Nejvíce nových bytů v Praze nabízejí městské obvody Praha 9, Praha 5 a Praha 4

15.11.2010 01:11 Tisková zpráva: EKOSPOL

Nejvíce nových bytů v developerských projektech s 50 a více byty je v současné době k mání v městském obvodě Praha 9. Developeři zde nabízejí celkem 1720 nových bytů. S relativně malým rozdílem následuje městský obvod Praha 5 s 1544 byty. Třetí místo pak patří Praze 4, v níž se aktuálně nabízí 1103 nových bytů. Vyplývá to z analýzy pražského rezidenčního trhu za třetí čtvrtletí letošního roku, kterou pravidelně zpracovává přední česká developerská společnost EKOSPOL a.s.

Nabízené byty podle monitoringu EKOSPOL a.s. nezahrnují pouze dokončené byty, ale všechny nové byty, které pražští developeři nabízejí v cenících všech svých bytových projektů. Celková nabídka bytů v Praze tak včetně těch „na papíře“ či v různých fázích výstavby dosahuje čísla 6824.

„Zejména městské obvody Praha 4, Praha 9 a Praha 10 disponují největší zásobou kvalitních pozemků, velmi dobrou občanskou vybaveností a dobrou dopravní dostupností do centra města. Proto jsou mezi developery tak žádané, protože nejlépe splňují nároky kladené na moderní a zároveň cenově dostupné bydlení “ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL a.s.   Ta buduje právě ve zmíněných lokalitách v několika etapách velké bytové projekty – konkrétně v lokalitě Panorama Kyje v Praze 9 celkem cca 800 bytů, v lokalitě Nové Měcholupy v Praze 10 zhruba 700 bytů a v Novém Parku Písnice v Praze 4 pak více než 200 bytů.

Naopak na samém konci žebříčku se z hlediska nabízených bytů pohybuje centrum města – městské obvody Praha 1 a 2, a lokality s minimem volných pozemků vhodných k zástavbě – Praha 6 a 7. 

Celkové prodeje korespondují s nabídkou

Z hlediska prodejů koresponduje nabídka nových bytů překvapivě přesně s reálnou poptávkou. Od začátku letošního roku do konce třetího čtvrtletí prodali pražští developeři nejvíce bytů v Praze 9 (674 bytů), Praze 5 (422 bytů) a Praze 4 (318 bytů). Hranici dvou set prodaných bytů přesahuje ještě městský obvod Praha 10 (217 bytů), který má velký rozvojový potenciál teprve před sebou.

Není překvapením, že nejméně bytů se prodalo v centru metropole. „Byty v centru města jsou jednoduše příliš drahé. V dnešní době platí, že 50 000 Kč za metr čtvereční včetně DPH je hraniční cena, kterou jsou kupující ochotni akceptovat. Za to požadují bydlení v klidné lokalitě s velmi dobrou dopravní dostupností centra města. Cokoli dražšího se jim zdá předražené,“ myslí si Evžen Korec.

Praha je rozdělena na 4 hlavní rozvojové oblasti

Jak vyplývá z počtu nabízených i prodávaných bytů v jednotlivých městských obvodech, je Praha rozdělena na čtyři hlavní rozvojové oblasti. Tomu také odpovídají počty bytů v plánovaných developerských projektech s 50 a více byty, které developeři podle databáze EIA hodlají v budoucnu vystavět. Aktuálně je v Praze ve fázi přípravy celkem 58 nových developerských projektů, které by měly nabídnout celkem 15905 nových bytů.

Nejvíce plánovaných bytů má vyrůst v městských obvodech Praha 9 a Praha 10 (3781, resp. 3656 nových bytů). Následuje městský obvod Praha 4 s 3249 byty a Praha 5 s budoucí nabídkou 2725 nových bytů. Naopak v centru města, tedy v prvním a druhém pražském obvodě, se aktuálně neplánuje žádný developerský projekt s 50 a více byty. Obdobně je tomu u Prahy 7, kde se připravuje pouze jediný. Podle Evžena Korce však dojde ke skutečné realizaci jen u necelé poloviny plánovaných projektů. „Vlivem ekonomické recese nedosáhne většina developerů, kteří nestavějí z vlastních finančních prostředků, na potřebný úvěr. Odhaduji, že více než polovina z připravovaných projektů se vůbec nedostane do stádia realizace,“ uzavírá Korec.