Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Propad výkonnosti fondu Reico: Pohroma, nebo příležitost?

Autor: Daniel Kuchta | 30.04.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Propad výkonnosti fondu Reico: Pohroma, nebo příležitost?

Ještě před několika měsíci to vypadalo velmi optimisticky. Realitní fondy, na rozdíl od propadajících se akciových, si připsaly vcelku zajímavou roční výkonnost a příjemně překvapily investory. Dnes, když se situace na akciových trzích poněkud změnila, se však situace obrátila.

Na rozdíl od akciových fondů, včetně těch, které jsou zaměřeny na investice do realitního sektoru, se nemovitostním fondům za rok 2008 podařilo dosáhnout několikaprocentní zisk. A i když zisky nebyly nijako závratné, v porovnání s ostatními aktivami byly realitní fondy na vrcholu výkonnostního řebříčku. Zejména v situaci, když nemovitosti po relativně dlouhé době zajímavých růstů přestaly být pro investory až tak zajímavé a málokdo v úspěch realitních fondů věřil (a navíc jeden z fondů dokonce kvůli špatné situaci a nezájmu investorů musel ukončit svou činnost) to bylo pro oba fondy, které dnes na trhu existují, zadostiučiněním.

V každém případě, situace na začátku roku vypadala vcelku zajímavě. Nakonec ale přeci jen došlo k tomu, čeho se někteří odborníci trochu obávali a možná i očekávali. Krize, která obchází zahraniční trhy už nějakou dobu, dorazila poněkud se zpožděním i k nám a nakonec se musela projevit. Došlo tak k tomu, že REICO investiční společnost České spořitelny, přecenila portfolio svého ČS nemovitostního fondu o pětinu z jedné miliardy na 800 milionů korun. Investoři tak v průběhu jednoho dne zaznamenali ztrátu 14 %. Jediný konkurent ČS nemovitostního fondu, menší Realitní fond od společnosti Conseq, zatím k podobnému kroku nepřistoupil a udržuje si výkonnost kolem čtyři a půl procenta za poslední rok.

Odůvodnění generálního ředitele REICO investiční společnosti ČS Tomáše Trčky v deníku E15 je vcelku logické. „Od února byly na trhu signály, že dochází k poklesu trhu nemovitostí. Od nezávislých poradců přišel pokyn k přecenění alespoň části portfolia. Vzhledem k tomu, že nyní trh v podstatě neexistuje a obtížné stanovit hodnotu nemovitostí, rozhodli jsme se přecenit portfolio celé.“

Od České spořitelny to byl dosti odvážný krok, v dnešní situaci je ale logický. V prvním čtvrtletí totiž investice do kancelářských budov, hotelů, obchodních center nebo skladů v Čechách propadly meziročně o více než 70 % a byly uskutečněny pouze dvě transakce. Problémy se objevují také v oblasti nájmů, z nichž nemovitostní fondy prakticky žijí. Po stavebním boomu z minulých let je nabídka na trhu skutečně bohatá. Na druhé straně pak klesá poptávka, takže vlastníci nemovitostí se musí v první řadě orientovat na udržení nájemníků. A jelikož ti velmi dobře současnou situaci na trhu vnímají, očekávají snižování nájmů.

V takové situaci je bohužel manažer fondu poněkud bezmocný, což potvrzuje také pan Trčka. „Současná situace je velice výjimečná svým rozsahem a hloubkou dopadu na téměř všechna ekonomická odvětví. Od bankovního sektoru přes nemovitosti až k automobilovému průmyslu. To je něco co naše generace nepamatuje a co se nedalo předvídat. Je to externí faktor, který ovlivnit nelze. Naše nemovitosti jsou v podstatně lepším stavu než v době nákupu, a to jak technicky tak finančně, přesto jejich hodnota krátkodobě poklesla. 

V případě ČS nemovitostního fondu tak alespoň mají investoři jasno, protože společnost se neuchýlila ke zbytečnému oddalování přecenění a dalších možných nepříjemných překvapení. Možné spekulace o dalším možném přeceňování pak důrazně odmítá také Tomáš Trčka. „Přesně podobným spekulacím jsme chtěli zabránit! To byl důvod k tomu, že jsme přecenili celé portfolio najednou a ne pouze některé vybrané nemovitosti . Při nákupu nemovitostí musíme pracovat s delším časovým úsekem- mezi 5 a 7 lety. Potom pro Vás propad v jednom roce nehraje podstatnou roli, pokud zrovna nejste nuceni investici ukončit. Podle mě je cena nemovitostí na takovéto úrovni udržitelná pouze krátkodobě.“

Tomáš Trčka také odmítá spekulace ohledem možného omezení, nebo pozastavení výběru prostředků investorů z fondu. Tuto možnost zvyknou využívat některé nemovitostní fondy v dobách krize z důvodu nedostatku likvidity a tím i ochrany investorů před dalšími propady hodnoty jejich investice. Nedávno k tomuto kroku například přistoupila Bank Austria u svých nemovitostních fondů. Bank Austria omezila možnost odkupů před přeceněním nemovitostí. My omezení odkupů neplánujeme, fond má dostatek likvidních prostředků k pokrytí odkupů. Navíc není rozumné pro investory vystupovat z fondu v době jeho propadu. Naopak se domnívám, že podílové listy budou více atraktivní k nákupu za diskontovanou cenu.

Jak už zaznělo v předchozí odpovědi, mohou investoři současnou situaci využít také jako vhodnou dobu pro investici. Na druhé straně je ale dobré možná ještě nějakou dobu počkat, dokud se trh neuklidní a nebude hrozit další propad. Současná situace má totiž dost daleko k normálním podmínkám a prakticky nikdo nedokáže určit, kdy se mohou nemovitosti stát opět zajímavou investicí, resp. doplňkem investičního portfolia. „Ve chvíli, kdy se obnoví trh a banky začnou opět financovat standardním způsobem, dojde opět k růstu. Na druhou stranu i tak nepříznivá situace jako je dnes, skrývá velký potenciál k nákupu dalších nemovitostí a vyšším výnosům,“ potvrzuje Pan Trčka.

Také samotný fond by mohl současnou situaci využít k tomu, aby nakoupil do portfolia další nemovitosti za zajímavé ceny, které by skýtaly zajímavý výnosový potenciál. Na druhé straně je ovšem u tak specifického instrumentu, jakým jsou nemovitostní fondy, poněkud problém s likviditou a nabídkou na trhu. „Trh mapujeme prakticky nepřetržitě. Jsme připraveni nakupovat, ale máme dnes přísnější měřítka. Nicméně určitě využijeme situace k výhodnému nákupu nemovitostí, je to ovšem také otázka přílivu nových peněz do fondu, za které bude možné nakupovat.

Propad výkonnosti fondu Reico: Pohroma, nebo příležitost? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »