Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření v roce 2010: Bude lépe?

Autor: Petr Zámečník | 28.01.2010 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 4 komentáře
Stavební spoření v roce 2010: Bude lépe?

V loňském roce poskytly stavební spořitelny o 11 % úvěrů méně než předloni. Jaké výsledky očekávají pro letošní rok? I stavebním spořitelnám přibudou delikventi.

Stavební spoření má z pohledu platební disciplíny klientů proti hypotékám několik výhod. Zejména stavební spořitelna má možnost prověřit platební schopnosti většiny klientů mnohem dříve, než jim půjčí. Bezezbytku to platí u řádných úvěrů ze stavebního spoření, kde v naprosté většině případů klientům nestačí pouze vložit určitý objem prostředků a čekat, ale je potřeba pravidelně spořit.

Výhodou oproti hypotékám z pohledu platební morálky a schopnosti splácet úvěr je i větší množství menších úvěrů poskytovaných stavebními spořitelnami - a to i přesto, že některé stavební spořitelny zkouší hypotečním bankám konkurovat překlenovacími úvěry hypotečního typu. Pro klienty bývá úvěr ze stavebního spoření výhodný pouze do určité výše, která se pohybuje řádově kolem 2 mil. Kč, pro větší objem prostředků zpravidla odcházejí do banky.

Proti lepší platební morálce působí skutečnost, že zástavu nemovitosti stavební spořitelny požadují až při vyšších objemech úvěrů - řádově od 300 až 600 tis. Kč.

V celkovém pohledu si stavební spořitelny stojí lépe než hypoteční banky.

Stavební spořitelna

Podíl úvěrů po splatnosti déle než 90 dní

WSTS

1,7 - 1,8 %

SSČS

od ledna do prosince 2009 vzrostl o 0,66 p.b.

ČMSS

podstatně nižší než průměr trhu

RSTS

1,80%

Zdroj: Jak splácí své úvěry klienti stavebních spořitelen?

Podíl ohrožených hypoték přitom již v polovině loňského roku překročil hranici 2 %. Tuto hranici ovšem mají na dosah i stavební spořitelny. "Objem nesplácených překlenovacích úvěrů měřený dle objemu jako úvěry v selhání 90 dnů po splatnosti by podle našeho odhadu neměl přesáhnout 2,1 %," uvedla Eva Malecká, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny, a očekávaný nárůst zdůvodnila: "Vývoj delikvencí de facto bez časového zpoždění kopíruje vývoj nezaměstnanosti v ČR."

Delikvence klientů stavebních spořitelen by ovšem měla zůstat pod úrovní nesplácených hypotečních úvěrů. Rostislav Trávníček, ředitel marketingu a komunikace ČMSS, navíc očekává, že jeho stavební spořitelna na tom bude lépe než ostatní: "Tak jako v předchozím roce se bude pohybovat významně pod průměrem trhu. Jednak si klient během spoření ověřuje, jakou částku může měsíčně investovat do bydlení. A jednak stavební spořitelna vedle této znalosti klienta přistupuje obezřetně ke každému úvěrovému případu."

Úvěrů by přitom mohlo přibýt. Zatímco v loňském roce došlo k poklesu objemu nově poskytnutých úvěrů meziročně o 11 % na 66,4 mld. Kč, v letošním roce stavební spořitelny očekávají stagnaci nebo mírný růst.

"Předpokládáme, že letos se ve srovnání s rokem 2009 zvýší zájem klientů o stavební spoření a úvěry, a to jak ze stavebního spoření, tak i překlenovací úvěry," uvedla Zdenka Blechová, tisková mluvčí Stavební spořitelny České spořitelny.

ČMSS očekává nárůst počtu úvěrů, ovšem při zachovaném objemu. "Současný stav bytového fondu generuje relativně stabilní poptávku.  Vyšší objem úvěrů může směřovat do modernizace bydlení včetně opatření zacílených na úspory energií," uvedl Rostislav Trávníček z ČMSS a dodal: "Ve srovnání s rokem 2009 může dojít k mírnému nárůstu počtu nově poskytnutých úvěrů."

Snížení by se mohly ovšem dočkat úvěry "hypotečního typu". "S ohledem na očekávanou stagnaci realitního trhu a s ohledem na očekávané "pokračování" obezřetného chování všech stavebních spořitelen je ale možné, že dojde k celkovému poklesu (v počtu i objemu) tzv. "PÚ hypotéčního typu" k novým smlouvám o stavebním spoření (na pořízení nového bydlení - koupě domu/bytu)," uvedla Eva Malecká z Raiffeisen stavební spořitelny .

I Raiffeisen stavební spořitelna stejně jako Českomoravská stavební spořitelna sází na ekologii: "Většina stavebních spořitelen se ale bude tento výpadek snažit kompenzovat vyššími objemy financování v oblasti "ekologické účelovosti", tzn. v oblasti financování alternativních zdrojů energie, resp. financování  sanačních prací s cílem dosažení energetických úspory (zateplování "obálek", výměna oken a další různé účely v rámci "zelených programů" jednotlivých stavebních spořitelen)."

A kolik úvěrů stavební spořitelny poskytnou? "Celkový součet platných úvěrů, které evidují stavební spořitelny, by na konci tohoto roku mohl překročit jeden milion," odhaduje Rostislav Trávníček z ČMSS. Jeho odhad doplňuje Eva Malecká z RSTS: "S ohledem na výše uvedené tak lze očekávat, že celkový objem nově poskytnutých úvěrů v rámci sektoru stavebního spoření se bude v roce 2010 pohybovat opět někde kolem 60 až 65 mld. Kč."

Stavební spořitelny se přitom v loňském roce vyrovnaly hypotečním bankám. Podle Fincentrum Hypoindexu banky schválily v loňském roce hypotéky za 74,4 mld. Kč, z údajů Ministerstva pro místní rozvoj vyplývá, že banky skutečně poskytly hypotéky v objemu 66 mld. Kč - a stavební spořitelny se tak staly většími poskytovateli úvěrů na bydlení než hypoteční banky.

Velkou neznámou v letošním roce bude ještě státní příspěvek na stavební spoření. Stát musí šetřit a víc než 14 mld. Kč se v takovém případě může hodit...

Anketa

Má stát snížit státní podporu stavebního spoření?

Ano. (143)
 
Ne. (597)
 
Nevím. (8)
 Celkem hlasovalo 748 čtenářů

Stavební spoření v roce 2010: Bude lépe? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »