Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stát nyní likviduje „solárka“ i na rodinných domech

Stop stav na výstavbu malých střešních solárních elektráren v kombinaci s navrhovanou nízkou výkupní cenou elektřiny povede k rychlé likvidaci tuzemského solárního odvětví. Střešní elektrárna se totiž nevyplatí ani domácnostem. O práci přijde více než 5000 pracovníků, kteří fotovoltaické projekty realizují. Ministerstvo firmy podnikající v oboru naprosto ignoruje.

Vláda pokračuje v likvidaci solárního odvětví v Česku. Po tvrdém zásahu proti firemním investorům se nyní smrtící koktejl regulace obrátil na domácnosti, které mají zájem o instalaci malého solárního systému na rodinném domku. „Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončuje zákon, který zavádí strop na podporu obnovitelných zdrojů energie ve výši 6 Kč/kWh. Podpora v této výši je nedostatečná a v důsledku zastaví výstavbu veškerých střešních instalací. Zákon také zavádí mnoho dalších diskriminačních opatření, jako například zbytečnou a v Evropě bezprecedentní recyklaci solárních panelů,“ říká František Smolka, prezident České fotovoltaické průmyslové asociace.

Pokud některé tuzemské domácnosti doufaly, že investice do ekologicky čisté energie bude v příštích letech alespoň trochu rentabilní, mohou na nákup malé solární elektrárny zapomenout. „S výkupní cenou 6 Kč/kWh se návratnost posunuje nad 20 let, což je z ekonomického hlediska naprosto nesmyslná investice,“ vysvětluje Smolka.

Podle České fotovoltaické průmyslové asociace by vyšší podpora střešních solárních elektráren rozhodně nevedla k dalšímu zvýšení cen elektrické energie. „Vládou navržená regulace a zdanění solární energie přiškrtily fotovoltaiku takovým způsobem, že zdražení rozhodně nehrozí. Naopak vzniknou finanční rezervy, které mohou být věnovány na podporu střešních solárních elektráren, které nijak nehyzdí krajinu a ani neohrožují stabilitu distribuční sítě,“ vysvětluje František Smolka.

Podle odhadů výrobců fotovoltaických technologií během pěti let solární elektrárny rapidně zlevní (podobně jako LCD televizory) a budou navíc výrazně účinnější. „Cena solární energie bude nejdéle do deseti levnější než elektřina z neobnovitelných zdrojů, například z atomu. Země, které s tímto trendem počítají a fotovoltaiku podporují, na tom jednoznačně vydělají. Střešní instalace přitom představují ideální cestu rozvoje fotovoltaického odvětví, kterou je třeba podporovat,“ upozorňuje Smolka.

Začínají krachovat instalační firmy, které zaměstnávají více než pět tisíc lidí

Ministerstvo průmyslu a obchodu se letos snaží překotný rozvoj fotovoltaiky zabrzdit, aby tak zabránilo údajnému skokovému zvýšení cen elektrické energie. Ministerstvo však svými kroky namísto zbrzdění začalo celé odvětví systematicky likvidovat. Nejdříve byl vyhlášen takzvaný stop stav, který platí i přesto, že došlo k razantnímu snížení výkupních cen solární elektřiny a novelizaci zákona o obnovitelných zdrojích energie. „Pokud na stop stav naváže nízká podpora střešních solárních elektráren ve výši 6 Kč/kWh, přivede to postupně ke krachu všechny firmy, které staví a projektují solární elektrárny,“ důrazně varuje prezident asociace František Smolka. Firmy sdružené v České fotovoltaické průmyslové asociaci již nyní musí propouštět zaměstnance jako důsledek zmiňovaného stop stavu. „Firmy nemají nové zakázky a na trhu nejsou kvůli nesmyslně tvrdé regulaci žádné známky oživení,“ dodává Smolka.

Stop stav v kombinaci s nízkou výkupní cenou elektřiny povede postupně k úplné likvidaci tuzemského solárního odvětví. Přitom firmy, jež solární elektrárny vyrábí, navrhují a realizují, zaměstnávají více než 5000 pracovníků. „Jsou na ně navázané i další obory. Likvidace celého odvětví by byla pro českou ekonomiku značná rána. Střešní elektrárny jsou nyní jediným byznysem, na který se instalační firmy mohou zaměřit. Pokud se regulace nezmírní, přežijí pouze firmy, které realizují solární projekty v zahraničí či se zaměřují na export,“ varuje Smolka.

Vláda fotovoltaiku likviduje cíleně

Přestože fotovoltaika je odvětvím, které značně přispívá k růstu tuzemské ekonomiky, vláda firmy podnikající v oboru při návrhu regulace naprosto ignoruje. „Všechny naše připomínky k zákonům regulující fotovoltaiku byly ignorovány. Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě odmítá přizvat k připomínkování zákonů dotčené firmy a profesních uskupení. Ministerstvo svými kroky cíleně pracuje na likvidaci pracovních míst,“ konstatuje Smolka.

Do potíží se již dostávají první investoři. Některé banky totiž značně zpřísnily své úvěrové podmínky již dva dny poté, kdy prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona zavádějící 26procentní zdanění solární energie. „Banky investory žádají o navýšení tzv. equity, což je částka, kterou investor vložil do projektu na jeho začátku z vlastních zdrojů. Například jeden investor ze severních Čech byl vyzván, aby zvýšil svojí investici o 44 milionů korun. Pokud tak neučiní, banka elektrárnu zabaví,“ uzavírá František Smolka, prezident České fotovoltaické průmyslové asociace. Výše equity byla původně v hodnotě 20-25procentní hodnoty projektu. Po uvalení 26procentní daně banky chtějí tuto částku zvýšit na 35-45 procent.

Fotovoltaický kodex asociace:

·         Podpořit rozvoj střešních solárních elektráren do 30 kWp (na rodinných domcích, firmách apod.)

·         Dlouhodobý udržitelný rozvoj sektoru, což odpovídá meziročnímu nárůstu v rozsahu 100 MWp

·         Přiměřeně motivující a stabilní investiční podmínky – na úrovni patnáctileté doby návratnosti

·         Vytvoření podmínek pro širší a bezpečné využívání OZE – dispečerské řízení apod.

·         Snižování administrativní náročnosti

INFO BOX PODPORA FOTOVLTAIKY:

Zatímco podpora pro velké solární elektrárny uvedené do provozu v roce 2010 činí 12,15 Kč/kWh, elektrárny zapojené v lednu či únoru 2011 získají jen 5,50 Kč.

Od 1. března 2011 dotace výkupních cen solárních elektráren umístěných na pozemcích zcela končí.

Podporovány budou jen malé elektrárny na střechách budov do 30 kW, u nichž by výkupní cena měla být pouze 6 Kč/kWh, což je při současné ceně solárních systému nerentabilní.

Stát nyní likviduje „solárka“ i na rodinných domech >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »