Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


V Německu jsou hypotéky administrativně méně náročné

Autoři: Dirk Reinecker, Lucie Weysserová | 31.03.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
V Německu jsou hypotéky administrativně méně náročné

Ačkoli se sazby v ČR mohou zdát velmi nízké, nedosahují úrovně sazeb v Německu či evropského průměru, což je ale dáno zejména odlišnou velikostí trhu. Zdá se, že alespoň první polovina roku bude z hlediska výše sazeb pro klienty stále příznivá (viděno v českých podmínkách), ale v druhé polovině se již dá předpokládat možný větší růst sazeb. Zareagují klienti aktivněji a lze očekávat i nadále zvýšený zájem o uzavírání nových hypoték? Pokud ano, je třeba nepodlehnout pouze vidině nízkého úroku, ale zvážit řadu dalších okolností.

V současné době se úrokové sazby hypotečních úvěrů pohybují stále ve velmi zajímavých hodnotách, klesly také ceny nemovitostí v porovnání například s předraženými nemovitostmi z roku 2007, a vlastní bydlení se tak stává nejdostupnějším za poslední 4 roky. Jak ukazují akční nabídky, banky se nebojí půjčovat. Konkurenční boj mezi bankami opět nahrává klientovi.

Klient tak může ušetřit na měsíčních splátkách hypotéky ve výši 3,5 milionů (LTV 70 %), splatností 20 let a při pětileté fixaci s aktuální akční sazbou LBBW Bank kolem 2 000 Kč v porovnání s rokem 2009. Také důvěra občanů v českou ekonomiku a její budoucnost se mírně zlepšuje a upevňuje se stabilita domácností. Po dvou nejistých letech je možné pozorovat vzrůstající chuť občanů opět investovat. Méně konzervativní klienti s větší tolerancí k flexibilitě měsíčních splátek mohou aktivně participovat na vývoji a využívat relativně nového typu hypoték s pohyblivou někdy nazývanou plovoucí sazbou. Deregulace nájemného také sehrává roli při rozhodování lidí o budoucím bydlení a vede k zvýšené volbě hypoték pro vlastní bydlení oproti nájemnému.

Jak ukazují statistiky, mění se i rozvrstvení žadatelů o hypotéky a vzrůstá regionální alokace. K nejobvyklejší fixaci stále patří pětiletý cyklus, ale stoupá zájem i o kratší doby fixace. Statistika LBBW Bank například ukázala, že v roce 2010 volili klienti jako nejčastější fixaci tři roky. Vývoj zájmu o fixace dokládají následující grafy.


Zdroj: LBBW Bank

Protože aktuální signály z trhu ukazují na zmíněný růst úrokových sazeb během tohoto roku, je velmi pravděpodobné, že vzroste zájem i o delší fixace, tj. 5 let či více. Samozřejmě vše záleží na individuálních potřebách a plánech žadatelů o hypoteční úvěr v tomto střednědobém horizontu.

Průměrná výše hypoték poskytovaných LBBW Bank činila v republikovém průměru v roce 2010 přibližně 1,9 milionu Kč, ale v pražském regionu se průměrná výše úvěru pohybovala ve výši 2,2 mil. Kč. V meziročním porovnání se změnilo regionální rozvrstvení co do objemu poskytnutých hypoték. Nejvíce hypotečních úvěrů si otevřeli klienti z Prahy a okolí a nárůst zde byl výrazný i oproti roku 2009.

 

Zdroj: LBBW Bank

Co se týká účelového zaměření hypoték, zůstává trend stejný. Třetina nových klientů LBBW Bank z poskytnuté hypotéky plánuje financovat koupi nemovitosti, zejména bytu či domu pro vlastní bydlení, a jen přibližně 5 % hypoték je poskytováno na výstavbu vlastního bydlení. Nejvíce hypotečních úvěrů (až 50 % celého portfolia) bylo klientům poskytnuto na refinancování jejich stávajících závazků od jiných bank.

Sazby v Německu

Zajímavé je porovnání vývoje hypotečního trhu v sousedním Německu. Zde je třeba brát v úvahu velikost tohoto trhu, který je podstatně větší, stabilnější a vyspělejší. Objemy poskytovaných hypoték se meziročně v podstatě nemění, zatímco český trh roste, jak dokládá následující graf.
 

Zdroj: European Central Bank (statistical data warehouse; http://sdw.ecb.europa.eu/browse.do?node=2018783 )

Je dáno kulturou a tradicí, že poskytnutí hypotéky je v Německu administrativně méně náročné než u nás. Německá klientela je v oboru hypoték mnohem poučenější a vyspělejší, protože je třeba si uvědomit, že Česká republika buduje svůj skutečně hypoteční trh teprve 15 let. Proto v současnosti naše sazby, ačkoli loni výrazně poklesly, nedosahují úrovně v Německu. Tam totiž začaly výrazně, i díky krizi, klesat úrokové sazby zejména koncem roku 2008 a pokles pokračoval i v roce 2009. Oproti České republice je pak na konci roku 2010 jak v Německu, tak v eurozóně patrný již růst sazeb. Ten bude pravděpodobně dle aktuálních údajů následovat i v České republice.

Zdroj: European Central Bank (statistical data warehouse; http://sdw.ecb.europa.eu/browse.do?node=2018783 )

Úskalí hypoték

Pořízení vlastního bydlení je tedy nyní nejdostupnější za posledních několik let, přesto při rozhodování o pořízení vlastního bydlení s využitím hypotečního úvěru je třeba vždy pečlivě zvažovat a počítat. Jde o dlouhodobý závazek a zadlužovat se je třeba skutečně zodpovědně. Je třeba počítat se zvyšujícími se cenami za energie, vodu či potraviny, které nemusí být kompenzovány předpokládaným navyšováním platů. Je třeba kalkulovat s růstem nároků ostatních členů domácnosti. Zejména mladé rodiny s malými dětmi by se měli informovat ve statistikách věnujících se nákladům na děti v závislosti na jejich věku. Např. výdaje na dítě do 5 let se pohybují přibližně kolem 60 000 Kč ročně, zatímco na výdaje studenta ve věku 15-26 let se pohybují už kolem 170 000 Kč za rok.

Také páry, které rodinu teprve plánují, musí počítat s výpadkem jednoho příjmu po dobu mateřské dovolené a s nárůstem výdajů po narození potomka. Kalkulovat je také třeba s možnou ztrátou zaměstnání, zdravotním problémem či jinými nepředvídatelnými okolnostmi, a tedy s nutností mít vždy zajištěnu rezervu alespoň ve výši třech obvyklých měsíčních výdajů. Lze tedy vždy jen doporučit pečlivě zvážit své možnosti, nebrat si hypotéku na 100 % zástavní hodnoty nemovitosti a pečlivě spočítat zatížení rozpočtu měsíčními splátkami. Odpovědné je také sjednání životního pojištění alespoň hlavního živitele rodiny. 

Praktické rady

Je třeba také počítat s podmínkami bank. Banky kladou požadavky např. na výši příjmu budoucího dlužníka, či dlužníků, jeho platební morálku, ale také samozřejmě na hodnotu zástavy, kterou bude hypoteční úvěr zajištěn. Například tržní kupní cena nemovitosti může být pouze vodítkem. Skutečnou hodnotu nemovitosti, která bude sloužit bance jako zástava, určí autorizovaný odhadce a banky pak poskytnou hypotéku obvykle max. do 90 % této hodnoty. Pozor ale také na druh zástavy. Nelze například využít jako zástavu družstevní byt. Koupi družstevního bytu lze řešit nezajištěným předhypotečním úvěrem po dobu jednoho roku, během něhož musí být byt převeden do osobního vlastnictví a následně je tento úvěr splacen řádným hypotečním úvěrem, v němž už je zástavou nově nabytý byt. Nelze také ručit například ideální polovinou rodinného domku apod., ale naopak lze ručit nemovitostí, kterou klient nevlastní, pokud s tím souhlasí skutečný majitel.

Banky budou při skutečném zájmu klienta o hypotéku také prověřovat jeho platební morálku a bonitu. Vznesou dotaz do registru dlužníků a zjistí tak klientovy další závazky. Zároveň je třeba vědět, že v tom okamžiku se do registru zaznamená, že klient je již žadatelem o úvěr a také později i to, zda mu byl úvěr schválen či zamítnut. Údaje v registru zůstávají po dobu jednoho roku, pokud se klient rozhodne úvěr nečerpat nebo je mu zamítnut. Pokud se klient rozhodne smlouvu o bankou schváleném úvěru nepodepsat nebo ji podepíše, ale úvěr čerpat nezačne, je vhodné požádat registr o výmaz záznamů, protože jinak může být klient znevýhodněn v případě, že se rozhodne vzít si úvěr u jiné banky. Jen pro úplnost dodejme, že při předběžných kalkulacích banky dotazy do registrů nekladou. Samozřejmě je třeba nespoléhat pouze na jeden zdroj informací. Navíc údaje například na internetových srovnávacích kalkulačkách bývají orientační a vždy dobré nechat si předběžnou nabídku v bance propočítat, aby byly zohledněny veškeré dostupné informace a podklady a mohla být využita i například akční nabídka banky či zvýhodnění pro stálé klienty a podobně.

Anketa

Jaké variantě úrokové sazby byste dal/a v současnosti přednost?

Fixace 1 rok (14)
 
Fixace 3 roky (36)
 
Fixace 5 let (94)
 
Fixace delší než 5 let (19)
 
Bez fixace (plovoucí sazba) (21)
 
Jiná (4)
 Celkem hlasovalo 188 čtenářů

V Německu jsou hypotéky administrativně méně náročné >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »