Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Trh s nemovitostmi v době globální finanční krize

Vyjádření Michala Pituchy – výkonného ředitele Realitní kanceláře STING

Vývoj cen nemovitostí v době světové finanční krize

V rámci celé ČR nezaznamenáváme pokles cen rodinných domů, pozemků ani bytů v atraktivních lokalitách. Od jara letošního roku pociťujeme pokles cen panelových bytů především v neatraktivních lokalitách se špatnou dopravní dostupností a občanskou vybaveností. Důvod poklesu cen panelových bytů (někdy až o 250 tisíc Kč) spočívá především ve skutečnosti, že si dnes lidé si mohou více  vybírat, jsou náročnější, a pokud jim to finance dovolí, pak preferují bydlení v novostavbě nebo ve starší cihlové zástavbě, nejlépe v osobním vlastnictví a po rekonstrukci.Trend snížené poptávky po panelových bytech podpořil navíc během posledních 2 – 3 měsíců příchod světové finanční krize, která u nás v ČR způsobila nervozitu a vyčkávání kupujících. Důležitým faktorem poklesu cen těchto bytů je zpřísnění podmínek pro žadatele o hypotéky.

Nicméně během posledního měsíce (říjen 2008) registrujeme mírně zvýšenou poptávku po bytech cca o 10% oproti minulým dvěma měsícům. V těchto dnech právě analyzujeme možné příčiny tohoto jevu. Mimo jiné to může být způsobeno i tím, že mnoho lidí, kteří uvěřili spekulacím o poklesu cen,  už dál nemůže koupi nemovitosti pro své bydlení odkládat.

Výrazný pokles cen nemovitostí nehrozí

Nepředpokládám pokles cen nemovitostí, očekávám spíše jejich stagnaci. Záležet bude ovšem na dalším vývoji globální finanční krize. Podle jejích aktuálních projevů nemovitostem pokles hodnoty nehrozí. Naopak si myslím, že přichází vhodná doba pro investování do nemovitostí. V nejbližších měsících se dá předpokládat, že v období světové finanční krize, kdy jsou investice do akcií a investičních fondů vysoce rizikové, zájem českých i zahraničních investorů o reality bude stoupat. Také z toho důvodu, že nemovitosti vždy byly a budou výhodnou dlouhodobou investicí bez dramatických výkyvů.

Doba prodeje bytů se prodloužila

Zaznamenali jsme, že doba prodeje panelových bytů se prodloužila. Narostl nám počet bytů v nabídce, která je nyní širší než například v minulém roce. Lidé si mají z čeho vybírat, což přirozeně prodlužuje dobu prodeje nejčastěji o několik týdnů.

V návaznosti na finanční krizi došlo ke zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. Kvůli zvýšení počtu klientů s nedostatečnou bonitou pro přiznání vyšších hypoték by mohlo během pár měsíců dojít opět k oživení zájmu o levné panelové byty.

Vliv zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték na realitní trh

 V ročním horizontu předpokládáme, že banky sníží úrokové sazby hypoték. Snížení úrokových sazeb znamená, že více lidí dosáhne na hypotéku, úvěry budou dostupnější, hypotéky levnější. Nicméně banky budou klást větší důraz na bonitu klienta a na to, zdali není v registrech dlužníků. Což na druhou stranu bude znamenat, že na hypotéku dosáhne zřejmě méně lidí než doposud. Tento fakt má už dnes za následek snížení cen některých bytů v neatraktivních lokalitách. U panelových bytů už nečekáme drastický pokles cen. Dá se u nich předpokládat jen mírné, cca 10-ti procentní snížení cen. 

Vyplatí se nyní investovat do nemovitostí?

Další dopad globální finanční krize není snadné odhadovat, nicméně vývoj může být následující: Dle informací z bank dochází k výběrům hotovostí, případně výběru peněz uložených v nejrůznějších investičních fondech. Je pravděpodobné, že lidé se budou snažit tyto peníze v hotovosti investovat. Dá se předpokládat, že stoupne zájem lidí o investice do nemovitostí všeho druhu, jelikož reality byly, jsou a budou oblíbenou a relativně jistou investicí.  U nemovitostí totiž nehrozí výrazný výkyv jejich ceny, tak jak je tomu u akcií nebo u komodit.

Rozhodně neprodělá ten, který dnes koupí byt nejlépe v cihlové zástavbě, v žádané lokalitě s dobrou dopravní dostupností a dobrou občanskou vybaveností. Mohou to být ale také byty v panelových rekonstruovaných domech v atraktivních lokalitách nebo tam, kde není nová výstavba.

Trh s nemovitostmi v době globální finanční krize >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (379)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 542 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »