Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Odborníci diskutovali o reformě a budoucnosti stavebního spoření

Na platformě družstva pro ekonomická, politická a sociální studia FONTES RERUM se uskutečnila další z řady panelových diskusí, tentokrát zaměřená na reformu stavebního spoření. Odborníci z řad zástupců státní, akademické i komerční sféry se vesměs shodli, že v budoucnu by mohlo dojít k transformaci stavebního spoření do produktu, který by pokrýval i další vybrané životní situace, tedy nebyl by spojen jen s podporou bydlení, jako je tomu dnes. Řeč byla mimo jiné o využití stavebního spoření jako finančního nástroje pro zabezpečení na penzi nebo pro případ nemoci a nezaměstnanosti.

Panelové diskuse se zúčastnili první náměstek ministra financí Ladislav Minčič, předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura, dále autor studie „Budoucnost modelů stavebních spořitelen v ČR“ Petr Teplý z Institutu pro ekonomické studie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a profesor Jaroslav Vostatek - vedoucího katedry Vysoké školy finanční a správní Praha. Diskusi moderoval Jan Mládek, předseda družstva FONTES RERUM.

Jan Mládek, předseda družstva FONTES RERUM, se v diskuzi vyjádřil, že dotace 80 EUR ročně, kterou v přepočtu od státu dostane klient stavebních spořitelen je přijatelnou státní podporou pro zajištění či zlepšení vlastního bydlení. „V době vyšší inflace by nás mohly zachránit vlastní byty, které jsme si díky stavebnímu spoření mohli pořídit,“ řekl mimo jiné Mládek.

Zástupce ministerstva financí Ladislav Minčič připustil, že při vzniku stavebního spoření se jednalo o produkt, který měl své opodstatnění. Dnes je však podle ministerstva financí nutná jeho reforma.

Podle Vladimíra Staňury z ČMSS je u stavebních spořitelen nejdůležitější fakt, že v současné turbulentní době se jedná o nejstabilnější finanční instituce. Například německé stavební spořitelny prošly krizí nejlépe ze všech bank, protože nemají žádné rizikové dluhopisy. To je dáno faktem, že stavební spořitelny ze zákona nesmí investovat a také nesmí mít vysoké výnosy. Staňura rovněž potvrdil, že stát má právo kontrolovat účel, na který vydává peníze a ohlídat si tak účelovost.

Nové možnosti využití stavebního spoření pak navrhl autor studie Petr Teplý, který má za to, že postupem času bude přibývat specifických životních událostí, u kterých se budou muset lidé spolehnout na své vlastní finanční rezervy. Stavební spoření by v tomto případě mohlo hrát velkou roli. Jako hlavní benefity pro stát pak vidí podporu bytového fondu, vyšší motivaci střadatelů spořit, zvýšení jejich finanční gramotnosti a také nepřímý pozitivní efekt na zaměstnanost. Stavební spoření má podle studie také benefity pro celou ekonomiku, kdy vytváří zdroje pro dlouhodobé investice do bydlení, nenutí občany zadlužovat se v cizích měnách a vytváří relativní stabilitu úvěrové dynamiky během krize.

Opačný názor má profesor Jaroslav Vostatek, který má za to, že čekání ve frontě na stavební úvěr dnes nemá smysl díky dostatku úvěrových produktů. Případná státní podpora by podle něj měla mít stejnou konstrukci jako penzijní připojištění se státním příspěvkem a další konkurenční spořící produkty.

Stavební spoření se v posledních měsících „těší“ velké pozornosti politiků napříč názorovým spektrem a také snahám o reformování. Ukazuje se, že v současnosti na tuzemském trhu zřejmě nenajdeme finanční produkt, kterým by disponovala taková část naší populace. Změny, které budou při reformách provedené, by tak měly být dobře promyšlené a odpovídat nejen politickým tlakům, ale také řádné a odborné analýzy.

Odborníci diskutovali o reformě a budoucnosti stavebního spoření >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů