Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Tři triky realitních kanceláří

Tři triky realitních kanceláří

Využití realitní kanceláře při prodeji nemovitosti může ušetřit čas, peníze a starosti. Nebo také může čas, výdaje a starosti přidělat. Kdy má smysl uzavřít s realitní kanceláří exklusivní smlouvu? A na jaké triky se připravit u nepoctivých realitních kanceláří?

Každá realitní kancelář chce uzavřít s klienty exklusivní smlouvu a zajistit si tím, že nemovitost nebude prodána bez ní – a bez sjednané provize. Pokud prodávající uzavře exklusivitu s realitní kanceláří, musí její služby využít, i když si v konečném sčítání nalezne kupce sám. Přesto může mít smysl exklusivní smlouvu uzavřít.

Bez exklusivní smlouvy není realitní kancelář dostatečně zainteresovaná do prodeje. Pokud realitní kancelář nemá exklusivitu, může být nemovitost prodávána více subjekty – a tudíž i potenciální kupující se nemusí obrátit právě na ni. V takovém případě realitní kancelář často pouze rozvěsí inzerci a čeká, zda se na ni obrátí náhodný kupec. Laxní přístup tak může prodej prodloužit, což může vést i ke snížení konečné sjednané ceny.

Získá-li smlouvu k prodeji nemovitosti více realitních kanceláří, nebo jen jediná, ale bez exklusivity, hrozí „zamoření“ realitní inzerce stejnou nemovitostí, kterou navíc každý subjekt může nabízet za jinou cenu. Stává se, že nemovitost k prodeji inzerují i realitní kanceláře, které nemají s majitelem smlouvu žádnou – pokud ale nemá jedna realitní kancelář uzavřenou exklusivní smlouvu, nebude nápravu řešit.

Exklusivní smlouva motivuje realitní kancelář k vyšší aktivitě. Je ale důležité do ní vnést veškeré podstatné body spolupráce. Kromě klasických bodů o ceně prodeje, výše odměny realitní kanceláře a doby, na kterou je exklusivní smlouva uzavřena, jsou významné i další body: Kde a jakým způsobem bude realitní kancelář nemovitost k prodeji propagovat a zejména sankce za porušení smlouvy ze strany realitní kanceláře.

Zejména smluvní pokutu při porušení spolupráce musí do smlouvy vnést prodávající. Realitní kancelář má zpravidla ve své smlouvě, kterou klientovi dává k podpisu, dostatek sankcí za porušení podmínek ze strany klienta, ale na své prohřešky ráda zapomíná.

Tip: Při uzavírání exklusivní smlouvy s realitní kanceláří nezapomeňte na jasné vymezení podmínek, které musí realitní kancelář splnit – a na smluvní pokuty, pokud realitní kancelář svým závazkům nedostojí.

 

Mám kupce!

Exklusivitu se nevyplácí uzavírat s kteroukoli společností – a rozhodně ne s první, která vás osloví. Nepoctivé realitní kanceláře využívají nejrůznější triky, jak exklusivní smlouvu získat. Na jeden upozornila i společnost Evropa realitní kancelář Litomyšl:

„Pokud vám zavolá makléř a říká: „Mám kupce!“ Určitě se neradujte v případě, pokud vám tuto radostnou informaci sdělí, aniž by vaši nemovitost vůbec kdy viděl. V tomto případě přivede zájemce, který oplývá nadšením od samého začátku, a přímou cestou z prohlídky nemovitosti si jde vyzvednout finance do banky. Háček spočívá v podepsání exkluzivní smlouvy, kdy už svoji nemovitost nemůžete poskytnout jiné realitní kanceláři.“

Po podpisu exklusivní smlouvy se ale zájemce o koupi rozmyslí a nemovitost zůstane prodávajícímu včetně exklusivní smlouvy s realitní kanceláří.

Pohádkově vysoká cena

Druhým trikem, kterým se realitní kanceláře snaží získat exklusivní smlouvu, je přislíbení příliš vysoké ceny.

Slíbená vysoká cena, kterou může prodávající za nemovitost utržit, je jedním z lákadel k uzavření exklusivní smlouvy. Slyší-li prodávající vysokou cenu, snadno podlehne a k exklusivitě se uváže. Jenže nemovitost pak leží ladem, nikdo ji za slíbenou cenu nechce koupit. Následuje snížení ceny na realistickou nebo dokonce nižší. Samotná prodleva a snižování inzerované ceny ovšem nebudí v potenciálních zájemcích důvěru – a to může cenu stlačit ještě níže.

„Tajný agent“

Tváří se jako zájemce o nemovitost. Nafotí ji, prohlédne si ji a odejde. Víc o něm prodávající neuslyší. Následně se začnou objevovat inzeráty k prodeji nemovitosti, i za cenu nižší než požadovanou. Pokud „tajný agent“ získá kupce, ozve se prodávajícímu s očekáváním, že ten kývne i na nižší cenu a ještě zaplatí provizi.

V tomto případě sice prodávající může prodat, ale za cenu neodpovídající jeho představám. Navíc „parazitující“ kancelář může odvádět i zájemce, kteří by byli ochotni zaplatit cenu požadovanou prodávajícím.

Exklusivita s rizikem

Uvázat se k exklusivitě s nepoctivou realitní kanceláří může mít značné následky. V historii České republiky se vyskytovaly též podvodné případy, kdy realitní kancelář uvázala klienta nevýhodnou exklusivní smlouvou, která obsahovala přehršel sankcí klienta, ale žádné závazky ze strany realitní kanceláře. Poté realitní kancelář nedělala vůbec nic. Jen čekala, až klientovi dojde trpělivost a smlouvu poruší. Pak po něm začala vymáhat sankční pokuty.

Anketa

Využíváte realitní kanceláře při prodeji nemovitostí?

Ano, vždy. (24)
 
Ano, občas. (3)
 
Ne, nikdy. (15)
 
Neprodával/a jsem nemovitost. (6)
 Celkem hlasovalo 48 čtenářů

Tři triky realitních kanceláří >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Z toho vyplyva tla | 20.05.2013 11:28
Je toho vic pf | 20.05.2013 07:01

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »