To nepochybně vedlo k větší ochotě pronajímatelů nabídnout přiměřenou cenu a nesnažit se „zahojit“ za roky regulovaného nájemného. Kdyby stávající nájemník odešel, kde by pronajímatel sehnal nového spolehlivého?

Přesto v několika málo číslech zveřejněných mezi nájemným smluvně deregulovaným se ukazuje velmi velký rozptyl mezi nejnižšími a nejvyššími nájmy.

Tabulka 1: Nájemné smluvně deregulované - příklad

 

Obec

Nájemné (Kč/m2)

 

od

do

Český Těšín

42 Kč

70 Kč

Třinec

38 Kč

73 Kč

Zdroj: MMR k 1. 8. 2011

Tabulka z příkladu ukazuje nájemné smluvně deregulované ve dvou městech Moravskoslezského kraje. V týchž městech se volně smluvně sjednané (tedy tržní nájemné sjednané v bytech nepodléhající regulaci před deregulací nájemného) pohybuje na úrovních výrazně vyšších.

Tabulka 2: Nájemné volně smluvně sjednané – příklad

 

Obec

Nájemné (Kč/m2)

 

od

do

Český Těšín

82,30 Kč

91,30 Kč

Třinec

92,60 Kč

97,40 Kč

Zdroj: MMR k 1. 8. 2011

Pro bližší srovnání: Nájemné v obecních bytech v Českém Těšíně se dle map nájemného pohybuje na úrovni 29,30 Kč/m2 a v Třinci v rozmezí od 38,10 Kč/m2 do 70 Kč/m2. Nájemné pod 55 Kč/m2 je přitom pod nákladovým nájemným. Za standardních okolností prodávajícího, který zboží či služby prodává pod nákladovými cenami, začíná prověřovat antimonopolní úřad z podezření z nekalosoutěžního jednání. V případě nájemného se zdá být ale vše v pořádku…

Obce pronajímají obecní byty řádově za třetinu až polovinu nájemného stanoveného znalcem. V porovnání s tržními nájmy by na tom byly ještě hůře. Jsou ale i výjimky. Jednou z nich je město Písek či Česká Skalice, které obecní majetek pronajímají za cenu odpovídající tržním nájmům. Jen v nemnohých městech se ale jedná o standard. Zpravidla obecní nájemné končí hluboko pod nejnižšími hodnotami tržního nájemného.

Anketa

Kolik platíte měsíčně za bydlení?

Do 5 tisíc korun (128)
 
5 až 10 tisíc korun (216)
 
10 až 15 tisíc korun (137)
 
15 tisíc korun a více (87)
 Celkem hlasovalo 568 čtenářů

Obce pronajímají byty za dumpingové nájemné! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

RE: RE: RE: jeden detail | 05.08.2011 11:13
RE: RE: jeden detail taky machr | 04.08.2011 18:39
RE: jeden detail | 04.08.2011 16:13
jeden detail taky machr | 04.08.2011 14:51

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.08.2016 00:00 Mladým se plní sny o bydlení

Vlastní bydlení si pořizují stále mladší lidé. Věková hranice se za poslední rok posunula dokonce pod hranici 40 let. Mladým pomáhají plnit sny především velmi příznivé podmínky na hypotečním trhu. Nechtějí ale bydlet stejně jako jejich rodiče. Co je pro mladé při výběru bytu nejdůležitější?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

24.08.2016 14:39 Ceny zemědělské půdy prudce rostou

Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla podle odborného serveru Farm.cz v loňském roce o téměř 166 tisíc korun za hektar. Meziročně se jedná o nárůst o 16,5 procenta. Důvodem je rostoucí zájem nezemědělských investorů a investičních fondů, který přiměl k nákupům i farmáře. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.08.2016 14:08 Stavba rodinných domů se od roku 2020 prodraží

Rok 2020 přinese změny ve výstavbě rodinných domů. Budou se stavět již jen domy s „téměř nulovou spotřebou energie“. Přísnější normy energetické náročnosti musí od letošního roku dodržovat již veřejné budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (84)
 
Spíše ano. (16)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (20)
 Celkem hlasovalo 150 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »