Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Podle čeho si vybírat dobu fixace hypotéky?

Autor: Luboš Svačina | 29.09.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Podle čeho si vybírat dobu fixace hypotéky?

Odhady budoucího vývoje úrokových sazeb se výrazně liší. Klienti proto raději dávají přednost hypotékám s delší dobou fixace. Jaké jsou výhody krátkých a jaké dlouhých fixací? A podle čeho se při jejich volbě rozhodovat?

V letošním srpnu banky poskytly 4046 hypoték, z nichž téměř polovinu představovaly hypotéky s pětiletou fixací. Jinými slovy hypotéky s pevně stanovenou úrokovou sazbou a částkou měsíční splátky úvěru na dobu pěti let. Pětiletý fix si vybralo 45 % klientů, tedy o pět procent více než druhé nejoblíbenější variantě hypotéky s 3letou fixací. Zbylých 15 % klientů se buď rozhodlo pro jinou dobu fixace, nebo si sjednalo hypotéku s plovoucí úrokovou sazbou (5 %).

Graf: Podíly hypoték podle volby doby fixace (srpen 2010)

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Základním faktorem ovlivňujícím volbu doby fixace je budoucí vývoj úrokových sazeb hypoték. V případě očekávaného nárůstu úrokových sazeb vítězí delší fixace, v případě očekávaného poklesu sazeb je lepší úvěr fixovat na kratší dobu a v následujícím roce úvěr refixovat za výhodnějších podmínek. Potíž je však v tom, že odhadovat budoucí vývoj úrokových sazeb v horizontu několika let je velice těžké a s ohledem na události související s hypoteční krizí si jej netroufnou predikovat ani samotní bankéři.

Tip: výsledky naší ankety týkající se budoucího vývoje úrokových sazeb naleznete v článku „Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték?

V krátkém horizontu (do konce letošního roku) očekávají námi nedávno oslovení experti mírný pokles úrokových sazeb, nicméně ve středně- a dlouhodobém výhledu převládá mezi spíše názor, že úrokové sazby porostou. Příčinou nárůstu bude utahování šroubů (navyšování sazeb) ze strany ČNB, která bude muset korigovat rostoucí inflační tlaky vyplývající z přebytku likvidity na trzích.

Pro koho je vhodná hypotéka s delší fixací?

Klient s konstantní výší příjmů, který upřednostňuje stále stejnou výši splátky, díky které si může lépe plánovat příjmy a výdaje domácnosti. Klient nepředpokládá předčasné splacení úvěru před koncem doby fixace. Délka doby fixace se odvíjí od očekávaného vývoje úrokových sazeb.

Relativně nízké úrokové sazby v kombinaci s nejistotou ohledně budoucího vývoje sazeb (očekávání nárůstu sazeb) jsou hlavní příčinou, proč většina klientů v současnosti volí delší dobu fixace. Ty jsou navíc prostřednictvím nejrůznějších marketingových kampaní bankami úrokově zvýhodňovány.

Pro koho je vhodná hypotéka s jednoletou fixací?

Klient, který preferuje flexibilitu. Chce mít možnost podmínky úvěru v průběhu splácení měnit, a který si chce uchovat možnost vyšších předčasných splátek.

Nevýhodou delších fixací je, že v případě poklesu sazeb klient s pevně zafixovanou úrokovou sazbou platí stále stejnou částku, ačkoliv by mohl platit méně, kdyby měl sjednanou hypotéku s plovoucí úrokovou sazbou. Nevýhodou dlouhých fixací je také omezená možnost mimořádných splátek úvěr. Některé banky předčasné splacení úvěru mimo období refixace prakticky neumožňují (sankční poplatky jsou tak vysoké, že se předčasné splacení klientovi nemůže v žádném případě vyplatit), jiné banky výrazně omezují výši částky mimořádné splátky.

Výhodou kratších fixací je také častější možnost úpravy parametrů úvěru (v době refixace může klient bez jakýchkoliv sankcí měnit dobu splatnosti úvěru a tím i výši splátek), nebo přestupu ke konkurenci, která v té době bude nabízet výrazně výhodnější podmínky pro splácení úvěru nebo přijde s nějakou produktovou zajímavostí.

Při sjednávání hypotéky je důležité myslet na to, že splacení hypotečního úvěru  mimo období změny fixace je drahé. Důležité je zamyslet se, jak dlouho budu kupovanou nemovitost užívat (pokud touto nemovitostí za úvěr ručím) a zda ji nebudu muset v dohledné době vyměnit za větší. Pokud se jedná o první bydlení, je lepší úvěr nefixovat na více než 10 let. Pokud však máte jinou nemovitost do zástavy, tento problém řešit nemusíte a úvěr si můžete i po prodeji „startovacího bytu“ ponechat.

Pro koho je vhodná hypotéka s plovoucí úrokovou sazbou?

Klient s vyššími příjmy a dostatečnou finanční rezervou, který je ochoten akceptovat proměnlivou výši měsíčních splátek.

Plovoucí úroková sazba je transparentní a klient vždy platí cenu odpovídající  skutečnosti. Při pohybu sazeb směrem nahoru platí více, při poklesu platí méně, než klient s fixovanou úrokovou sazbou. Bohužel v současnosti tvoří nezanedbatelnou část klientů v variabilními hypotékami ti, kteří očekávají, že sazby ještě klesnou a na této úrovni nějaký čas setrvají a v případě nárůstu sazeb počítají s tím, že si hypotéku zafixují za stále výhodných podmínek. Spekulují tedy na pokles sazeb.

Ovšem pozor, sazby mohou vyrůst skokově a navíc při přechodu s variabilní na fixní sazbu, banka klientovi nezamrazí aktuální variabilní sazbu, ale nabídne mu sazbu z aktuální nabídky fixních hypoték, což může být o půl až jeden procentní bod více.

Anketa

Jakou variantu úrokové sazby preferujete?

Fixní (298)
 
Variabilní (76)
 Celkem hlasovalo 374 čtenářů

Podle čeho si vybírat dobu fixace hypotéky? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

VNwGSFDCNYBde aufcrpkoy | 03.10.2010 05:13

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »