Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Státnímu fondu pro rozvoj bydlení se daří půjčovat peníze z evropských zdrojů. Počet zájemců o čerpání výhodných programů stále stoupá, 80% žádostí se týká energetických úspor.

Podle aktuálních údajů získávají evropské prostředky poskytované Holdingovým fondem SFRB v podobě zvýhodněných úvěrů u českých měst a vlastníků bytových domů stále větší důvěru. Dokladem toho je rostoucí zájem o finanční nástroj JESSICA, který nabízí prostředky na rekonstrukce bytových domů v deprivovaných zónách. 

Program JESSICA je otevřen od konce ledna 2014 a během prvních třech měsíců již má z vyčleněných 600 mil. Kč předběžně rezervovánu polovinu: „Již nyní jsou uzavřeny smlouvy za téměř 70 mil. Kč. Další žádosti v objemu přes 70 mil. Kč jsou ve fázi posuzování a na více než 160 mil. Kč máme avizováno od vlastníků v přípravách projektů,“ upozorňuje ředitelka SFRB, Eva Helclová. Jako konkrétní příklad uvádí město Bohumín, které za úrokovou sazbou 0,58% zmodernizuje 525 bytů ve své IPRM zóně s úvěrem ve výši 50 mil. Kč.

Program JESICCA charakterizuje nejnižší úroková sazba od 0,58%, stabilní fixace po celou dobu splácení, kterou je možné navíc nastavit až na 30 let. Využití programu však přináší další nezanedbatelné finanční úspory pro všechny žadatele: poskytnutí úvěru, správa, mimořádné splátky či předčasné splacení, je zcela zdarma. Samozřejmostí je také bezplatná odborná pomoc a poradenství jak ze strany HF/SFRB, tak Správce FRM, tedy Komerční banky, a.s. Podle údajů, které má SFRB k dispozici, mají žadatelé nejvíce zájem o využití prostředků na zateplení či modernizaci svých bytových domů, což jim v budoucnu přinese významné úspory ve výdajích za bydlení.

Objem, který je pro pilotní ověření finančního nástroje v českém prostředí ve výši 600 mil. Kč, tak má nejlepší předpoklady k úspěšnému využití. Zdárné rozdělení této částky je také předpokladem pro to, aby resort místního rozvoje získal násobně vyšší objemy na financování potřebných revitalizací bytového fondu: „Česká města velmi rychle a správně pochopila výhody programu JESSICA, proto i díky nim se jistě podaří zajistit evropské zdroje na snižování energetické náročnosti bytového fondu, kde lze získat prostředky v řádech miliard korun v nadcházejícím programovém období“, připomíná náměstek ministryně pro bytovou politiku, Petr Smrček. SFRB plánuje evropské zdroje kombinovat s národními prostředky na obnovu bytového fondu: „Chceme podporovat nejen samotné energetické úspory, ale komplexní modernizace, včetně nezbytného odstranění konstrukčních vad, modernizace společných prostor, zvyšování bezpečnosti prostřednictvím modernizace výtahů, vchodových dveří atp. Jedině tak může docházet ke zvyšování standardu bydlení a prodlužování životnosti bytového fondu.“, doplňuje Eva Helclová.

Skutečnost, že se revolvingové podpory ujmou i v českém prostředí, dosud výrazně dotačně orientovaném, komentuje také ekonom a člen Investiční rady HF SFRB, Petr Zahradník: “Lidé začínají chápat a vnímat, že jsou pro ně úvěry skutečně výhodnější. Navíc, pokud pro ně nepředstavují další náklady na různé poplatky, mohou si selským rozumem spočítat, že předchozí dotace byly takříkajíc limitující, nemohlo se logicky dostat na všechny. Já revolvingovým nástrojům věřím, jsou pro ekonomiku i stavebnictví, stejně jako pro další odvětví přínosem“.

Zisk z nich má stát i příjemci. Jejich hlavní devizou je, že je lze použít opakovaně. Vedle toho přinášejí multiplikační efekt, státu se totiž vracejí na daních zaplacených v souvislosti s realizovanou investicí, dále přináší úspory na dávkách v nezaměstnanosti, neboť díky těmto investicím vznikají nová pracovní místa. 

Porovnat výhody Programu JESSICA lze na první pohled:

Žadatel SVJ/BD

Program JESSICA

Běžné úrokové podmínky komerčních bank

Splatnost

10let

10let

Fixace úrokové sazby

10let

10let

Úroková sazba

0,58% p.a.

3,50% p.a.*

Poplatek za rezervaci zdrojů

0,–

0,9% p.a.

Poplatek za vedení úvěrového účtu

0,–

200,– měsíčně

Poplatek za žádost

0,–

0,–

Poplatek za realizaci

0,–

0,–

Fiktivní úvěr

5 000 000,–

5 000 000,–

Počet splátek

120

120

Celkové náklady za 10let

147 640,–

921 584,–

*záleží na bonitě klienta, velikosti tvorby FO, regionu poskytnutí úvěru a dalších interních pravidlech bankovních domů 

Veškeré informace pro přípravu žádosti o úvěr naleznete na webových stránkách Komerční banky www.kb.cz nebo je získáte na jednotlivých pobočkách KB, kde Vám s vaším záměrem rádi pomohou a poradí.

Informace a podporu také poskytuje HF SFRB na www.sfrb.czwww.programjessica.cz

 

Státnímu fondu pro rozvoj bydlení se daří půjčovat peníze z evropských zdrojů. Počet zájemců o čerpání výhodných programů stále stoupá, 80% žádostí se týká energetických úspor. >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů