Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Růst objemu bankovních úvěrů se zpomalil o 17 procent

20.02.2009 16:19 | Kategorie: Hypotéky | Komentáře zakázány komentářů

(Praha, 19. února 2009) – Objem úvěru evidovaných v Bankovním úvěrovém registru vzrostl v posledním čtvrtletí roku 2008 o 60 miliard korun, což je o 17 procent méně, než kolik činil tento růst ve třetím čtvrtletí. Pokles nově poskytnutých úvěrů se výrazně projevil zejména v listopadu a prosinci, kdy si lidé půjčili u bank o 14 miliard korun méně než ve stejných měsících roku 2007. Rovněž v Nebankovním úvěrovém registru došlo v posledním čtvrtletí roku 2008 k poklesu nově upsaných úvěrů o 138 milionů korun, což představuje pokles o necelých 9 procent.

„Jedním z důvodů, proč dochází ke snižování objemu nově poskytnutých úvěrů, jsou obavy lidí z ekonomické krize, které způsobují, že se chovají odpovědněji a každý nový úvěr zvažují mnohem důkladněji než dříve. Dalším důvodem je odpovědnější přístup finančních institucí,“ řekl Petr Kučera , výkonný ředitel společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která v Česku organizuje Bankovní a Nebankovní úvěrový registr a poskytuje jim technický servis.


Podle zástupců registrů je odpovědnější přístup k zadlužování ze strany lidí i finančních institucí potřebný, protože podle statistik registrů na konci roku výrazněji vzrostl podíl dlouhodobě nesplácených závazků. Například v Bankovním úvěrovém registru vzrostl jen v prosinci 2008 objem splátek po splatnosti tří a více měsíců o 470 milionů korun, což je oproti listopadu nárůst téměř 9 procent. V poměru k celkovému objemu úvěrů to znamená nárůst o 0,04 procenta na 0,57 procent.

Mezi bankovní úvěry s nejvyšší mírou nesplácení patří spotřební úvěry, u nichž ke konci loňského roku dosáhl celkový objem dlouhodobě nesplácených závazků 1,7 miliard. Podíl splátek po splatnosti 3 a více měsíců v poměru k celkovému objemu úvěrů evidovaných v registru činil 4,7 procent. Nejméně rizikovými úvěry byly naopak hypoteční úvěry s podílem dlouhodobě nesplácených závazků k celkovému objemu úvěrů ve výši 0,2 procent a úvěry ze stavebního spoření s podílem 0,03 procent, které dohromady představují téměř 75 procent celkového objemu úvěrů evidovaných v registru.

„Přestože se podíl dlouhodobě nesplácených závazků ke konci loňského roku zvýšil a nadále roste i celková zadluženost českých domácností, v porovnání s většinou původních členů Evropské unie jsme na tom dobře. Vděčíme za to především krátké historii českého úvěrového trhu,“ řekla Zuzana Pečená , výkonná ředitelka společnosti CBCB – Czech Banking Credit Bureau, která v Česku provozuje Bankovní registr.

Rovněž ze statistik Nebankovního úvěrového registru vyplývá nárůst podílů nesplácených závazků. Poměr splátek po splatnosti tří a více měsíců k celkové financované hodnotě vzrostl od července do listopadu loňského roku ze 1,7 procent na 2,34 procent, což byla dosud nejvyšší hodnota. V prosinci tento poměr poklesl na 2,1 procenta, což představuje objem dlouhodobě nesplácených závazky ve výši přibližně 4,8 miliard korun. V prosinci poklesla i celková financovaná hodnota, a to na přibližně 228 miliard korun.

„Jedním z důvodů poklesu financované hodnoty u nebankovních úvěrů jsou obavy lidí z dopadů ekonomické krize. Vyčkávají proto například s nákupy aut na leasing. Zde však hraje roli i další očekávání klesajících cen aut či vyčkávání, zda u nás bude zavedeno takzvané šrotovné, nebo ne,“ řekl Karel Kolář , výkonný ředitel sdružení LLCB, které v Česku provozuje Nebankovní registr.

Mezi nebankovní úvěry s nejvyšší mírou nesplácení patří osobní úvěry, které představují zhruba 3 procenta celkového objemu úvěrů evidovaných v registru. Nejméně rizikovým úvěrem byl naopak finanční leasing s podílem dlouhodobě nesplácených závazků k celkovému objemu úvěrů ve výši 1,93 procent. Finanční leasing představuje 68 procent celkového objemu úvěrů evidovaných v registru.

Podle Petra Kučery ze společnosti CCB - Czech Credit Bureau je rostoucí objem splátek po splatnosti často důsledkem předlužení, kdy si lidé berou více úvěrů, než jsou později schopni splácet. To je podle něj i důvodem, proč finanční instituce již nesledují pouze prohřešky lidí z minulosti, ale stále více se zajímají i o celkovou zadluženost klientů. Tu umožňují sledovat právě pozitivní registry, jako jsou Bankovní a Nebankovní úvěrový registr.

„Řídit rizika jen pomocí sledování minulých prohřešků nestačí. Každý nový dluh může i pro dlužníka bez prohřešků z minulosti znamenat předlužení a tím problémy se splácením v budoucnu. V současné době se proto na registry obrací stále větší počet firem, které chtějí posuzovat riziko klientů i s využitím pozitivních dat typu celkové zadluženosti," řekl Petr Kučera ze společnosti CCB - Czech Credit Bureau.

Firmy projevují zájem zejména o členství v Nebankovním úvěrovém registru, který má v současné době 22 uživatelů. Jsou mezi nimi především leasingové a splátkové společnosti, ale i například poskytovatel kreditních karet Diners Club Czech, který do registru vstoupil v listopadu roku 2008. V únoru 2009 do registru vstoupila společnosti Raiffeisen Leasing. Podle Karla Koláře z LLCB se Nebankovní úvěrový registr letos nadále rozroste, a to nejen počtem firem, ale i o další segmenty.

Růst objemu bankovních úvěrů se zpomalil o 17 procent >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »