Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Splácím hypotéku za svého kamaráda. Sám žiji v podnájmu

Autor: Monika Hrušová | 25.08.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Splácím hypotéku za svého kamaráda. Sám žiji v podnájmu

Ručit starému kamarádovi z dětství je opravdu jednoduché. Jen pozor, abyste nenaletěli a nakonec nemuseli splácet celý kamarádův dluh z vlastních úspor. Jako se to stalo panu Jiřímu.

Nejhorší je, když půjčíte nebo ručíte za nějaký dluh svému příbuznému. Pokud on přestane svůj dluh splácet, automaticky přechází povinnost splatit dluh na vás. Například pan Jiří se nechal přemluvit, aby ručil svému kamarádovi za půjčku ve výši 1,2 milionu korun.

V tu chvíli mě vůbec nenapadlo, že jeho dluh nakonec zaplatím já. Po prvních splátkách se kamarádovi poněkud nechtělo dál hradit bance pravidelné částky, takže je peněžní ústav začal vymáhat po mně,“ vypráví Jiří, jehož příběh je z portálu Poradnaveritele.cz. Podle jeho slov se finální částka vyšplhala na dva miliony korun.

Situace u pana Jiřího se zkomplikovala ještě víc. Jeho kamarád dluh přestal splácet úplně, takže dluh měl u banky v podstatě Jiří. Z finančních důvodů si tedy nemůže koupit vlastní byt. „Deset let jsem neměl pořádnou dovolenou, a přestože mi brzy bude 40 let, dosud bydlím v pronajatém bytě a jezdím starým autem. K tomu všemu moji přítelkyni po šesti společných letech přestalo bavit neustálé šetření a splácení cizích dluhů, takže jsem zůstal sám,“ svěřuje se Jiří.

Ručitelství si rozmyslete

Ručení musí být vždy písemné a jeho smyslem je poskytnout bance nebo jinému věřiteli jistotu, že o peníze, které půjčuje, nepřijde. „Tento druh zajištění se používá např. u překlenovacích úvěrů či úvěrů ze stavebního spoření poskytovaných stavebními spořitelnami. Bonita ručitele se posuzuje stejně jako bonita žadatele o úvěr, ručitel musí mít stejnou schopnost splácet úvěr jako jeho skutečný příjemce,“ vysvětluje Helena Dušková z Wüstenrot hypoteční banky.

Lidé si často myslí, že ručení je jen formalita a pomoc kamarádovi, ale situace se může vymknout z rukou a místo dlužníka splácí ručitel. Pokud je půjčka například na bydlení, dlužník může v bytě bez problémů bydlet, i když za něj splácí dluh ručitel.

Vyvázat se z ručení je problém

Už dávno jsem přestal věřit tomu, že peníze získám zpět po dobrém. Osobní zkušenost mě přesvědčila, že kde jde o peníze, obvykle už není místo pro kamarády,“ uzavírá svůj příběh Jiří.

Před závazky ručitele vás neochrání ani smrt dlužníka. „Jestliže by k ní došlo, přechází dluh na jeho dědice. Ti však odpovídají za dluh zemřelého pouze do výše nabytého dědictví. Jinak je povinností ručitele uhradit celý dluh nebožtíka,“ upřesňuje Rostislav Kovář, advokát ze serveru Poradnaveritele.cz.

Ručitelského závazku vás může zbavit soud nebo za sebe musíte najít náhradu. To ale rozhodně nebude jednoduché. „Z ručitelství je možné se vyvázat pouze na základě rozhodnutí soudu. Soud musí přikázat bance, aby ručitele vyvázala. To se stává však jen ve velmi výjimečných případech, v ČR se to zřejmě nikdy nestalo. Možnou variantou by mohlo být i to, že si dlužník najde jiného ručitele se stejnou bonitou, jako byl ten ručitel předchozí,“ doplňuje Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Helena Dušková z Wüstenrot k tomu ještě dodává, že z ručitelského závazku se lze vyvázat dohodou s dlužníkem a bankou o změně ručitele, respektive o změně způsobu zajištění úvěru.

Ručíte? Hypotéka bude problém

Když si chcete vzít hypotéku a jste ručitelem, dluh vašeho známého se vám započítá do bonity. Banky většinou počítají s tím, že máte dluh někde jinde, i když ho řádně splácí dlužník.  

Monika Klucová z Komerční banky upřesňuje, že banka přihlédne k aktuálnímu zůstatku pohledávky, za kterou žadatel o hypotéku ručí.

„Pokud si ručitel potřebuje sám pro sebe půjčit v bance nebo vzít hypotéku, tak je již posuzován jako žadatel s možnou povinností platit dluh jinde. Jeho postavení je pak zhoršeno právě o ručitelský závazek a snadno se stane, že na hypotéku nebo úvěr díky ručitelství jednoduše nedosáhne,“ uvádí Kovář.

To nemusí zajímat ručitele, který bez problémů zvládne ze svého příjmu splácet případně obě hypotéky najednou.

Splácím hypotéku za svého kamaráda. Sám žiji v podnájmu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

marek | 30.09.2013 08:44

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »