Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Sreality.cz mění podmínky inzerce. Realitky se bouří

Autor: Luboš Svačina | 19.02.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 6 komentářů
Sreality.cz mění podmínky inzerce. Realitky se bouří

Internetový portál Seznam.cz, provozovatel jednoho z největších realitních inzertních serverů Sreality.cz, se rozhodl od 1. 4. 2010 změnit svůj obchodní systém. Nově budou zadavatelé - nejčastěji realitní kanceláře - platit 0,50 Kč za každé "rozkliknutí" inzerátu. Realitním kancelářím se nový systém nelíbí a chystají hromadný protest.

V čem spočívá změna obchodního modelu?

Server Sreality.cz projde v nejbližší době zásadní modernizací, která se dotkne také systému plateb za zveřejněnou inzerci. Obchodní systém je zatím nastaven tak, že dlouhodobí inzerenti – nejčastěji realitní kanceláře – platí za služby serveru sReality jednak paušální poplatek (čtvrtletní, půlroční nebo roční) a k tomu se každý den připočítává poplatek, jehož výše se odvíjí od počtu aktuálně zveřejněných inzerátů.

Tabulka 1: Stávající ceník inzerce serveru sReality.cz
Typ registrace Registrační poplatek Cena inzerátu
čtvrtletí pololetí (sleva 15 %) rok (sleva 20 %) Základní tarif Snížený tarif *
Mini 1 800 Kč 3 060 Kč 5 760 Kč 4 inzeráty zdarma/měsíc -
Standardní 7 500 Kč 12 750 Kč 24 000 Kč 3 Kč/den 1 Kč/den
Rozšířená 9 000 Kč 15 300 Kč 28 800 Kč 3 Kč/den 1 Kč/den


Podle nových pravidel firemní inzerenti již nebudou platit zmíněný paušál, nicméně podmínkou přístupu do inzerce bude registrace společnosti do „seznamáckého“ Katalogu firem. Přičemž roční poplatek za registraci do sekce prodej a pronájem bytů činí 7000 Kč bez DPH (např. zařazení do sekce realitní kancelář stojí 15 000 Kč).

Nejdůležitější novinkou je však zpoplatnění inzerátu za konkrétní počet shlédnutí, nikoliv za časové období (den). Dosud inzerent platil 1 Kč – 3 Kč (v závislosti na zvoleném tarifu) za zobrazení inzerátu v jednom dni. Nově bude klient platit 0,50 Kč za zobrazení detailu nemovitosti a 5 Kč za detail developerského projektu nebo soukromého inzerátu.

Modelový příklad

Provozovatelé inzertního serveru Sreality.cz s cílem rozptýlit obavy realitních kanceláří ze zdražování služeb zaslali všem inzerentům modelový příklad popisující změny v systému účtování a ve výše poplatků. Jako příklad byla vybrána realitní kancelář s 30, 100 a 250 inzeráty.

Tabulka 2: Současný model
Současný model Standardní registrace Snížený tarif Počet inz. Cena inz./den Cena celkem/měsíc Cena celkem/rok
30 nemovitostí 24 000 Kč 9 600 Kč 30 1 Kč 3 700 Kč 44 400 Kč
100 nemovitostí 24 000 Kč 9 600 Kč 100 1 Kč 5 800 Kč 69 600 Kč
250 nemovitostí 24 000 Kč 9 600 Kč 250 1 Kč 10 300 Kč 123 600 Kč

Tabulka 3: Nový model

Nový model Praktik 1 Počet inz. Prům. zobrz./měsíc Cena za zobrz. Cena celkem/měsíc Cena celkem/rok
30 nemovitostí 7 000 Kč 30 90 0,5 Kč 1 933 Kč 23 200 Kč
100 nemovitostí 7 000 Kč 100 90 0,5 Kč 5 083 Kč 61 000 Kč
250 nemovitostí 7 000 Kč 250 90 0,5 Kč 11 833 Kč 142 000 Kč


V modelovém příkladu je počítáno s průměrem 90 zobrazení za měsíc. Realitní kanceláře však tento odhad považují za podhodnocený. Podle Petra Korandy z Asociace realitních kanceláří "je třeba u běžného inzerátu počítat minimálně s dvojnásobným počtem, cca 200 prokliků na inzerát měsíčně, což při ceně 0,50 Kč za jeden proklik vede nikoli v ceně 61 tis. Kč, ale více než dvojnásobku."

Nový systém startuje 1. dubna 2010

Nový obchodní systém by měl platit od 1. 4. 2010 a vztahuje se na všechny inzerenty. Přičemž ti, kteří měli službu předplacenou, dostanou poměrnou část zpět. A to buď ve formě kreditu na virtuální peněženku, odkud budou moci dále platit za zveřejněné inzeráty. V případě, že se inzerent rozhodne nepokračovat, peníze mu budou převedeny na bankovní účet.

„Z našeho pohledu se jedná o zneužití dominantního postavení na trhu, protože server Sreality.cz má jednoznačně nejvyšší návštěvnost v poměru s jinými realitními servery a troufám si tvrdit, že inzerce na Sreality.cz má větší důležitost než na všech ostatních serverech dohromady,“ říká Ondřej Velemínský, manažer pobočky realitní kanceláře Kova. "Na obranu serveru Sreality.cz musím ale říci, že cenové podmínky se od roku 2004 nijak nezměnili a jisté morální právo na změnu mají, ale tento arogantní způsob je za únosnou hranicí," dodává Ondřej Velemínský.  

Realitní kanceláře se bouří

Oznámení o přechodu na nový obchodní systém, které nyní dorazilo všem klientům do poštovních schránek jako „hotová věc“, způsobilo mezi inzerenty velký poprask. Mezi realitními kancelářemi v současné době probíhá diskuze a plánuje se protest v podobě hromadného omezení inzerce na serveru Sreality.cz od 1.3.2010 do 3.3.2010.

"Inzerenti mají zcela jistě mnoho možností, jak s touto nabídkou něco udělat. V tomto případě má totiž i strana poptávajících značnou sílu. Můžeme se ptát: „Čím je tvořena atraktivita realitního serveru?“ či jen poukázat na fakt, že Sreality.cz není jediný realitní portál na našem trhu. Nová cenová strategie se dá popsat jako neuvážená a progrese zdražení neodpovídá růstu kvality tohoto serveru a už vůbec ne vývoji realitního trhu," komentuje situaci David Rewenda, vedoucí marketingového oddělení Realitní kanceláře STING.

Dnes vůči záměru Sreality.cz vystoupila také Asociace realitních kanceláří (ARK), jejíž stanovisko naleznete zde. Inzerenti svou kritiku míří především na zpoplatnění inzerátů formou „prokliku“.

„Nový systém je založen na platbách inzerentů v závislosti na množství náhledů (prokliků) na jednotlivé inzeráty. Tento způsob je zneužitelný, protože nelze zabránit tzv. falešným proklikům (jak potvrdil i znalec v oboru výpočetní techniky). Tento princip účtování plateb způsobuje, že inzerující realitní kancelář nemůže ovlivnit výši plateb za inzerci na Sreality,“ uvádí ve své tiskové zprávě Asociace realitních kanceláří ČR (ARK ČR).

"Proti podvodným klikům/inzerátům je zavedena stejná ochrana jako v případě Skliku, tedy taková, aby nemohlo dojít k zneužití ze strany dalších osob. Navíc klientům bude umožněno, aby si nastavili denní limit buď na všechny svoje inzeráty, nebo na konkrétní inzerát," reaguje server Sreality.cz

Navrhované řešení však podle ARK ČR příliš ochrany neposkytuje, spíše naopak. „Možnost nastavení limitu počtu náhledů řeší problém nepřijatelným způsobem, protože po dosažení stanoveného limitu se inzerát již na serveru v nabídce neobjevuje,“ namítá ARK ČR. Tento systém by totiž podle všeho znevýhodňoval realitní kanceláře s menším rozpočtem, které by mohl kdokoliv (myšleno však především konkurence) jednoduše „vyklikat“.

„Změna obchodního systému neslouží k tomu, aby byly odstraněny duplicitní nabídky a byly nabízeny pouze exkluzivní zastoupení. Je zcela v moci dané realitní kanceláře, jaké inzeráty chce zobrazovat a jaký vztah má daná nemovitost k zprostředkovateli,“ uvádí Sreality.cz.

sReality.cz: Nejedná se o zdražení inzerce

Představitelé serveru Sreality.cz odmítají vlnu kritiky, která se snesla na připravované změny. V krátkém rozhovoru hovoří o novém systému, připravovaných novinkách a o určitém nepochopení ze strany realitních kanceláří Rita Gabrielová, PR manažerka Seznam.cz.

Co je důvodem připravovaných změn?
Stará verze Sreality.cz je na trhu zhruba 5 a půl roku, což je na internetovém trhu příliš dlouhá doba na to, aby se služba nemodernizovala. Proto nová verze. Práce na ní zabraly několik měsíců, protože změna zahrnuje jak design, tak vlastní navigaci na webu i nový cenový model. Od 1. dubna tedy bude na www.sreality.cz vidět kompletně přepracovaná služba, která je lépe zaměřena na hledání nemovitostí v regionech, na vytváření vlastních složek uživatelů (moje reality), na přehlednější databázi (méně libozvučných slov a více faktů v popiskách nemovitostí) a na výkonovém systému plateb pro realitní kanceláře. 

Proč dochází také ke změně obchodního modelu? 
Změna služby přinese - věříme - mnohá pozitiva jak pro uživatele, tak pro klienty. Některá už byla zmíněna, jiná doplňuji: pro realitní kanceláře je to kompletní vlastní řízení cash flow - platba za uskutečněný proklik je efektivnější, než dříve povinná paušální částka za roční inzerci - i za tu, na kterou třeba žádný uživatel nepřišel. Vlastní nastavení kreditu, denního limitu pro vyčerpání, kdykoliv možnost dobití kreditu - to vše je v rukách realitek. Ony si řídí průběh inzerce a rozhodují, který svůj inzerát zveřejní.

V tomto směru odmítáme některé argumenty neinformovaných realitních kanceláří, které se bojí např. vyklikávání účtu konkurencí (systém je dostatečně chráněn), půjčování svých peněz Seznamu (absolutní nesmysl) nebo i případného vlastního bankrotu. Cenový model nebyl vytvořen s cílem plošně zvyšovat ceny. Celkové částky, které realitky na serveru ročně investují, by měly zůstat přibližně stejné, nejde tedy o zdražení inzerce.

Realitní kanceláře přesto nejsou změnami nadšené. Zjišťovali jste si předem jejich postoj?
Ano, nová verze služby byla v průběhu příprav s klienty konzultována, i oni přicházeli s návrhy a často právě na onen výkonový systém platby. Řada jejich připomínek je v nové verzi zapracována.

Jste už rozhodnutí změny zavést nebo jste si přece jenom oznámením pouze "sondovali" reakci realitních kanceláří?
Oznámením jsme nic nesondovali, šlo o přípravu na přechod na novou verzi služby a klienti byli první, komu jsme nové podmínky sdělovali. Tento postup považujeme za férový. Snahu o vytvoření nátlaku ze strany např. Asociace RK považujeme za kontraproduktivní a odmítáme ji.

Anketa

Ve sporu sReality.cz/realitní kanceláře se přikláníte spíše na stranu...

Realitních kanceláří (194)
 
Serveru sReality.cz (58)
 Celkem hlasovalo 252 čtenářů

Sreality.cz mění podmínky inzerce. Realitky se bouří >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 6 komentářů)

Ahoj kamaráti Jája | 22.10.2014 00:10
RE: RE: No a co? Jan | 23.02.2010 17:10
RE: No a co? selskyrozum | 21.02.2010 14:58
No a co? Milan | 21.02.2010 09:50
RE: pokud ... selskyrozum | 20.02.2010 20:14

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »