Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pojištění k úvěru vybírejte s rozmyslem

Autor: Petr Zámečník | 18.11.2008 00:00 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Pojištění k úvěru vybírejte s rozmyslem

Pořízení bytu či domu na úvěr zpravidla znamená závazek na velkou část života. A život s sebou přináší nečekané události. Proti jejich následkům se lze pojistit. Pojištění ale neznamená vždy jistotu! Je třeba dobře vybírat.

Pojištění nemovitosti - základ

Bez pojištění nemovitosti banka ani stavební spořitelna úvěr neposkytnou. Pojištění musí krýt hodnotu nemovitosti - ale pozor! Banky vyžadují pojištění zasavené nemovitosti. Ta nemusí být totožná s pořizovanou nemovitostí. Kupříkladu při pořizování družstevního bytu je třeba hypotéku zaručit jinou nemovitostí. Pojištění nemovitosti by mělo krýt hodnotu jak zastavené, tak pořizované nemovitosti.

Pojištění domácnosti - nadstavba, ale vhodná

Zatímco pojištění nemovitosti je nezbytnou podmínkou k přidělení úvěru, pojištění domácnosti již nutné není. Je ale vhodné ho uzavřít a s pojistnými limity se co nejvíce blížit skutečné hodnotě věcí v domácnosti. Lépe je volit pojištění na cenu novou, které zajistí v případě zničení věcí jejich nahrazení novými.

Přestože pojištění domácnosti není k úvěru nutné, bez něj by se v případě škody mohla rodina octnout ve vážných finančních potížích... navíc často bez střechy nad hlavou.

Jak pojištění nemovitosti, tak domácnosti by mělo krýt veškerá hrozící rizika. Je-li nemovitost v oblasti, kde by mohla hrozit povodeň, zpravidla se vyplatí pojistit i tuto eventualitu. A rozhodně nepodceňujte čtení smlouvy a obchodních podmínek - nejednoho pojištěného zaskočí takový rozdíl mezi záplavami a povodní...

Životní pojištění - vybírejte pečlivě

Smyslem životního pojištění je zajistit pozůstalé v případě smrti pojištěného. Obecně lze říci, že nezáleží na tom, zda se jedná o pojištění k úvěru či nikoli. Úvěr pouze zvyšuje finanční náročnost pro pozůstalé. A tak by se k pojištění mělo i přistupovat.

Nejčastější rady ohledně životního pojištění k úvěru hovoří o klesající pojistné částce s klesající nesplacenou jistinou úvěru. Lze pojistit buď celou nesplacenou jistinu, nebo její část - přeci jen, rodina i v případě smrti pojištěného (zpravidla živitele) nepřijde o veškeré své příjmy.

Nutnost životního pojištění se snižuje též s ostatním majetkem rodiny. Vlastní-li rodina dostatečný majetek, který je schopen přinášet příjmy, není životní pojištění nutné. Naopak je-li rodina závislá na příjmech jednoho ze svých členů, pak je životní pojištění na místě.

Druhá nejčastější rada říká, že životní pojištění by mělo krýt jeden až dva roční příjmy pojištěného. Je ale vždy na konkrétní situaci, zda je to částka dostatečná, nebo zda není naopak zbytečně přehnaná.

Základním smyslem životního pojištění je krýt „riziko smrti“. Proto je vhodné podívat se především po „rizikovém životním pojištění“. Kombinace s investicí (investiční životní pojištění) nebo se spořením (kapitálové životní pojištění) je zpravidla drahá a vyplatí se jen v některých případech. Vždy je ale třeba myslet na dostatečnou výši rizikové složky pojištění.

Pojištění trvalých následků a invalidity

Pojištění invalidity či trvalých následků úrazu a nemoci je možná ještě důležitější než životní pojištění. V případě smrti pojištěného rodině ubude jeden příjem, zároveň se sníží její náklady. V případě invalidity též ubude jeden příjem, navíc se náklady domácnosti ještě zvýší. Tomu by měla odpovídat též pojistná částka.

U pojištění invalidity či trvalých následků je důležité sledovat předmět plnění (zda je plnění vypláceno pouze v souvislosti s úrazem nebo i s nemocí) a výluky z pojištění. Mnohdy nejsou pojištěny rizikové sporty a ve výlukách se mohu nacházet kupříkladu i závodně hrané šachy...

Zatímco u životního pojištění je vhodné pojistit především živitele (či živitele) rodiny, u trvalých následků a invalidity to má smysl u všech členů domácnosti. Jakákoli takováto pojistná událost představuje zvýšené finanční nároky a čas, který může znamenat snížení příjmů živitele rodiny, byť se nehoda nestala přímo jemu/jí.

Nezaměstnanost, pobyt v nemocnici... - spíše ne

Pojišťovny nabízejí další pojištění a připojištění, např. pro případ ztráty zaměstnání, pobytu v nemocnici, denních dávek v nemoci... U těchto pojistek je ale zpravidla poměrně vysoké pojistné a rozsáhlé výluky či omezení, za nichž se poskytuje pojistné plnění.

Obecně platí, že pro rizika nižších škod se nevyplatí pojišťění, ale je vhodnější využít systém „samopojištění“, neboli vytváření finančních rezerv.

Anketa

Jste pojištěn/a pro případ smrti?

Ano (35)
 
Ne (15)
 Celkem hlasovalo 50 čtenářů

Pojištění k úvěru vybírejte s rozmyslem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »