Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


V roce 2012 budou nemovitosti v USA chybět

Autor: Peter Bo Kiaer | 29.07.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 15 komentářů
V roce 2012 budou nemovitosti v USA chybět

Americký trh s nemovitostmi vytváří dojem, že nabídka výrazně převyšuje poptávku. A že tento stav bude trvat, dokud budou mít banky ve svých rozvahách domy, které zabavily neplatičům. Realita je ale růžovější, než se zdá. Již v roce 2012 mohou nemovitosti v USA chybět. Jak je to možné?

Dynamika

Trh s nemovitostmi ovlivňuje několik faktorů, z nichž jsou nejdůležitější následující čtyři:

1. Celková míra vlastnictví nám ukazuje, kolik domácností opravdu vlastní nemovitost.
2. Počet nemovitostí, které mají vlastníka, ale nikdo v nich aktuálně nebydlí. Toto číslo zahrnuje i ty nemovitosti, které mají v majetku banky.
3. Úbytek dostupného počtu nemovitostí. V Americe je zhruba 79 milionů domů, z čehož některé z nich budou během příštích let zbourány, protože již nejsou vhodné k užívání. To způsobí přirozený poptávku po nových nemovitostech.
4. Posledním faktorem je, zda je výstavba nových nemovitostí v souladu s poptávkou po nich.

Vlastnictví

Míra vlastnictví představuje tu část domácností, která si koupila nemovitost. V Americe žije přibližně 117 milionů domácností v nájmu. Kdyby si jedno procento místo pronájmu koupilo nemovitost, vytvořilo by to poptávku po 1,17 milionech nemovitostí. Jak si můžete všimnout, v celkovém měřítku to má obrovský dopad. Co se stalo s touto mírou během nedávné realitní bubliny?

Graf 1: Podíl vlastnictví domů v USA

null

V období 1994 - 2005 vzrostlo procento domácností, které vlastnily nemovitost ze 64 na 69. Tato změna v chování zvýšila poptávku o 5 - 6 mil. nemovitostí na vrcholu jinak normální tržní dynamiky. To byla také jedna z příčin realitního boomu v tomto období. Od vrcholu této bubliny pak vlastnictví pokleslo o dva procentní body a podle našich propočtů můžeme očekávat plný propad až na 65 % (graf 1). Tato změna vytvoří přebytek nemovitostí ve výši přibližně 4 miliony, což způsobí významný tlak na celý trh s realitami.

Prázdné domy

Počet prázdných nemovitostí v čase roste a občas se od trendu vzdálí, viz graf 2. V souvislosti s krachem akciového trhu v roce 1987 počet opuštěných domů markantně vzrostl a po pár letech se vrátil zpět na úroveň dlouhodobého trendu. Momentálně se nacházíme v podobné situaci. Očekáváme podobný pokles směrem k trendu, jaký nastal v roce 1987.

Graf 2: Prázdné nemovitosti v USA

null

Znehodnocení

Předpokládáme, že nemovitosti ubývají 2% tempem za rok. Co to znamená? Při počtu 80 milionů nemovitostí představuje 2procentní úbytek přibližně 1,6 milionů nemovitostí, které jsou ročně nutné k tomu, aby se celkový počet nemovitostí neměnil.

Novostavby

V současné době se "novobuduje" cca 550 tisíc domů / bytů ročně. Při tomto tempu vznikne, při započtení úbytku, deficit 1,1 milionu nemovitostí, což je pro celý trh s nemovitostmi pozitivní zpráva. Předpokládáme, že dojde k postupnému zotavení prodejů během následujících tří let, což způsobí, že novostavby dosáhnou spodní úroveň "normální" zóny během roku 2014, viz. graf č. 3. Nepředpovídají masivní změny, ale návrat do normálu.

Graf 3: Nová výstavba domů v USA

null

Návrat do svého původního pásma, jak je zobrazeno v grafu 3, naznačuje dobré tempo růstu převážně proto, že aktuálně přibývají novostavby pomalým tempem.

Závěr

Na grafu č. 4 je zobrazena kombinace čtyř faktorů, které zobrazují dynamiku trhu s nemovitostmi. Když vzájemně započítáme pokles počtu novostaveb, úbytek počtu nemovitostí a změny vlastnictví, vyjde přebytek pouze 500 nemovitostí v druhém čtvrtletí roku 2011 (světle modrá křivka). Tato křivka pokračuje během druhé poloviny roku 2011 do záporného pásma. Všimněte si, že přebytek nemovitostí zmizí, i když zahrneme vzrůst počtu novostaveb (zobrazeno na grafu č. 3).

Graf 4: Dynamika amerického nemovitostního trhu

null

S aktuální dynamikou trhu s nemovitostmi očekáváme zlepšení v roce 2012. Aktuální názor, že trh je přesycen, rychle zmizí a vydláždí tak cestu k lepším dnům pro stavební společnosti.

Můžete namítnout - "ti, co chtějí nakupovat, nedostanou finanční prostředky", "nechtějí nakupovat" nebo "je stále mnoho nových nemovitostí, které ještě nejsou prodány" atd.. Na tyto námitky vám odpovím v další epizodě tohoto seriálu.

Anketa

Vlastníte nemovitost v zahraničí?

Ano. (12)
 
Ne. (23)
 Celkem hlasovalo 35 čtenářů

V roce 2012 budou nemovitosti v USA chybět >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 15 komentářů)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »