Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Významné omezení státní podpory stavebního spoření

02.07.2010 12:45 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů

Státní podpora u stavebního spoření bude značně omezena, podle posledních indicií nejspíše pomocí speciálního zdanění státní podpory. Stát se oprávněně bojí přímého snížení státní podpory, které by za předpokladu zpětné platnosti na již uzavřené smlouvy přineslo četné právní spory. Snížení podpory na nově uzavřené smlouvy by mělo naopak efekt zvýšení výdajů, stejně jako po roce 2003, protože lidé by se „předzásobili“ starými smlouvami a stavební spoření by si uzavřeli i ti, kteří jej nemají (analytický komentář Fincentra).

V současnosti preferované řešení spočívá v uvalení daně na státní podporu ve výši 50 %. Klienti, kteří mají smlouvu uzavřenou před rokem 2004 a čerpají plnou státní podporu, by z maximální podpory 4 500 Kč přišli o 2 250 Kč ročně, klienti se smlouvami od roku 2004 by pak z maximální podpory 3 000 Kč přišli o 1 500 Kč ročně. Tento krok rozhodně přinese utlumení stavebního spoření. Stavební spořitelny budou muset podle našeho očekávání významně omezit poskytování překlenovacích úvěrů. Nebudou tak již moci konkurovat svými překlenovacími úvěry s nulovou akontací hypotečním úvěrům. Na realitní trh by toto rozhodnutí nemělo mít významný dopad, nákupy nemovitostí mohou zafinancovat banky.

Stavební spoření často slouží k financování rekonstrukcí a oprav, v tomto ohledu budou mít klienti ztíženou dostupnost financování  - budou muset déle čekat na případný překlenovací úvěr, nebo spořit až do získání podmínek úvěru ze stavebního spoření. Na řádné úvěry ze stavebního spoření významný vliv neočekáváme. Nepředpokládáme, že by klienti museli déle čekat na přidělení z důvodu, že stavební spořitelny nebudou mít prostředky na jejich financování, protože jsou členy významných finančních skupin a tento postup by znamenal značné reputační riziko.

Finanční poradci mohou nabídnout alternativy stavebního spoření

Pokud bude státní podpora vázána jen na účely bydlení, drobní klienti přijdou o jednoznačně nejvýhodnější spořící produkt, který měli na trhu k dispozici. K bezrizikovému spoření tak budou nejvhodnější spořící účty u bank či družstevních záložen, které však mají nižší výnos. Pro vyšší jednorázové vklady pak mohou také využít termínované vklady.

K financování bydlení zůstane stavební spoření zachováno, nadále bude patřit k produktům vhodným především k financování oprav a rekonstrukcí. Stavební spořitelny si však již nebudou moci dovolit konkurovat bankám překlenovacími úvěry s nulovou akontací. Tyto úvěry sloužily také k nákupu nemovitostí, ačkoliv jsou oproti hypotékám relativně dražší. Důvodem vyšší nákladovosti je, že ve fázi překlenovacího úvěru klient platí úroky z celé cílové částky, tedy i z části, kterou má již naspořenou. Za účelem financování bytových potřeb klienti mohou využít hypotečních úvěrů, které vychází pro klienta nákladově výhodněji, což je navíc umocněno vývojem v posledních měsících, kdy výrazně klesly sazby hypotečních úvěrů (jak potvrzují statistiky Fincentrum Hypoindex na www.hypoindex.cz).

Komplikace přinesou změny stavebním spořitelnám

Kromě klientů, kteří ztratí velmi výnosný a bezpečný finanční produkt, přinese změna největší komplikace samozřejmě stavebním spořitelnám. Kromě faktu, že stavebním spořitelnám nejspíš končí období pohádkových zisků, je zde také otázka financování.  Z celkové výše cca 415 mld. Kč naspořených částek ve stavebních spořitelnách jsou ¾ tvořeny úsporami na smlouvách, které jsou po vázací lhůtě a klienti je tedy mohou bez jakékoliv ztráty ihned vypovědět. Pokud započteme objem poskytnutých úvěrů ve výši cca 270 mld. Kč a zohledníme vlastní kapitál stavebních spořitelen, musely by spořitelny při pesimistickém scénáři odlivu 75 % prostředků pokrýt cca 140 mld. úvěrů jinými zdroji.

Problémy mohou mít hlavně stavební spořitelny s vysokým podílem úvěrů na vkladech, u dvou stavebních spořitelen se tento poměr pohybuje okolo 80 %, přičemž většina těchto úvěrů je kryta vklady na starých smlouvách, které po vypovědění musí stavební spořitelna vyplatit. Stavebním spořitelnám by se za určitých okolností mohlo vyplatit zavedení úrokového bonusu u smluv s výší naspořené částky řekněme přes 150 000 Kč. Udržely by tak nejdůležitější část vkladů, předpokládám však, že zvolí spíše financování z mezibankovního trhu.  Současná cena peněz na mezibankovním trhu umožňuje velmi výhodné refinancování zdrojů, čehož mohly stavební spořitelny již využít.

Josef Rajdl, vedoucí analytik

Významné omezení státní podpory stavebního spoření >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů