Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vyplatí se nízkoenergetické a pasivní domy?

Autor: Petr Zámečník | 06.11.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Vyplatí se nízkoenergetické a pasivní domy?

Cena energií dlouhodobě stoupá. Tím se prodražují náklady na bydlení. Řešením mohou být nízkoenergetické či pasivní domy. V čem tkví jejich kouzlo? A vyplatí se vůbec do nich investovat? Nebo je to jen marketingový trik...

Nízkoenergetické a pasivní bydlení

Bydlení není jen o nájmu či ceně za jeho pořízení. Druhou významnou složkou jsou energie, které je třeba vydat na provoz bytu či domu. A v tomto ohledu se začínají lišit parametry novostaveb.

Od příštího roku začnou platit tvrdší normy, které doplní povinné označování novostaveb energetickými štítky. Jedná se o průkazy energetické náročnosti budovy. Klasifikace budov je stejná jako u elektrospotřebičů - nejúspornější mají kategorii A, nejméně úsporné kategorii G. Podle nových pravidel bude možné stavět budovy s maximální energetickou náročností v kategorii C, tedy se spotřebou do 120 kWh/m2 za rok.

Za nízkoenergetické bydlení jsou domy či byty považovány v případě, že jejich energetická náročnost nepřesáhne 50 kWh/m2 ročně. U pasivních domů jsou standardy ještě přísnější - nesmí překročit hranici 15 kWh/m2 za rok.

Do energetické náročnosti není započítáváno pouze vytápění. Zahrnuje i chlazení a větrání, ohřev teplé vody a osvětlení. Nízkoenergetické domy si k úsporám vypomáhají jednak svou dispozicí, jednak nejrůznějšími technickými pomůckami k cirkulaci vzduchu, k solárnímu ohřevu vody apod.

Srovná-li se energetická náročnost nízkoenergetického domu vůči klasické novostavbě, spotřeba energie může poklesnout až na polovinu. V případě výměny nehospodárného staršího bytu za nový byt v pasivním domě mohou klesnout dokonce na zlomek původních hodnot.

Úspornost není ale jediným benefitem nízkoenergetického či pasivního bydlení. Nucená cirkulace vzduchu a prachové filtry ve ventilaci zvyšují celkovou kvalitu užívání bytu.

Finanční úspora

S nižší spotřebou energií je spojena pochopitelně i finanční úspora. Ta se pohybuje řádově na úrovni 2 Kč za uspořenou kWh. Je-li byt o velikosti 80 m2 se spotřebou 120 kWh/m2 za rok, bude činit úspora při jeho výměně za nízkoenergetický se spotřebou 50 kWh/m2 za rok 11 200 Kč a při výměně za pasivní se spotřebou 15 kWh/m2 za rok dokonce 16 800 Kč ročně.

Nechci slevu zadarmo, říká klasik. Tak i úspory v energiích něco stojí. To jsou především vyšší náklady na výstavbu nízkoenergetického či pasivního bydlení. Do koncové ceny se ale promítají řádově 10 % a mnohdy se podle Jana Řežába, ředitele developerské společnosti JRD, která se zabývá výstavbou nízkoenergetických projektů, nemusí promítnout vůbec.

Budeme-li předpokládat byt v novostavbě o velikosti 80 m2, zvýšení ceny nízkoenergetického domu oproti „klasickému“ může dosahovat řádově 300 až 500 tis. Kč. Při roční úspoře, která může dosáhnout 15 000 Kč (úspora bytu pohybujícím se mezi nejméně efektivním nízkoenergetickým domem a pasivním domem), by došlo k úhradě nákladů za 20 až 34 let.

Výpočet je pochopitelně jen hrubým odhadem - neuvažuje růst cen energií a nezohledňuje současnou hodnotu finančních toků ani případné změny cen.

Nízkoenergetické a pasivní bydlení je poměrně novým trendem. Lze očekávat, že zájem o něj bude dále růst a naopak poklesne zájem o byty v budovách, které mají vyšší energetickou náročnost. Investice do nízkoenergetických bytů se tak v budoucnosti může ukázat jako prozřetelná - prodat takový byt bude mnohem snazší (a cena bude mnohem vyšší než u dnes cenově srovnatelných energeticky náročných projektů).

Přijďte na návštěvu!

Tento víkend se konají 6. mezinárodní dny pasivních domů 2009. V rámci nich mnozí majitelé pasivních domů zpřístupňují svá obydlí a nechávají návštěvníky zažít pocit bydlení v pasivním domě.

Pasivní domy se nacházejí na území celé České republiky. Seznam zpřístupněných domů naleznete na stránkách Centra pasivního domu.

Titulní obrázek: Nízkoenergetický dům z projektu společnosti JRD.

Anketa

Vyplatí se stavět nízkoenergetické a pasivní domy?

Rozhodně ano. (11)
 
Spíše ano. (12)
 
Spíše ne. (6)
 
Rozhodně ne. (2)
 Celkem hlasovalo 31 čtenářů

Vyplatí se nízkoenergetické a pasivní domy? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »