Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pojištění nemovitostí: Není oheň jako oheň...

Autor: Petr Zámečník | 10.09.2010 00:00 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Pojištění nemovitostí: Není oheň jako oheň...

Nemovitosti i vybavení domácností jsou náchylné podléhat mnoha vlivům. Kromě běžného působení opotřebení a neposedných dětí i živelným. I proti nim je vhodné se pojistit. Rozumíte ale správně pojmům v pojistných podmínkách? Není oheň jako oheň a není voda jako voda!

Pojišťovny podle sdělení České asociace pojišťoven vyplatily za uplynulých 15 let pojistná plnění v objemu 90 mld. Kč jen za škody způsobené živelní událostí. ČAP ale již neuvádí, kolik pojišťovny nevyplatily, protože lidé byli špatně pojištěni. A takových není málo.

Bohužel živelní katastrofy odkrývají i chyby, jež klienti při sjednání pojištění dělají. Nejčastější z nich je podpojištěnost majetku, které se ukazuje jako problém zejména u zastaralých pojistných smluv," uvádí Marcela Kotyrová, manažerka pro komunikaci a vzdělávání ČAP.

Mít pojištěný majetek za pár korun není vždy výhra. Dalo by se to přirovnat k přesvědčení mnoha lidí, že když mají uzavřené penzijní připojištění, budou na důchod dostatečně zajištěni. Rizik "levné" pojistné smlouvy může být celá řada - od nízké pojistné částky, přes úzké krytí rizik, po devalvujících výluk z pojištění. V případě pojistné události spláče špatně pojištěný nad výdělkem (tedy, nad pojistném plnění).

Tabulka 1: Počet hlášených škod a jejich výše za uplynulých 15 let

 

Počet hlášených událostí

Škody

Povodně

280 000

53 mld. Kč

Vichřice a krupobití

240 000

8,5 mld. Kč

Sníh na střechách

88 000

2,9 mld. Kč

Zdroj: ČAP

Živelní události jednoznačně nepatří mezi nejčastější původce škod. Kupříkladu zloději navštěvují domácnosti mnohem častěji než velká voda. Škody způsobené živelnými událostmi ale patří bezkonkurenčně k nejvyšším. Lehne-li dům či byt popelem, nezbyde ani to, co po sobě zanechá sebedůkladnější zloděj.

Tablka 2: Největší živelní události od roku 1997

Rok

Živelná událost

Počet pojistných

událostí

Výše škod     (tis. Kč)

1997 Červenec

Povodně na Moravě

115 763

9 740 321

2000 Březen

Povodně v Čechách

7 846

2 106 416

2002 Srpen

Povodně v Čechách

81 618

34 885 859

2006 Březen

Povodně v Čechách

14 216

779 629

2007 Leden

Orkán Kyrill

78 062

2 098 838

2008 Březen

Vichřice Ema

36 682

1 278 897

2009 Červen

Povodně v Čechách

17 017

1 989 104

Zdroj: ČAP

Není živelní událost jako živelní událost

Pojistit se proti živelním událostem není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pojišťovny si definují jednotlivé pojmy jako "oheň", "povodeň", "záplava", "úder blesku" a další v pojistných podmínkách. Teprve po pochopení těchto pojmů může být pojištěný klidný, že je dobře pojištěn.

Většina pojišťoven již nerozlišuje mezi povodní a záplavou, resp. obě tato rizika zahrnuje do smlouvy současně. To usnadňuje volbu a zpřehledňuje smlouvu pro většinu pojištěných. Pro lidi s nemovitostmi v povodňových oblastech to ale žádná výhra není. Pojišťovna je na riziko povodně nepojistí, ale pokud nerozlišuje povodeň a záplavu, nepojistí je ani proti záplavám.

"Povodeň lze definovat jako zaplavení místa pojištění vodou, která se přechodně vylila z břehů vodních toků nebo z břehů nádrží. Oproti tomu za záplavu je považováno, pokud dojde k zatopení pojištěného objektu, proudící nebo stojící vodou i z jiných příčin, než z důvodu povodně." (ČAP)

Pojištění proti ohni také nemusí krýt všechny škody vzniklé v souvislosti s požárem. Vyhoří-li soused bydlící pod vámi, ale plameny se nedostanou až do vašeho bytu, který bude "pouze" poškozen kouřem ze sousedova ohně, nejedná se o škodu způsobenou ohněm. Stejně tak vyhoří-li soused nad vámi a váš byt poškodí voda hasičů likvidujících požár. V takovém případě buď musíte mít kryta i tato rizika v pojistné smlouvě, nebo požadovat náhradu škody po sousedovi. A pokud soused nemá dostatečné pojištění odpovědnosti za škody ani dostatek vlastních zdrojů na vaše odškodnění...

"Požárem se rozumí oheň v podobě plamene, který provází hoření a vznikl mimo určené ohniště nebo takové místo opustil a šíří se vlastní silou nebo pachatelem." (ČAP)

Podobných nuancí, kliček a "možností, jak získat "slevu" za zúžení počtu krytých rizik" je mnohem více. Vždy je nezbytné číst definice jednotlivých živelních událostí v pojistné smlouvě a přiložených pojistných podmínkách. Definice se mohou vzájemně lišit - a ani obecné definice poskytované Českou asociací pojišťoven nejsou pro pojišťovny směrodatné, natož závazné. Levné pojištění se pak může prodražit.

Na kolik pojistit nemovitost?

Nejčastější chybou v pojistných smlouvách je nízká pojistná částka. Nemovitosti jsou tzv. podpojištěné. V praxi to znamená, že při totální škodě na rodinném domě klient dostane od pojišťovny sjednanou pojistnou částku, nikoli hodnotu nemovitosti. Stejně tak při částečné škodě se plnění patřičně zkrátí.

Příklad: Je-li hodnota nemovitosti 2 mil. Kč a pojištěna je na 1,5 mil. Kč, při jejím kompletním zničení pojistnou událostí dostane pojištěný jen 1,5 mil. Kč. Pokud dojde ke škodě ve výši 1 mil. Kč, pojišťovna zkrátí pojistné plnění na 750 tis. Kč.

Pojištění nemovitostí a domácností by se podle názoru České asociace pojišťoven mělo aktualizovat pravidelně nejpozději po pěti letech, přičemž pokud dojde ke zvýšení hodnoty pojištěných věcí, mělo by dojít k inovaci pojištění následně poté.

Tip: Jak správně odhadnout cenu pojišťované nemovitosti?

Anketa

Máte pojištěnou nemovitost?

Ano, dostatečně. (50)
 
Ano, ale nedostatečně. (37)
 
Ne. (41)
 
Nemám nemovitost. (14)
 Celkem hlasovalo 142 čtenářů

Pojištění nemovitostí: Není oheň jako oheň... >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (379)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 542 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »