Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Realitní bublina splaskává: ceny nemovitostí klesly o 15 procent,

Ještě loni se v některých lokalitách panelové byty prodávaly za stejnou cenu jako byty v cihlové zástavbě nebo novostavbě. Poptávka výrazně převyšovala nabídku a prodávající si ceny mohli diktovat. Hospodářský útlum vedl ke korekci cen nemovitostí, navíc dnes kupující kladou větší důraz na kvalitu bydlení. Kvůli hůře dostupným hypotékám se oživil trh s pronájmy (bezrealitky.cz).

Ceny nemovitostí letos stagnují či mírně klesají a růst lze zaznamenat jen u výjimečných lokalit. „Meziročně ceny nemovitostí klesly v průměru o 10 až 15 procent. Pád začal až v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy reality dosáhly cenového stropu ve většině krajských měst. Do té doby ceny nemovitostí rostly ve všech regionech o desítky procent,“ řekl Jakub Havrlant, ředitel realitního tržiště bezrealitky.cz. Do loňského podzimu ceny realit rostly v Plzni o 30 procent, stejně tak v Ostravě, Ústí nad Labem nebo Teplicích. V Hradci Králové či Liberci to bylo 19 procent. Vyplývá to z analýzy realitního serveru bezrealitky.cz.

Kvůli útlumu hospodářství a horší dostupnosti hypoték v závěru loňského roku klesla poptávka a ceny nemovitostí začaly padat: „Kupující navíc spekulovali na další snižování cen po Novém roce a nákup odkládali,“ řekl Jakub Havrlant. Například staré panelové byty na pražském Jižním Městě se propadly až o 20 procent – před rokem bylo možné byt 3+1 prodat za 3,5 milionu korun, letos se průměrná cena stejného bytu pohybuje kolem 2,7 milionu. Dvacetiprocentní pokles ceny rovněž zaznamenaly nadhodnocené panelové byty v Brně, letos lze 3+1 sehnat i za 1,7 milionu korun.

Letos dochází ke korekci cen nemovitostí

Od ledna majitelé nemovitostí ceny korigují, zájem kupců však ještě nedosáhl dřívější úrovně. „Dá se předpokládat, že ceny budou stagnovat nebo u méně kvalitních nemovitostí ještě klesat,“ řekl Havrlant. Jedním z mála měst, kde tržní ceny i letos mírně rostou, jsou například České Budějovice. Potenciál růstu je i na severu Čech v Ústí nad Labem, vyplývá z analýzy dat serveru bezrealitky.cz.

„Byty v novostavbách na dobré adrese si svoji cenu udržely, nebo oproti loňskému roku dokonce o něco málo podražily. Naopak méně kvalitní bytové projekty nebo ty v horších lokalitách zaznamenaly mírný pokles ceny, stejně jako starší nemovitosti,“ shrnul celorepublikový trend Jakub Havrlant, ředitel bezrealitky.cz. Letos více než dříve o ceně nemovitosti rozhoduje lokalita, typ zástavby a kvalita bydlení. „Rozdíly v cenách kvalitního a méně kvalitního bydlení se budou dále prohlubovat, jako je to obvyklé v zahraničí. Doba, kdy bylo možné žádat vysoké částky i za evidentně nekvalitní bydlení, naštěstí končí,“ dodal Havrlant.

Bezrealitky.cz provozuje unikátní cenovou mapu

Aktuální ceny nemovitostí na celém území České republiky monitoruje unikátní cenová mapa, dostupná na serveru bezrealitky.cz (http://cenovemapy.bezrealitky.cz). „Barevná škála ukazuje cenu za metr čtvereční, a to jak nemovitostí k prodeji, tak těch určených k pronájmu. Každé město nebo městská část mají svoje ,cenové centrum‘ – místo, kde jsou ceny nemovitostí nejvyšší,“ vysvětlil Jakub Havrlant.

V Praze je „top lokalitou“ samozřejmě hlavně centrum města a Praha 2, a to zejména okolí Havlíčkových sadů a ulic Vinohradská, Žitná a Ječná. „Metr čtvereční tu obvykle nejde pod 110 tisíc korun za metr čtvereční,“ dodal Havrlant. Například v Praze 4 patří zase mezi nejdražší adresy Podolí a okolí Vyšehradu, ulice Nuselská, Táborská a okolí Kunratického lesa a Šeberova. Ceny se v těchto lokalitách pohybují od 77 tisíc korun za metr čtvereční výše. Naopak nejlevnější bydlení v Praze najdeme hlavně v panelových sídlištích na okraji města – Jižní Město, Čakovice, Čimice, Běchovice, ale také v určitých částech Barrandova nebo Hostivaře.

V Brně patří mezi nejdražší lokality s cenou od 39 tisíc, ale i 70 tisíc90 tisíc korun za metr čtvereční podle typu výstavby například Žabovřesky, Řečkovice, Kohoutovice, Královo Pole či Medlánky. Nejlevnější bydlení v moravské metropoli kupující najdou v městských částech Brno-jih, Vinohrady, Maloměřice, Obřany, ale i v Brně-střed či v okolí ulic Cejl a Bratislavská.

Roste důraz na kvalitu bydlení – atraktivní novostavby podraží

Pozitivním trendem je, že se díky převisu nabídky pozice kupujících oproti předcházejícím rokům posiluje. „Za kvalitu jsou ochotni zaplatit, ale výsledek tomu musí odpovídat – nikoli jako v minulých letech, kdy se projekty tvářily kvalitně jen na papíře,“ řekl Havrlant. Například u novostaveb kupující požadují atraktivní lokalitu s dobrou občanskou vybaveností a byty, které standardně mají balkon, sklep, úložné prostory jako šatnu či komoru, nebo parkovací stání. Developeři se snaží poptávku rozhýbat i nejrůznějšími bonusy – nabízejí například až rok bydlení zdarma, akční slevy na byty, kuchyňské linky a klientské změny zdarma, nebo dokonce luxusní automobily.

„Vzhledem k tomu, že takových projektů může vzniknout jen omezený počet, lze očekávat, že nově stavěné byty do budoucna ještě podraží. Naopak nekvalitní projekty budou hůře prodejné a developeři budou muset s cenou dolů,“ konstatuje Havrlant.

Hůře prodejné jsou družstevní byty

Družstevní byty se prodávají hůře a často za nižší cenu než byty v osobním vlastnictví. Důvodem je problém s jejich financováním. „Vyřídit hypotéku na družstevní byt je složitější a úvěr je možné čerpat pouze za předpokladu, že byt bude nejpozději do jednoho roku převeden do vlastnictví,“ řekl hypoteční specialista Jiří Paták ze společnosti Green & Beck. Hypotékou přitom financuje své bydlení až 80 procent Čechů. „Prodej družstevního bytu obvykle trvá déle a kupující má lepší manévrovací prostor při vyjednávání ceny,“ upozornil šéf serveru bezrealitky.cz Jakub Havrlant.

Mladé rodiny chtějí nemovitosti před rekonstrukcí

Největší poptávka mezi kupujícími je po dvou- a třípokojových bytech. Mladé rodiny navíc preferují koupi staršího bytu ve standardním stavu, který si mohou zrekonstruovat podle vlastních představ, vyplývá z analýzy bezrealitky.cz. „Dobře na odbyt jdou u mladých rodin také starší domky kolem krajských měst s dobrým spojením do centra, zejména v okolí příměstských železničních tratí,“ dodal Jakub Havrlant. Mezi takové lokality patří nejčastěji obce na železničním tahu s vlakovým dojezdem do Prahy kolem 30 minut – například Říčany, Úvaly, Český Brod, Beroun, Kralupy nad Vltavou a Čelákovice. „Oblíbených startovacích bytů velikosti 1+kk je v nabídce minimum, majitelé je nejčastěji pronajímají, protože díky cenové dostupnosti patří mezi nájemci k nejžádanějším,“ dodal Havrlant.

O pronájmy je velký zájem kvůli méně dostupným hypotékám

V Praze od ledna vzrostla poptávka po pronájmech zhruba o 5 procent, v Ostravě je zájem dvojnásobný oproti konci loňského roku a odborníci z bezrealitky.cz očekávají, že poroste o dalších 20 procent. „Trh s hypotékami se sice od března opět oživil, ale kvůli novým přísnějším pravidlům na úvěr dosáhne méně žadatelů než dříve,“ říká Jiří Paták z makléřské společnosti Green & Beck. Řadě z nich pak nezbývá jiná možnost než zatím sáhnout po pronájmu.

V nabídce bytů k pronájmu vedou byty ve velikosti 2+kk. V Praze se cena za pronájem 2+kk pohybuje okolo 11 500 korun měsíčně. „K větším výkyvům ve výši nájemného v současné době nedochází, ceny jsou srovnatelné s posledním čtvrtletím roku 2008,“ komentoval vývoj cen Jakub Havrlant. Nejrychleji se pronajmou garsonky do 8 tisíc korun včetně poplatků, dvoupokojové byty do 10 tisíc a třípokojové do 12 tisíc korun. Běžný byt v Ostravě lze nyní pronajmout za 6 tisíc až 9 tisíc korun měsíčně včetně služeb. Vyplývá to z analýzy serveru bezrealitky.cz

Nejoblíbenějšími lokalitami k pronájmu jsou Praha 4 a 5, byty s balkonem a dobrou dostupností do centra města. Na rozdíl od prodeje lze i v centru hlavního města sehnat relativně levný pronájem. „Díky regulaci a pomalé deregulaci nájmů je trh do určité míry pokřivený, a proto i v nejdražších lokalitách můžeme najít cenově velmi dostupné byty,“ uzavřel Jakub Havrlant, ředitel realitního serveru bezrealitky.cz. Mezi studenty, mladými lidmi a cizinci bez trvalého pobytu je velký zájem také o spolubydlení.

Východní Čechy

Hradec Králové patří spolu s Prahou, Brnem a Plzní k nejdražším městům České republiky, a to zejména díky svému dálničnímu napojení na Prahu. Po prosinci a lednu, kdy byl stop stav, tedy nebyl ze strany kupujících zájem o nemovitosti, se opět začalo prodávat, dokonce i panelové byty. Na odbyt jdou hlavně malometrážní byty.

„Největší propad zaznamenaly projekty developerských společností a nové byty, na Pardubicku kolem 20 procent,“ vyčísluje Jakub Havrlant, ředitel bezrealitky.cz. Ve městech nebo na jejich okrajích si ceny rodinných domů i pozemků drží loňskou vysokou úroveň, začínají se však výrazněji diferencovat ceny mezi venkovem a městem.

Ostravsko

Loni vzrostly ceny bytů v Ostravě až o 30 procent, letos spíše mírně klesají nebo stagnují. Průměrná cena jednopokojového bytu v Ostravě se pohybuje kolem 790 tisíc korun, dvoupokojového okolo 990 tisíc a třípokojového kolem 1,2 milionu korun (před rokem by však takový byt stál přibližně o 150 tisíc korun více). Poptávka po bytech meziročně klesla, zájemci vyčkávají na další vlnu slev. Vzrostl však zájem o pronájmy, což mělo za následek narůst nájemného – podle analýzy bezrealitky.cz ceny od ledna stouply asi o 8 procent, u třípokojového bytu činí průměrně 8700 korun.

 „Ostrava rostla zejména díky svému ekonomickému potenciálu, rozvoji dálniční infrastruktury a zahraničním investicím. Přes svůj význam však cenově zaostává za srovnatelnými městy, jako je Brno či Plzeň,“ řekl Havrlant.

Ústecko

Během posledních dvou let ceny výrazně stouply zejména v Ústí nad Labem a Teplicích, nicméně stále patří k nejnižším v zemi. Na začátku roku se však růst stejně jako v jiných krajích zastavil. Cena staršího 68metrového bytu se v Ústí pohybuje pod 1 milionem korun. Podle bezrealitky.cz jde o kraj s velkým potenciálem pro případné investory – v horizontu několika let tu může dojít k růstu cen.

Brno

V mnohém situace v Brně kopíruje Prahu, sídlištní panelové byty se dají sehnat výrazně levněji než v minulosti a mezi panelovými a cihlovými byty se rozevírají cenové nůžky. „Předpokládáme, že novostavby v Brně podraží, a to hlavně kvůli budoucímu omezení nabídky ze strany developerů a menšímu počtu nových projektů. Kvalitní bydlení a dobrá lokalita si svou cenu udrží, nebo se dokonce ještě zhodnotí,“ doplnil Havrlant.

Starší byt o velikosti 68 metrů čtverečních se v průměru pohybuje ve výši 2 130 000 korun. Lze konstatovat, že standardní byt je v průměru o milion levnější než v hlavním městě. Brno je druhou nejdražší lokalitou v České republice.

Plzeň

Patří mezi nejdražší česká města, zejména díky svému dálničnímu napojení na Prahu a regionálnímu významu. I zde však ceny bytů poklesly. „Ceny garsonek spadly za posledních zhruba šest měsíců přibližně o 10 procent, větší byty i více,“ řekl Havrlant.

České Budějovice

Bydlení je tu tradičně kvalitní, a jeho cena proto relativně vysoká. „Jedno z mála měst, kde tržní ceny bytů i letos mírně rostou, je zde potenciál růstu i do budoucna,“ uzavřel Jakub Havrlant, ředitel realitního serveru bezrealitky.cz. Budoucí ceny se budou ve velké míře odvíjet také od zlepšení dopravního napojení na Prahu.

Realitní bublina splaskává: ceny nemovitostí klesly o 15 procent, >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »