EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

22. 12. 2010

0 komentářů

Stát nyní likviduje „solárka“ i na rodinných domech

 


 

Vláda pokračuje v likvidaci solárního odvětví v Česku. Po tvrdém zásahu proti firemním investorům se nyní smrtící koktejl regulace obrátil na domácnosti, které mají zájem o instalaci malého solárního systému na rodinném domku. „Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončuje zákon, který zavádí strop na podporu obnovitelných zdrojů energie ve výši 6 Kč/kWh. Podpora v této výši je nedostatečná a v důsledku zastaví výstavbu veškerých střešních instalací. Zákon také zavádí mnoho dalších diskriminačních opatření, jako například zbytečnou a v Evropě bezprecedentní recyklaci solárních panelů,“ říká František Smolka, prezident České fotovoltaické průmyslové asociace.

Pokud některé tuzemské domácnosti doufaly, že investice do ekologicky čisté energie bude v příštích letech alespoň trochu rentabilní, mohou na nákup malé solární elektrárny zapomenout. „S výkupní cenou 6 Kč/kWh se návratnost posunuje nad 20 let, což je z ekonomického hlediska naprosto nesmyslná investice,“ vysvětluje Smolka.

Podle České fotovoltaické průmyslové asociace by vyšší podpora střešních solárních elektráren rozhodně nevedla k dalšímu zvýšení cen elektrické energie. „Vládou navržená regulace a zdanění solární energie přiškrtily fotovoltaiku takovým způsobem, že zdražení rozhodně nehrozí. Naopak vzniknou finanční rezervy, které mohou být věnovány na podporu střešních solárních elektráren, které nijak nehyzdí krajinu a ani neohrožují stabilitu distribuční sítě,“ vysvětluje František Smolka.

Podle odhadů výrobců fotovoltaických technologií během pěti let solární elektrárny rapidně zlevní (podobně jako LCD televizory) a budou navíc výrazně účinnější. „Cena solární energie bude nejdéle do deseti levnější než elektřina z neobnovitelných zdrojů, například z atomu. Země, které s tímto trendem počítají a fotovoltaiku podporují, na tom jednoznačně vydělají. Střešní instalace přitom představují ideální cestu rozvoje fotovoltaického odvětví, kterou je třeba podporovat,“ upozorňuje Smolka.

Začínají krachovat instalační firmy, které zaměstnávají více než pět tisíc lidí

Ministerstvo průmyslu a obchodu se letos snaží překotný rozvoj fotovoltaiky zabrzdit, aby tak zabránilo údajnému skokovému zvýšení cen elektrické energie. Ministerstvo však svými kroky namísto zbrzdění začalo celé odvětví systematicky likvidovat. Nejdříve byl vyhlášen takzvaný stop stav, který platí i přesto, že došlo k razantnímu snížení výkupních cen solární elektřiny a novelizaci zákona o obnovitelných zdrojích energie. „Pokud na stop stav naváže nízká podpora střešních solárních elektráren ve výši 6 Kč/kWh, přivede to postupně ke krachu všechny firmy, které staví a projektují solární elektrárny,“ důrazně varuje prezident asociace František Smolka. Firmy sdružené v České fotovoltaické průmyslové asociaci již nyní musí propouštět zaměstnance jako důsledek zmiňovaného stop stavu. „Firmy nemají nové zakázky a na trhu nejsou kvůli nesmyslně tvrdé regulaci žádné známky oživení,“ dodává Smolka.

Stop stav v kombinaci s nízkou výkupní cenou elektřiny povede postupně k úplné likvidaci tuzemského solárního odvětví. Přitom firmy, jež solární elektrárny vyrábí, navrhují a realizují, zaměstnávají více než 5000 pracovníků. „Jsou na ně navázané i další obory. Likvidace celého odvětví by byla pro českou ekonomiku značná rána. Střešní elektrárny jsou nyní jediným byznysem, na který se instalační firmy mohou zaměřit. Pokud se regulace nezmírní, přežijí pouze firmy, které realizují solární projekty v zahraničí či se zaměřují na export,“ varuje Smolka.

Vláda fotovoltaiku likviduje cíleně

Přestože fotovoltaika je odvětvím, které značně přispívá k růstu tuzemské ekonomiky, vláda firmy podnikající v oboru při návrhu regulace naprosto ignoruje. „Všechny naše připomínky k zákonům regulující fotovoltaiku byly ignorovány. Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě odmítá přizvat k připomínkování zákonů dotčené firmy a profesních uskupení. Ministerstvo svými kroky cíleně pracuje na likvidaci pracovních míst,“ konstatuje Smolka.

Do potíží se již dostávají první investoři. Některé banky totiž značně zpřísnily své úvěrové podmínky již dva dny poté, kdy prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona zavádějící 26procentní zdanění solární energie. „Banky investory žádají o navýšení tzv. equity, což je částka, kterou investor vložil do projektu na jeho začátku z vlastních zdrojů. Například jeden investor ze severních Čech byl vyzván, aby zvýšil svojí investici o 44 milionů korun. Pokud tak neučiní, banka elektrárnu zabaví,“ uzavírá František Smolka, prezident České fotovoltaické průmyslové asociace. Výše equity byla původně v hodnotě 20-25procentní hodnoty projektu. Po uvalení 26procentní daně banky chtějí tuto částku zvýšit na 35-45 procent.

Fotovoltaický kodex asociace:

·         Podpořit rozvoj střešních solárních elektráren do 30 kWp (na rodinných domcích, firmách apod.)

·         Dlouhodobý udržitelný rozvoj sektoru, což odpovídá meziročnímu nárůstu v rozsahu 100 MWp

·         Přiměřeně motivující a stabilní investiční podmínky – na úrovni patnáctileté doby návratnosti

·         Vytvoření podmínek pro širší a bezpečné využívání OZE – dispečerské řízení apod.

·         Snižování administrativní náročnosti

INFO BOX PODPORA FOTOVLTAIKY:

Zatímco podpora pro velké solární elektrárny uvedené do provozu v roce 2010 činí 12,15 Kč/kWh, elektrárny zapojené v lednu či únoru 2011 získají jen 5,50 Kč.

Od 1. března 2011 dotace výkupních cen solárních elektráren umístěných na pozemcích zcela končí.

Podporovány budou jen malé elektrárny na střechách budov do 30 kW, u nichž by výkupní cena měla být pouze 6 Kč/kWh, což je při současné ceně solárních systému nerentabilní.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.