Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Princip kolektivního spoření na bydlení je velmi starý

Autor: Pavel Jiroušek | 02.07.2007 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Princip kolektivního spoření na bydlení je velmi starý

Myšlenka společného spoření na bydlení v žádném případě nevznikla v Německu, jak se velice často mylně uvádí, upozorňuje ve svém článku PAVEL JIROUŠEK, publicista a finanční poradce.

Většina českých občanů princip a systém stavebního spoření, jeho výhody i některé slabší stránky už poměrně dobře zná. A to u nás funguje teprve několik let.

Myšlenka kolektivního spoření s cílem pořídit si či zlepšit podmínky svého bydlení je mnohem starší, než si většina z nás myslí. A v žádném případě nevznikla v Německu, jak se velice často mylně uvádí. Proto si na tomto místě dovolíme krátký výlet do historie.

Už v roce 200 před Kristem, za dynastie Han, existovala podle dochovaných pramenů v Číně společenství občanů, kteří spořili s uvedeným záměrem, a princip poskytování úvěrů se údajně také příliš nelišil.

První "building society", alespoň částečně podobná něčemu, co v tomto smyslu chápeme nyní, vznikla v Birminghamu už v roce 1775. Výrazně později pak ve Spojených státech (1831), během tří let poté také v Austrálii a na Novém Zélandu, v Jižní Africe a Brazílii.

Až sto deset let po první, birminghamské, zakládá pastor Friedrich von Bodelschwingh v Bielefeldu první německou stavební spořitelnu, kterou v souladu se svým filantropickým zaměřením nazval Stavební spořitelna pro každého.

Stavební spoření se v Německu začalo masověji prosazovat po 1.světové válce, v letech 1924 až 1929, kdy ve snaze obnovit zemi enormně vzrostla poptávka po finančních prostředcích.

Na konci 30.let došlo k první zásadní změně celého systému, především v úvěrové fázi. Dosud používanou "metodu losování" těch šťastných, jimž bude úvěr přidělen, nahradilo hodnotící číslo, způsob vyhodnocení a ocenění mnohem spravedlivější a přesnější, který v zásadě platí dodnes. Termín přidělení pro každého jednotlivého účastníka se odvíjel od způsobu, jakým a v jakém čase tvořil svůj kapitál.

Po 2.světové válce a měnové reformě v Německu v roce 1948 začal v jeho západní části spolu s tzv. hospodářským zázrakem neobyčejný boom stavebního spoření.

V roce 1973 vstoupily v platnost zákon o stavebním spoření a na něj navazující prováděcí nařízení. Tím byl vytvořen jednotný právní základ obchodní činnosti soukromých i zemských stavebních spořitelen.

Novelizací zmíněného zákona v roce 1991 se německým stavebním spořitelnám otevřela cesta na jednotný evropský trh.

Dvě hlavní skupiny německých stavebních spořitelen se od sebe liší hlavně svou právní formou. Šestnáct z nich je soukromých, jsou to akciové společnosti, a pojišťovací společnosti nebo banky je buď přímo vlastní, či patří do sféry jejich vlivu. Největší z nich je Schwäbisch Hall. Soukromé stavební spořitelny mají na trhu zhruba dvoutřetinový podíl.

Druhou skupinu tvoří 11 Zemských stavebních spořitelen (Landesbausparkassen-LBS), jejichž zřizovateli jsou jedna či více spolkových zemí a/nebo příslušná spořitelní organizace. V důsledku regionálního principu činnosti, tedy dělení podle jednotlivých spolkových zemí, případně jejich skupin, si LBS nekonkurují. Na rozdíl od soukromých stavebních spořitelen, které jsou aktivní na celém území Německa. Proto se jejich podíl na trhu pohybuje kolem jedné třetiny.

O konkrétních podmínkách stavebního spoření v Německu, které se od českých v některých bodech dosti výrazně liší, pojedáme v následujícím článku.

Zdroj: Investujeme.cz

Princip kolektivního spoření na bydlení je velmi starý >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (376)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 538 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »