Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spořitelny... nejen o stavebním spoření

Autor: Petr Zámečník | 30.12.2008 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Stavební spořitelny... nejen o stavebním spoření

Stavební spořitelny se zabývají stavebním spořením. To ví každý. V jejich nabídce ale naleznete mnohem víc! A mnohdy se stavebním spořením i zcela nesouvisející finanční produkty.

Stavební spořitelny jsou specializované banky. To znamená, že musí splnit podmínky udělení licence Českou národní bankou, pojistit vklady u Fondu pojištění vkladů a plnit další nároky na bankovní činnost. Kromě stavebního spoření a s ním spojených úvěrů ale nesmí poskytovat jiné bankovní služby. To jim jejich úzká specializace zakazuje.

Co stavební spořitelny mohou?

Byly doby, kdy stavební spořitelny mohly skutečně poskytovat jen stavební spoření a úvěry. Ani nyní nesmí být poskytovateli jiných bankovních služeb - kromě zprostředkování. Některé spořitelny se rolí zprostředkovatele chopily s příslovečným nadšením.

Stavební spořitelny prodávají své produkty čtyřmi základními distribučními kanály: vlastní pobočkovou sítí, která není příliš rozsáhlá, neboť ji stavební spořitelny nepotřebují a byla by příliš drahá, prostřednictvím poboček mateřských či jinak spřízněných bank či jiných finančních institucí, prostřednictvím nezávislých finančně poradenských sítí a v neposlední řadě vlastních sítí obchodních zástupců.

Kouzlo distribuce i dalších produktů než stavebního spoření a na něj navázaných úvěrů tkví ve čtvrtém zmíněném distribučním kanálu - síti obchodních zástupců. Některé stavební spořitelny mají síť natolik výkonnou, že nepotřebují ani externí finanční zprostředkovatele. Na druhé straně, prodává-li jejich zástupce stavební spoření, má zpravidla možnost s ním prodat i další produkty.

Jednu z nejsilnějších vlastních sítí má ČMSS, největší stavební spořitelna v Česku. Není tomu tak dávno, kdy rozvázala spolupráci s téměř všemi finančně poradenskými společnostmi. Kromě síly vlastní sítě těží i ze své finanční skupiny - patří do stejné skupiny s ČSOB.

Co stavební spořitelny nabízí?

Produktová nabídka stavebních spořitelen se do značné míry soustředí pouze na produkty ostatních společností ze stejné finanční skupiny. Produkty jiných společností se do nabídky stavebních spořitelen dostávají zpravidla pouze tehdy, nenabízí-li jejich ekvivalent sesterská či jinak spřízněná společnost.

Běžné a spořící účty

V nabídce stavebních společností se lze setkat i s běžnými a spořícími účty - za výhodnějších podmínek, ale zpravidla jsou podmíněny uzavřením i stavebního spoření.

Běžné účty nabízí ČMSS a Modrá pyramida. Prostřednictvím ČMSS lze otevřít postžirové účty Poštovní spořitelny, u Modré pyramidy běžné a studentské účty Komerční banky. ČMSS navíc nabízí i spořící účet Červené konto Poštovní spořitelny.

Úvěry

Přestože stavební spořitelny nabízejí úvěry a překlenovací úvěry ze stavebního spoření, neváhají nabízet ani hypotéky a spotřebitelské půjčky. Nejširší nabídku má v tomto směru Modrá pyramida, jejíž zástupci mohou zprostředkovat hypotéku, spotřebitelský úvěr a kreditní kartu Komerční banky.

Hypotéku spřízněných institucí nabízí kromě Modré pyramidy i Raiffeisen stavební spořitelna (hypotéka Raiffeisenbank) a Wüstenrot - stavební spořitelna (hypotéka Wüstenrot hypoteční banky). ČMSS hypotéky nenabízí, dokáže ale zajistit spotřebitelský úvěr Poštovní spořitelny.

Podílové fondy

Stavební spořitelny cílí svou nabídku zejména na konzervativní klienty - lidi, kteří dávají přednost jistotě před vysokým možným výdělkem. Proto také v nabídce žádné stavební spořitelny nenaleznete akciové podílové fondy.

K distribuci fondových investic se zatím odhodlaly dvě stavební spořitelny - ČMSS a Modrá pyramida. Obě nabízejí fondy peněžního trhu, dluhopisové, smíšené a zajištěné fondy. První jmenovaná má v nabídce fondy od investičních společností KBC, Union Investment, druhá je výhradní distributor fondů Komerční banky.

Penzijní přijpojištění

Penzijní připojištění je v nabídce tří stavebních spořitelen - Raiffeisen stavební spořitelny, ČMSS (ČSOB Progres a ČSOB Stabilita) a Modré pyramidy (Penzijní fond Komerční banky). ČMSS penzijní fondy zařadila i do svého „balíčku“ Liška Plus.

Pojištění

Stavební spořitelny se v nabídce pojištění výrazně liší. Ty, které ho nabízejí, mají ale jedno společné - v případě sjednání stavebního spoření lze očekávat slevu na pojištění. A někdy poměrně výraznou.

Odhlédneme-li od Stavební spořitelny České spořitelny, která kromě stavebního spoření nenabízí žádné produkty, nejužší nabídku mohou očekávat klienti ČMSS, kde získají „pouze“ rizikové životní pojištění, které slouží především k zajištění úvěru.

Ostatní stavební pojišťovny jsou již „štědřejší“. Modrá pyramida nabídne rizikové životní pojištění, povinné ručení a pojištění majetku, Raiffeisen stavební spořitelna ve spolupráci se sesterskou UNIQA pojišťovnou KŽP, IŽP, pojištění domácností a nemovitostí a úrazové pojištění, a zřejmě nejširší nabídku má Wüstenrot - stavební spořitelna, pocházející z pojišťovací rodiny Wüstenrot - KŽP, IŽP, rizikové životní pojištění, důchodové pojištění, povinné ručení, úrazové pojištění, pojištění domácností a nemovitostí, havarijní pojištění.

Vyplatí se nakupovat další produkty u stavebních spořitelen?

Stavební spořitelny nabízejí mnohdy výrazné slevy při sjednání více než jednoho produktu. Uzavírat ale kupříkladu stavební spoření, které nepotřebujete, jenom proto, abyste dosáhli na slevu u pojištění, které máte uzavřené jinde, se rozhodně nevyplatí.

Jako vždy při řešení osobních či rodinných financí platí staré české přísloví: „Dvakrát měř, jednou řež.“ Zrušit kupříkladu nevhodně uzavřené kapitálové životní pojištění může vyjít na desetitisíce korun.

Anketa

Kolik smluv o stavebním spoření máte?

Žádnou. (28)
 
Jednu. (114)
 
Dvě. (44)
 
Tři. (10)
 
Více. (25)
 Celkem hlasovalo 221 čtenářů

Stavební spořitelny... nejen o stavebním spoření >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 535 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »