Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Silná poptávka po bydlení bude i v roce 2016. Jen aby bylo co kupovat

11.01.2016 18:23 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů

Ceny bytů dál rostou. V meziročním srovnání jsou nyní oproti loňskému prosinci zhruba o 200 000 Kč vyšší. Lidé musí na pořízení průměrného bytu vydělávat déle. Zatímco loni v prosinci na pořízení bytu stačil Čechům zhruba pětinásobek průměrného ročního příjmu, nyní je to již 5,5násobek. Českým domácnostem se však daří lépe, což bude mít pozitivní vliv na míru dostupnosti bydlení v roce 2016. 

Ceny nemovitostí dál rostou. Průměrná cena bytů, jak vyplývá z dat realitního portálu RealityCechy.cz, v prosinci povyskočila meziměsíčně o dalších 30 000 Kč na 2,10 milionu korun. V meziročním srovnání jsou nyní byty oproti loňskému prosinci zhruba o 200 000 Kč vyšší. Největší meziroční nárůst vykazuje Karlovarský kraj a Praha.

Výsledkem rostoucích cen nemovitostí je horší dostupnost vlastnického bydlení. Lidé musí na pořízení průměrného bytu vydělávat déle. Zatímco loni v prosinci na pořízení bytu stačil obyvatelům ČR zhruba pětinásobek průměrného ročního příjmu, nyní je to již 5,5násobek a s rostoucími cenami se tento rozdíl bude i nadále navyšovat. V roce 2016 však očekáváme menší zpomalení růstového tempa v souvislosti s očekávaným nárůstem průměrných čistých příjmů českých domácností.

Cenová dostupnost bydlení se zhoršila v 12 krajích ze 14

  golemf1

Nejvyšší hodnoty indexu návratnosti bydlení (poměr mezi kupní cenou a lokálním průměrným příjmem) a tím i nejhorší dostupnost vlastnického bydlení dlouhodobě vykazuje Praha (10,7 roku), na druhém místě s velkým odstupem je Jihomoravský kraj – 6,35 roku. Ve všech zbývajících krajích ČR je již index návratnosti bydlení pod úrovní celorepublikového průměru.

Porovnáním celoročních průměrů byl v roce 2015 patrný trend zhoršování cenové dostupnosti bydlení v 12 krajích ze 14. Pouze v Ústeckém a Olomouckém kraji byl ukazatel návratnosti bydlení v roce 2015 lepší, než v roce 2014. Ve všech zbývajících regionech jsou na tom lidé díky růstu průměrných cen bytů meziročně hůře, přičemž největší skok má za sebou Praha a Karlovarský kraj, kde se doba návratnosti bydlení meziročně zhoršila o 10 resp. 11 %. Navzdory horší dostupnosti bydlení však poptávka po nemovitostech nepolevuje a silný zájem očekáváme i v roce 2016.

  golemf2

 

Pozitivním faktorem motivujícím obyvatele ČR k investicím do nemovitostí je výborná dostupnost úvěrového financování. Úrokové sazby jsou na rekordních minimech a na hypotéku dosáhne stále větší skupina žadatelů. Pokles sazeb hypoték už není tak silný, jako v předchozích letech, kdy dokázal úspěšně eliminovat negativní vliv nárůstu cen nemovitostí, stále však platí, že z ekonomického pohledu jsou nyní podmínky pro pořízení vlastního bydlení jedny z nejlepších v dosavadní historii.

Hypotéky si ukusují 1/3 příjmů domácností

Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část čistého příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotečního úvěru, v prosinci vzrostl na 33,6 %. Jinými slovy průměrná česká domácnost v současnosti vynakládá na splátku hypotéky 1/3 svých čistých příjmů, což je zhruba stejně jako v roce 2013 a 2014, ale o 15 procentních bodů méně, než v pokrizovém roce 2009, kdy ceny nemovitostí byly stále ještě vysoko a průměrná úroková sazba hypoték se pohybovala nad 5,50 procenty.

  golemf3

Rozdíl mezi celoročními průměry v jednotlivých krajích ilustruje následující graf, kde je zřejmé, že v polovině krajů ještě zlevňující hypotéky dokázaly přetlačit růst cen nemovitostí a v roce 2015 zde bylo zatížení hypoteční splátkou menší než v roce 2014. Tam kde to sazby již nedokázaly, jsou řádky zbarveny do červena. Mezi kraje s největším meziročním propadem dostupnosti bydlení patří Praha a Plzeňský kraj spolu s Karlovarským.

Porostou příjmy. Dostupnost bydlení bude stále výborná

Vzhledem k růstu cen nemovitostí, jejichž průměr se pozvolna dostává na úroveň cen před vypuknutím globální ekonomické krize, předpokládáme postupné zhoršování dostupnosti vlastnického bydlení. Na druhou stranu očekáváme zlepšování ekonomické situace domácností, což v kombinaci s rekordně levnými úrokovými sazbami hypoték bude znamenat zachování příznivých podmínek pro pořízení vlastního bydlení i v roce 2016. Realitní trh a s tím i trh hypoték a úvěrů ze stavebního spoření má výborně nakročeno do nového roku. Pokud tedy bude s čím obchodovat.

Brzdou letošního růstu se totiž může stát vysychající příliv nemovitostí nabízených k prodeji. Tento fakt bude působit na růst cen. Situace se liší samozřejmě podle lokality a typu poptávané nemovitosti. Dynamika růstu cen nemovitostí se bude v letošním roce, podle našeho odhadu, zvyšovat, ceny porostou rychleji než v předcházejících letech. Zároveň můžeme konstatovat, že současná cenová hladina je u bytů těsně pod cenovým vrcholem roku 2009. Během příštích měsíců bude úroveň maximálních cen roku 2009 překonána a ceny bytů se vydají směrem k novým rekordním hodnotám. To je jeden z hlavních důvodů, proč doporučujeme neodkládat pořízení nemovitosti.

Zdroj: GOLEM FINANCE, REALITYCECHY.CZ, banky, ČSÚ

Silná poptávka po bydlení bude i v roce 2016. Jen aby bylo co kupovat >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »