Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Tomáš Pardubický: Zásoba bytů k prodeji se sníží

Autor: Petr Zámečník | 18.12.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tomáš Pardubický: Zásoba bytů k prodeji se sníží

Developeři jsou první linií, kterou ohrožuje horší přístup k bankovním úvěrům. Odkládají nové projekty a mnohdy přistupují ke snižování cen. Jak se bude trh s byty a developerské projekty vyvíjet dál? V rozhovoru odpovídá Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP Holding.

Současná situace na finančních trzích komplikuje získávání úvěrových zdrojů, které nejvíce pociťují právě developeři. Jak se projevuje ve společnosti FINEP?

Omezený přístup k úvěrovým zdrojům není fenoménem developerů. Finanční krize, která vyústila v dočasnou nedůvěru na mezibankovním trhu a tak zásadně omezila likviditu bank, donutila banky zpomalit tempo poskytování nových úvěrů. Z pohledu developera je tak velmi těžké zahájit nový projekt, na druhou stranu výstavba s domluveným financováním od banky pokračuje standardně.

Jaký je konkrétní efekt pro nás? Přípravu a spuštění nových projektů zpomalíme, zejména v oblasti středního cenového segmentu. Zásoba bytů k prodeji se na trhu sníží, odhaduji, že v roce 2010 bude k dispozici zhruba pětina až čtvrtina bytových jednotek ve srovnání s letoškem. V relativním měřítku přibudou především luxusní projekty, jež jsou na současné výkyvy méně citlivé.

Kolik projektů jste odložili a v jaké fázi realizace?

Portfolio analyzujeme. Zvažujeme alternativní produkty, kupř. nájemní bydlení pro klienty, kteří by dočasně nedosáhli na hypotéku.

Někteří developeři přistupují ke zlevňování některých projektů či fází prodeje (např. v doprodeji či v zaváděcích cenách). Přistupuje ke slevám i FINEP? U kolika projektů?

FINEP nesnížil ceny bytů – s výjimkou speciálních a časově limitovaných akcí – výstavní slevy, vánoční slevy atd., které probíhaly vždy i v minulých letech. Při klesající nabídce, poklesu úrokových sazeb a oslabení koruny budou mít nové byty cenu zlata.

Jaký lze podle vás očekávat další cenový vývoj u novostaveb? Bude se lišit u bytových a kancelářských projektů?

Pokud naše ekonomika neupadne do výrazné recese, předpokládám, že poptávka po nových bytech ve středních a vyšších segmentech zůstane nad aktuální nabídkou. V segmentu novostaveb oslabí tempo růstu cen, v Praze odhaduji přibližně 5 - 10% meziroční růst. Nedělejme si iluze, že byty s dobrou adresou budou levnější.

Co se týká komerčních projektů, bude podobně jako u rezidenčního bydlení záležet především na lokalitě, dostupnosti a občanské vybavenosti pro zaměstnance, jakou jsou obchody, restaurace, prostory pro sportovní vyžití nebo pobočky bank apod. Vývoj nabídky bude podobný bytovému segmentu.

Se zpomalením poptávky se zpomaluje též prodej již hotových bytů. Jak výrazné je toto zpomalení?

Ve srovnání s rokem abnormálního růstu předchozího roku jde zhruba o 20 - 30 %.

Lze s omezením výstavby očekávat i snížení cen stavebních prací např. pro individuální výstavbu?

Celkové náklady na realizaci projektů jsou cca z 85 % tvořeny stavebními náklady a cenou pozemku. Pokud neklesnou (a dodnes nepoklesly), není bohužel kde byty zlevňovat. Reakci stavebních firem do jejich vlastní cenotvorby si netroufám předvídat.

Jaký očekáváte vývoj ve výstavbě v příštím roce?

Realitní trh se zcela jistě výrazně promění a děje se tak již dnes. Řada plánovaných projektů bude odložena. Novým segmentem trhu se stanou také projekty nájemního bydlení, o které dříve nebyl takový zájem. Co se vlastního bydlení týče, budoucnost mají pouze kvalitní developerské projekty v dobré lokalitě, s kvalitní občanskou vybaveností a dopravní dostupností. Přežijí jen silné a stabilní firmy, které budou schopny současnou situaci ustát. Trh se bude koncentrovat a po skončení současného ochlazení zůstane na trhu méně developerských firem. Výrazně se také budou rozevírat cenové nůžky mezi nekvalitním a kvalitním bydlením, dobrou a špatnou (ob čansky nevybavenou, od centra vzdálenou ) lokalitou.

Někteří představitelé developerských firem, včetně vás, očekávají koncentraci trhu. FINEP patří mezi silnější hráče. Plánujete akvizice menších developerů? Už máte nějaké firmy vyhlídnuté?

Očekáváme, že developerský trh projde (a již prochází) výraznými změnami, jednou z nich bude také jeho koncentrace. Tato situace je samozřejmě také velkou příležitostí pro převzetí jiných firem nebo vybraných projektů.

Máte zpracovaný výhled, kdy by měla finanční krize pominout? Kdy očekáváte opětovný boom ve vašem oboru?

Odpověď na vaši otázku nemají přední ekonomové, nemám ambici s nimi soutěžit. Jedno vím však jistě, naše skupina je dostatečně flexibilní, aby se rychle přizpůsobila tempu trhu. Moje babička se narodila v roce 1913, z jejího vyprávění mám pocit, že i mnohem těžší období měla svá východiska a – a to především – svůj konec.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Klesnou ceny nových bytů?

Ano. (78)
 
Ne. (35)
 Celkem hlasovalo 113 čtenářů

Tomáš Pardubický: Zásoba bytů k prodeji se sníží >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 548 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »