Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření: Změna tarifu je drahá!

Autor: Petr Zámečník | 26.08.2008 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Stavební spoření: Změna tarifu je drahá!

Stavební spořitelny nabízejí celou řadu tarifů. Z nich se nejvíce odlišují „spořící“ od „úvěrových“. Chcete větší úrok na spoření, nebo nižší z úvěru? Dobře si to rozmyslete! Změnit tarif v průběhu spoření se nevyplácí. Je jen jedna světlá výjimka...

Spořící, nebo úvěrová varianta?

Stavební spoření je považováno za velmi dobré spoření. Byť nenabízí závratnou úrokovou sazbu, je dotováno státem a díky štědré státní podpoře dosahuje zhodnocení přes 6,5 % p. a. Je třeba ale zvolit správnou variantu - spořící.

Zvolíte-li ale spořící variantu, můžete se sice těšit z vyšší úrokové sazby (zpravidla 2 % oproti 1 % p. a.), ovšem běda vám, rozhodnete-li se čerpat řádný úvěr. V takovém případě se připravte na vyšší úrokové sazby z úvěru.

Stavební spořitelna

Tarifní varianta

Úrokové sazby

spoření

řádný úvěr

RSTS

Úvěrový tarif

1 %

3,5 %

Spořící tarif

2 %

4,9 %

SSČS

2 %

4,75%

WSS

Úvěrový tarif

1 %

3,7 %

Spořící tarif

2,1 %

4,8 %

Modrá pyramida

2 %

3 %, 4 %, 5 %*

ČMSS

Úvěrový tarif

1 %

3,7 %

Spořící tarif

2 %

4,8 %

* Úroková sazba je závislá na variantě stavebního spoření a výši splátky přiděleného úvěru. Pro rychlou variantu je určena pouze nejvyšší sazba, pro standardní je 4 % nebo 5 % a pro pomalou jsou dosažitelné všechny tři sazby.

Optimální by se tedy mohlo jevit spoření při spořící variantě a následné čerpání úvěru ve variantě úvěrové. Ale jak toho dosáhnout? Jen velmi obtížně.

Aby mohl klient čerpat řádný úvěr ze stavebního spoření, musí mít uzavřenou smlouvu nejméně po dobu dvou let. Zároveň musí naspořit zpravidla nejméně 40 % cílové částky (podle varianty spoření v některých případech i méně). Toho by šlo dosáhnout vložením částky na úhradu poplatků, spořením se spořící variantou a následném vložení minimální částky pro přidělení úvěru. Ale... je zde ještě hodnotící číslo, bez něhož na úvěr beztak nedosáhne.

Jak lze dosáhnout dostatečně vysokého hodnotícího čísla? Čtěte v článcích „Úvěr ze stavebního spoření: Kde nejrychleji?“ a „Chcete naspořit na úvěr? Připravte si peněženku!

Poslední možností je spořit při spořící variantě a následně variantu stavebního spoření změnit. To se už ale vůbec nevyplatí. Až na jednu výjimku.

Změna tarifní varianty stavebního spoření

Dosáhnout na úrokovou sazbu ve výši 3 %, když sazby hypoték dosáhly 5,63 %, není zadarmo. Něco to stojí. U stavebního spoření je to především čas. Na takovýto úvěr musíte minimálně dva roky spořit - a po tu dobu se vzdát vyššího zhodnocení. Dalo by se říci, že si nižšími úroky ze spoření předplácíte nižší úroky z úvěru.

Změnit tarifní variantu před čerpáním úvěru v zásadě možné je. Sice si naspoříte více - místo 1 % p. a. dosáhnete nejčastěji výnosu 2 % p. a. - ale v zápětí vás o úroky stavební spořitelny oberou na poplatcích. Poplatek za změnu tarifní varianty je nejčastěji 1/3 dosud připsaných úroků... Je-li měněn tarif, k němuž měly náležet nějaké úrokové bonusy, jsou „kráceny“ i ty.

Velmi patrný je přístup ke změny tarifu a úrokům u ČMSS. Měníte-li tarif spojený s 3% úrokovou sazbou na tarif s 2% úrokem, poplatek činí 1/3 dosud připsaných úroků. Měníte-li tentýž tarif na tarif s 1% úrokem, zaplatíte poplatek ve výši 2/3 dosud připsaných úroků. A konečně změníte-li tarif s 2% úrokem na tarif s 1% úrokem, zaplatíte 1/2 připsaných úroků. O opačné změně, tedy z nižšího úroku na vyšší, se sazebním nezmiňuje... očekávat připsání úroků ale není rozumné.

Stejně postupuje i Stavební spořitelna České spořitelny. Při změně tarifu se 4% úrokem na 2% si vezme 1/2 úroků, při změně ze 3% na 2% činí poplatek 1/3 úroků.

Obdobně postupuje i Raiffeisen stavební spořitelna, která ale tarify v sazebníku neoznačuje výší spořící úrokové sazby, ale variantou a datem uzavření smlouvy. Nerozlišuje ani, na jakou variantu je stavební spoření měněno.

Naopak zcela odlišně postupuje Wüstenrot - stavební spořitelna. Za první změnu tarifu si neúčtuje nic, za druhou a každou další rovných 100 Kč...

Stavební spořitelna

Změna z tarifu

ČMSS

1/3, 1/2 či 2/3

Modrá pyramida

 1/3

RSTS

1/3, 1/2 či 2/3

WSS

1. zdarma, 2. a další 100 Kč

SSČS

1/3 či 1/2

Wüstenrot - stavební spořitelna je tak jedinou spořitelnou, kde se může vyplatit změnit tarifní variantu před čerpáním úvěru.

Anketa

Uvažovali jste o změně tarifu stavebního spoření?

Ano, a uskutečnili jsme ji. (9)
 
Ano, ale je to drahé. (7)
 
Ne, ale budeme o ní uvažovat. (3)
 
Ne, je to drahé. (8)
 
Nemám stavební spoření. (3)
 Celkem hlasovalo 30 čtenářů

Stavební spoření: Změna tarifu je drahá! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů