Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vyplatí se hypotéka v eurech či švýcarských francích?

Autor: Petr Zámečník | 08.09.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 5 komentářů
Vyplatí se hypotéka v eurech či švýcarských francích?

Česká koruna patří mezi stabilní měny. Přesto se někdy může vyplatit čerpat a splácet hypotéku v měně jiné – nejčastěji v eurech či švýcarských francích. Riziko je ale značné. Přesvědčili se o tom Maďaři i Poláci. Jak velké je riziko úvěru v jiných měnách pro české občany?

 

Zásada bezpečných osobních financí říká: Když už se zadlužujete, čiňte tak v měně, v jaké máte příjmy. V takovém případě domácnost nepodstupuje kurzové (měnové) riziko a při změně kurzu domácí měny se nemůže dostat do potíží. Jsou ale situace, kdy se kurzové riziko může vyplatit přijmout.

Česká koruna dlouhodobě posiluje. Kupříkladu v roce 1991 se kurz amerického dolaru pohyboval mezi 27 a 31,50 Kč/USD. Pondělní kurz činil 17,345 Kč/USD. Pokud by domácnost čerpala v roce 1991 úvěr 1 mil. Kč v amerických dolarech, zbyl by jí dnes bez splacení jediné koruny dluh mezi 550 635 Kč a 642 407 Kč. Lákavá představa. A když se ještě nabízejí nižší úrokové sazby z úvěrů, není již téměř o čem hovořit… až na riziko.

Na rizikovost hypoték v zahraničních měnách doplatily polské a maďarské domácnosti. Jejich domácí banky v domácích měnách nabízely úvěry s vysokými sazbami, a tak se domácnosti obrátily k měnám zahraničním. K tomu jim navíc hrálo do karet dlouhodobé stabilní posilování domácích měn, podobně jako tomu bylo v České republice s českou korunou.

Z nedávného vývoje směnných kurzů švýcarského franku a eura vychází mnohem nebezpečnější hypotéka ve švýcarských francích. Důvodem je posilování této měny, které ostatně vedlo ke stanovení minimálního kurzu franku k euru na 1,2 CHF/EUR. Opatření pochopitelně vedlo k oslabení švýcarského franku, které pomůže také zadluženým Maďarům a Polákům.

Graf 1: Vývoj kurzu eura a švýcarského franku k polským zlotým

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČNB

Euro se potýká s většími potížemi. Představuje sice pro majitele hypoték se splátkami v eurech riziko, neboť kolísá jeho hodnota, vlivem potíží středomořských států a oslabování evropské měny splátky v této měně nestouply příliš mnoho.

Graf 2: Vývoj kurzu eura a švýcarského franku k maďarským forintům

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČNB

Jak přistupovat k úvěrům v cizí měně

Je-li domácí měna silná a je-li pravděpodobné její oslabování, úvěry včetně hypoték se v zahraničních měnách rozhodně nevyplatí. Na příkladu Maďarů a Poláků je to krásně vidět. Chtěl-li v polovině roku 2008 koupit Maďar byt nebo dům v přepočtu za 2 mil. Kč, stál ho přibližně 20 mil. HUF (Poláka pak 14,2 mil. PLN). Aby ho zaplatil ve švýcarských francích, vzal si úvěr cca 135 tis. CHF. Ty dnes představují 33,5 mil. HUF – tedy dluh o více než 2/3 vyšší než původní!

Po intervenci švýcarské centrální banky a následném oslabení švýcarského franku se Maďarům notně ulevilo. Jejich dluh klesl na 30,82 mil. HUF. Pořád je ale o více než polovinu vyšší než původní.

Poláci na tom byli ještě hůře. Pokud v polovině roku 2008 „trefili“ okamžik nejsilnějšího zlotého (2 PLN/CHF), jejich dluh místy vystoupil až na dvojnásobek. Těsně před intervencí švýcarské centrální banky se pohyboval na úrovni cca 1,9násobku původního dluhu. Oslabením franku se Polákům také ulevilo – dluh byl „jen“ o 3/4 vyšší než původní.

Dluh v přepočtu na jednotlivé měny je ale poměrně obtížně představitelný. Mnohem lépe jsou pohyby kurzu vidět na splátkách úvěru. Jak se projeví změna kurzu na splátce? Úplně stejně jako na výši dluhu – dokonce ještě více, neboť při anuitním splácení každou splátkou nesplacená jistina (dluh) klesá, ale anuitní splátka nikoli.

Pro představu: V případě dvacetileté hypotéky ve výši 2 mil. Kč při současné průměrné sazbě hypoték v Česku dle Fincentrum Hypoindexu (4,14 %) činí splátka cca 12 268 Kč měsíčně. Byla-li by poskytnuta ve švýcarských francích v polovině roku 2008, kdy byl kurz švýcarského franku na úrovni cca 15 Kč/CHF, činila by splátka ekvivalentního úvěru poskytnutého ve francích (tj. stejná splatnost a výše úvěru přepočtená příslušným kurzem při stejné úrokové sazbě) přibližně 818 CHF. Před intervencí kurz stoupl na 22 Kč/CHF. Splátka ve švýcarských francích by ale zůstala stejná, je anuitní, tudíž se nemění. Domácnost by na ni ale musela vydat téměř 18 tis. Kč měsíčně, tedy téměř o polovinu více.

Graf 3: Vývoj kurzu švýcarského franku k českým korunám

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČNB

Polákům, kteří měli největší smůlu na datum čerpání hypotéky, tak stoupla splátka dvojnásobně. A ruku na srdce: Která česká domácnost by ustála zdvojnásobení splátky hypotéky? Měnové riziko je výrazně vyšší než riziko růstu úrokových sazeb.

Tip: Jak moc jsou nebezpečné variabilní sazby hypoték?

Úvěr v eurech by se Čechům vyplatil… kdysi

Klasický případ, kdy by se vyplatil úvěr v cizí měně, zažívala Česká republika. Ještě počátkem roku 2000 se kurz eura pohyboval nad úrovní 35 Kč/EUR. Nyní se již delší dobu pohybuje pod 25 Kč/EUR. Hypotéka by tak zlevnila téměř o 30 %.

Graf 4: Vývoj kurzu eura k českým korunám

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČNB

Jenže… nikdo nedokáže s jistotou říci, že tento trend bude i nadále pokračovat. A podle příkladu dvou zemí z Visegradské čtyřky se spíše ukazuje, že spekulace byť jen na stabilitu měnového kurzu se může krutě nevyplatit.

Maďaři a Poláci sahali k cizoměnovým půjčkám především kvůli úrokovým sazbám. Jejich centrální banky držely úroky vysoko kvůli vysoké míře inflace, a tak i banky účtovaly vysoké úroky za hypoteční úvěry. V Česku se inflace i úrokové sazby ČNB drží na poměrně nízké úrovni, a tak tlak na přijímání úvěrů v zahraničních měnách Češi nevyvíjejí. Proto ani české banky tuto rizikovou verzi hypoték nenabízejí.

Anketa

Vlastníte nemovitost v zahraničí?

Ano. (12)
 
Ne. (23)
 Celkem hlasovalo 35 čtenářů

Vyplatí se hypotéka v eurech či švýcarských francích? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Variabilní sazby hypoték rostou. Proč? Petr Zámečník | 27.03.2012 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

Hypotéka v EUR Mirek | 13.08.2012 19:06
tomkingstonloanfirm@yahoomail.com Tom Kingston | 19.01.2012 19:01
johnwacoloancompany@yahoo.com Pan John Waco | 10.11.2011 23:21
johnwacoloancompany@yahoo.com Pan John Waco. | 10.11.2011 23:19
Poskytujeme finanční pomoc těm, James Brown | 04.11.2011 19:55

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »