Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rasová diskriminace a hypoteční krize

Autor: Petr Zámečník | 06.10.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 2 komentáře
Rasová diskriminace a hypoteční krize

Peníze mají stejnou barvu pro všechny. Podle bankéřů ale nikoli. Úrokovou sazbu hypotéky získáte podle barvy pleti a podle stejného kritéria se bude rozhodovat o zabavení vašeho domu. Vyplývá to z nové studie prof. Douglase Masseyho a Jacoba Rugha.

Za hypoteční krizí stojí několik faktorů. Jedním z nich je nenasytnost a nezodpovědnost bankéřů. Bylo to tak lákavé: Půjčíte peníze formou hypotéky na dům domácnostem, hypotéku zabalíte do úhledného balení MBS (mortgage-backed securities, cenné papíry podložené hypotékami) a prodáte. Tím získáte více peněz, které můžete půjčit domácnostem.

Ovšem jakým domácnostem? Ty, které na hypotéku standardním způsobem dosáhly, ji již mají. A ty ostatní? Ty jsou příliš rizikové... dokud nepřijde stát se svým programem na "antidiskriminaci národnostních menšin". Menšiny byly diskriminovány tím, že nedosáhnou na vlastní bydlení.

Před rokem a půl vystoupil na konferenci „Hypoteční a realitní trh v ČR aneb Co je před námi?“ pořádané hypotečním makléřem Simply vystoupil Ira Peppercorn, který byl za vlády Billa Clintona zodpovědný za bytovou politiku, s výsledky státní politiky:

V 90. letech se americká vláda v rámci boje proti diskriminaci rozhodla zvýšit mimo jiné podíl vlastnického bydlení u minoritních skupin obyvatel. Zatímco v roce 1995 bylo vlastníkem domů či bytů 71 % bílých obyvatel USA, mezi africkými Američany vlastnilo nemovitost jen 43 % a mezi Latinoameričany 44 %. Podíl sub-prime hypoték čerpaných minoritními skupinami obyvatel vzrostl mezi roky 1999 a 2006 z 15 % na 27 %.

Politika byla úspěšná, měla jen jednu vadu na kráse: Sub-prime hypotéky přestaly být spláceny v mnohem vyšší míře než prime hypotéky. A protože již byly zabalené do balíčku MBS a prodané do celého světa, potíže se splácením umocněné poklesem cen nemovitostí na americkém trhu se promítly do rozvah a podrozvahových účtů finančních institucí na celém světě.

Diskriminace (v podobě "antidiskriminačních" opatření) ovšem nebyla jen pozitivní. Negativní diskriminaci dokládá nová studie prof. Douglase Masseyho a Jacoba Rugha z Woodrow Wilson School of Public and International Affairs na Princeton University. Podle jejích závěrů lidé černé pleti a v menší míře též Hispánci se srovnatelnými příjmy a rizikovým profilem jako bílí Američané získávali od bank horší podmínky hypotečních úvěrů, případně byli rovnou zařazeni mezi klienty sub-prime hypoték.

Studie zkoumala data stovky největších amerických měst. Negativní diskriminace se dotýkala zejména lidí žijících v určitých městských částech - sociálních ghett. Při posuzování jejich žádostí o hypotéku nepostačovalo jako v případech "prime" žadatelů doložit dostatečný příjem a určitou část vlastní hotovosti, ale bankéři v mnoha případech požadovali vyšší rizikovou přirážku k úrokové sazbě.

Rasová diskriminace, hypotéky a Česko

"Rasová diskriminace" popisovaná studií může mít kořeny i mimo rasový či národnostní podtext. Kupuje-li rodina byt či dům v oblasti, kde má banka negativní zkušenost se splácením dříve poskytnutých úvěrů i s prodejem bytů neplatičů, její neochota v takové oblasti financovat bydlení dalšímu žadateli ze zcela pochopitelných důvodů klesá. Její rozhodnutí nefinancovat takovou koupi nebo ji financovat pouze s vyšší rizikovou přirážkou, je ekonomicky odůvodnělé. Nemusí se zakládat na rasovém podtextu, ale na základě statistickém pozorování, že v dané lokalitě se nachází více neplatičů než v jiné.

Otázky rasové diskriminace (i když v českých podmínkách je přesnější hovořit o národnostní než rasové diskriminaci) se objevují i v České republice. Kupodivu (?) jsou probírány velmi často v souvislosti se sociálně nepřizpůsobivými občany, kupříkladu v kauze přestěhování neplatičů nájemného z lukrativních částí Vsetína na okraj města.

Anketa

Diskriminují české finanční instituce klienty podle národnosti?

Ano. (5)
 
Ne. (13)
 
Nevím. (2)
 Celkem hlasovalo 20 čtenářů

Rasová diskriminace a hypoteční krize >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

diskriminuji, ale ne vsichni Rus | 08.10.2010 22:57
Diskriminuji! Marta | 07.10.2010 16:30

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »