Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Prodloužit si stavební spoření? Pozor na poplatky!

Autor: Petr Zámečník | 02.12.2008 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Prodloužit si stavební spoření? Pozor na poplatky!

Koncem roku řada klientů stavební spořitelen řeší dilema: Mají si zvýšit cílovou částku, nebo smlouvu vypovědět a založit novou? V naprosté většině případů se vyplatí spíše druhá varianta. Proč?

Mýtus: Stavební spoření na 6 let

Stavební spoření má nebo měl uzavřené téměř každý dospělý i nedospělý člověk v České republice. Navzdory jeho rozšířenosti ale stále přežívá jeden mýtus: Mnoho lidí se domnívá, že stavební spoření musí po šesti letech ukončit a založit novou smlouvu. Není to pravda.

Smlouva o stavebním spoření může trvat teoreticky neomezeně dlouho. Ukončena může být pouze dvojím způsobem - buď výpovědí ze strany klienta, nebo výpovědí ze strany stavební spořitelny.

Klient může smlouvu vypovědět kdykoli. Pouze se musí připravit na skutečnost, že pokud ji vypoví v tzv. „vázací době“, přijde o státní příspěvek a zároveň zaplatí sankční poplatek ve výši 0,5 % cílové částky (u všech stavebních spořitelen je stejný). Peníze jsou klientovi k dispozici do 3 měsíců od podání výpovědi.

Stavební spořitelna může smlouvu vypovědět pouze tehdy, poruší-li klient smluvní podmínky. Mezi nimi může být např. pravidelné spoření určité částky (toto pravidlo mají téměř všechny stavební spořitelny, ale zpravidla ho neuplatňují) nebo přespoření cílové částky (pokud nemají jiné řešení přespoření, např. navýšení cílové částky) apod.

Dospořuji cílovou částku: Co teď?

Při dospoření a přespoření cílové částky postupují stavební spořitelny různě - a vždy záleží na všeobecných podmínkách platných v době uzavření smlouvy o stavebním spoření. Může se jednat např. o vrácení „nadbytečně“ vložených peněz, výzvu k navýšení cílové částky, výpověď smlouvy... u historických smluv může dojít k automatickému navýšení cílové částky při ukončení smlouvy.

Klient má s blížícím se načerpáním cílové částky dvě možnosti, nechce-li ponechat vše na spořitelně. Buď smlouvu vypoví (a může si založit novou se státní podporou), nebo navýší cílovou částku. To se ale nemusí vždy vyplatit.

Navýšení cílové částky: Pozor na poplatky!

Základní poplatek za navýšení cílové částky je podobný u všech stavebních spořitelen a je stejný jako při založení smlouvy - 1 % z navyšované částky. Stavební spořitelny se tím snaží zamezit uzavírání smluv na nižší částky a následné navyšování za nižší cenu. Liší se jen maximální částka, kterou klient zaplatí.

Tabulka: Poplatek za navýšení cílové částky

 

Poplatek za cílové částky

ČMSS

1 %, max. 15 tis. Kč

Modrá pyramida

1 %, max. 10 tis. Kč

Raiffeisen stavební spořitelna

1 %

SS ČS

1 %, max. 9 500 Kč

Wüstenrot - stavební spořitelna

1 %

Poplatek za navýšení cílové částky ovšem není jediný výdaj, s nímž se musí klient smířit. V tomto směru se stavební spořitelny vzácně liší.

Raiffeisen stavební spořitelna a Wüstenrot - stavební spořitelna jen nepřizná úrokový bonus, je-li u původní smlouvy sjednán. Jinak smlouva pokračuje v původní duchu. U ostatních je třeba změnit tarifní variantu, pokud původní již není nabízena. A to se může prodražit.

Stavební spořitelna České spořitelny si až do 22. prosince 2008 neúčtuje poplatek za změnu tarifní varianty. Ode dne změny tarifu (tedy ode dne navýšení cílové částky) klient ale obdrží nový úrok - u spořících variant 2 %.

ČMSS a Modrá pyramida při zvýšení cílových částek poplatek za změnu tarifu účtují. A jedná se o nemalý poplatek - klient zaplatí u Modré pyramidy 1/3 dosud připsaných úroků, u ČMSS podle tarifu, který opouští, 1/3, 1/2 nebo 2/3 dosud připsaných úroků - tak, aby připsané úroky odpovídaly nové úrokové sazbě.

Anketa

Navyšoval/a jste cílovou částku stavebního spoření?

Ano. (148)
 
Ne, ale chystám se k tomu. (39)
 
Ne, a neplánuji to. (58)
 Celkem hlasovalo 245 čtenářů

Prodloužit si stavební spoření? Pozor na poplatky! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »