Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Skladové mrakodrapy, »super« přístavy a showroomy jsou podle zprávy European Retail & Logistics budoucností maloobchodu

26.11.2015 17:14 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: sklady Colliers

– Šest předpovědí pro budoucnost maloobchodu a logistiky

– Masivní poptávka po skladových prostorách kvůli přesunu maloobchodníků k online prodejům

– Velká distribuční centra a skladové mrakodrapy mohou být budoucností skladování zboží (Tisková zpráva: Colliers International)

Vzhledem k nízkému objemu logistických prostor v evropských městech a zároveň vysokému podílu online prodejů se masivní skladové prostory staly klíčovou součástí při podpoře moderního života.

Nová zásadní zpráva společnosti Colliers International uvádí šest předpovědí pro tento sektor. Říká, že několikapatrové sklady, hlubinné přístavy a méně větších obchodů jsou vidinou maloobchodu do budoucnosti, protože miliony dalších zákazníků po celém světě se přesunou k nakupování na internetu.

Zpráva také naznačuje, že by doručování balíčků pomocí dronů mohlo zkrachovat na rostoucích cenách nemovitostí a regulaci vzdušného prostoru.

Ve zprávě „European Retail & Logistics Insights: From Sheds to Shelves“ se společnost Colliers International, globální poskytovatel komerčních realitních služeb obchodovaný na burze NASDAQ, dívá pod pokličku doručování zásilek až do domu.

„Zaznamenali jsme otřesné změny v chování spotřebitelů, které kolidují s největší recesí. Trh se to nyní snaží napravit,“ řekl Damian Harrington, regionální ředitel výzkumu pro východní Evropu Colliers International.

Zpráva vyzdvihuje šest klíčových předpovědí pro následující roky.

1.Proměna nákupních tříd: Zatímco ty nejhorší nákupní oblasti zmizí, mnoho regionálních a spádových center projde velkou obměnou. Kavárny, volnočasové prodejny, sběrné boxy a sdílené pracovní prostory zaplní zrušené obchody. Evropské nákupní třídy nebyly zasaženy v průběhu recese tak, jako ty ve Velké Británii. Je to především z důvodu odlišných nákupních zvyklostí a snížení nadměrné nabídky prostor. Přední maloobchodníci budou raději fungovat v 50 lokalitách, namísto třeba 200. Nové řetězce tak vyplňují volná místa. Patří mezi ně značky jako Doddle, kde můžete odesílat a vyzvedávat balíky, nebo Byron, noblesní burgerový řetězec, který slibuje, že otevře každý rok 10 nových restaurací, protože expanduje na národní úrovni.

2. »Super« velké sklady: Rostoucí náklady na pozemky zapříčiňují, že developeři se budou snažit vytvořit vícepatrové budovy. Sklady nejvyšší kategorie v posledních letech zaznamenaly významné úspory výnosů. Společnosti, jako Next, River Island a John Lewis si pronajaly miliony metrů čtverečních skladových prostor. Schopnost uskladnit zboží blíže domovům by mohla dále zefektivnit dodávky a umožnit maloobchodníkům, aby lépe využili své dodavatelské řetězce a maloobchodní prodejny jako místa pro vyzvednutí zásilek. V Japonsku je gigantická průmyslová hala v Prologis Parc Narita III o rozloze 61 400 metrů čtverečních rozdělena do sedmi pater. Evropa by mohla brzy mít své vlastní »mrakosklady«.

3. Hlubinné přístavy: Kontejnerová plavidla pojmou přes 25× více nákladu než v roce 1970. Přístavy se musely uzpůsobit tak, aby vytvořily potřebný prostor. Globální logistika a lodní průmysl se vyvinuly tak, aby podchytily a usnadnily růst obchodu. To je důvod, proč jsou dnes hlubinné přístavy nutností. Jejich rozvoj v Evropě kopíroval obchod ve Středomoří, kdy vznikaly nové námořní trasy. Kontinent je stále roztříštěnější než v Asii.

4. Sjednocení a ovládnutí digitální společnosti: Průzkum ukazuje, že na městské bázi budou v nadcházejících dvou dekádách dominovat digitálně gramotní spotřebitelé, což bude mít hluboký dopad na to, jak se maloobchod bude vyvíjet. Zatímco Evropa samotná zaznamená poměrně mírný růst, Čína a Indie vytvoří velké příležitosti pro stávající maloobchodníky, kteří mají výhodu v zavedené infrastruktuře a značce, která často přitahuje zákazníky na rozvíjejících se trzích.

5. Drony možná zůstanou na zemi: Ačkoliv se v poslední době o nasazení dronů vydatně diskutovalo, současné regulace vzdušného prostoru by mohly jejich vzlet překazit. Místo toho by mohli obchodníci lépe využívat existující kanály dopravy, jako jsou kola, nebo síť taxislužby Uber. Dalším faktorem je cena. Zatímco placené služby, jako Amazon Prime, nabízí bezplatné dodávky, často tak činí pouze u dražších výrobků. Ačkoliv časově orientovaní zákazníci chtějí mít všechno zítra, někteří by u méně naléhavých položek mohli počkat o něco déle, když si uvědomí, kolik by mohli ušetřit. Navíc by se s rostoucími obavami o životní prostředí mohli kurýři na kolech nebo auta na elektrický pohon stát symbolem pro ekologicky smýšlející maloobchodníky.

6. Show rooming: Tento výraz znamená, že se zákazník dívá na zboží, ale nekupuje, nebo ho místo toho koupí online. To je jedním z důvodů, proč společnosti snižují maloobchodní prostory a přesouvají kapacity do cenově levnějších skladů, které mohou dodávat přímo domů. Nicméně „chytřejší“ maloobchodníci budou využívat technologie – jako například rozšířená realita (augmented reality), 3D tisk a biometrie – aby se přesunuli k většímu zisku ze scény reálného světa maloobchodu. Nabízet jedinečné zážitky či produkty na míru může přispět k vytvoření rozvahy a hodnoty značky.

Maloobchodní řetězce jako Zara, John Lewis, H&M a Marks & Spencer ve stále větší míře slučují online a offline nákupní střediska. Mají větší maloobchodní prodejny a dokonce i větší skladovací zařízení pro zásobování obchodů a online objednávek.

„Maloobchodní zvyklosti se změnily, ale sektor je pružný. Mnoho nákupních tříd se bude více zaměřovat na volnočasovou poptávku a na vyzvedávání zásilek v obchodě, což může být dobrým způsobem, jak znovu využít přebytečný prostor,“ vysvětluje James Watson, vedoucí maloobchodních investic v Colliers International.

S celosvětovým rozšířením nákupů přes mobil budou maloobchodníci stále více přesouvat kapacity z nákupních oblastí do skladů, aby ušetřili peníze na nájemném a mohli tak zboží rychleji posílat k zákazníkům domů. Super velké kontejnerové lodě zvýší úspory místa, vyžadují ale nové hlubinné přístavy a větší distribuční centra, kam se přesune zboží, které bylo dříve skladováno v maloobchodech.

Společnost Colliers analyzovala data na různých trzích, aby zvýraznila demografické trendy a změny nájemného, které je mnohdy řídícím faktorem při rozhodování, kolik místa si maloobchodníci pronajmou. Návratnost skladů překonala maloobchodní prodejny, nicméně klíčová regionální nákupní centra budou fungovat i nadále.

„Mnoho obchodníků na nákupních třídách stále častěji žádá showroomy, někteří online maloobchodníci výslovně otevřeli obchody, jako například Amazon v Seattlu. V průběhu času některé oblasti vypadnou z maloobchodního pokrytí úplně,“ řekl Damian Harrington.

Skladové mrakodrapy, »super« přístavy a showroomy jsou podle zprávy European Retail & Logistics budoucností maloobchodu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »