Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zadluženost domácností neustále roste

Autor: Luboš Svačina | 26.03.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Zadluženost domácností neustále roste

České domácnosti dlužily bankám na konci loňského roku téměř bilion korun. Krize tempo růstu výrazně zbrzdila, nicméně míra zadlužení neustále roste, vyplývá ze statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ). Představuje tento vývoj pro českou ekonomiku riziko?

Ekonomický boom, nárůst mezd a uvolnění trhu s bydlením vedl v letech 2004 - 2008 k masivnímu nárůstu zadlužení v ČR. Podle statistik Českého statistického úřadu dlužili obyvatelé ČR bankám na konci loňského roku 897,4 miliardy korun* (viz. graf č. 1). Mimo to měli od ostatních poskytovatelů aktiv napůjčováno podle statistik leasingových společností a ostatních finančních zprostředkovatelů (společnosti splátkového prodeje) dalších 104,1 mld. korun. Je to hodně nebo málo? Podle Českého statistického úřadu je potřeba toto číslo a celkový vývoj zadlužení vnímat v kontextu s vývojem české ekonomiky, vývojem reálných příjmů domácností, ale také vývojem v ostatních zemích. 

Graf 1: Vývoj zadluženosti domácností ČR
 
Zdroj: ČNB, ČSÚ

Relativní zadluženost českých domácností, tedy absolutní hodnota dluhu vůči hrubému disponibilnímu důchodu českých domácností, na konci roku 2008 činila 49,6 % a v porovnání se zeměmi eurozóny byla téměř poloviční. Evropská šestnáctka na konci téhož roku vykazovala relativní zadluženost 93,2 %.

Graf 2: Vývoj relativní zadluženosti ČR a zemích eurozóny
 
Zdroj: ČNB, ČSÚ

V tomto směru je česká ekonomika celkem "za vodou". Horší už je to s tempem nárůstu míry zadlužení. Jak již bylo uvedeno v úvodu a jak naznačuje graf č. 3, rozhodující nárůst dluhu se odehrál v letech 2003 – 2008. V těchto letech rosta míra zadlužení meziročně více než 30% tempem a v celkovém úhrnu a absolutních číslech se zvýšila zadluženost českých domácností od roku 2000 osminásobně!

Graf 3: Tempo zadlužování (2000 - 2009)
 
Zdroj: ČNB, ČSÚ

Při přepočtu na hrubý disponibilní důchod míra relativního zadlužení díky rychleji rostoucím příjmům sice nedosáhla takových hodnot jako v absolutním vyjádření, přesto ČSÚ zaznamenal celkem dramatický skok. Hodnota dluhu vzrostla v období 2000 - 2008 z 13 % na dříve zmíněných 49,6 % (+36,6 p.b.). Přitom v eurozóně za stejnou dobu relativní zadluženost stoupla pouze o 20,9 p.b. (ze 72,3 % na 93, 2%). 

Více než 3/4 dluhu tvoří úvěry na bydlení

I přesto, že tempo nárůstu zadlužení vyráží dech, ČNB, vláda a komerční banky celkem oprávněně zůstávají v klidu. V úhrnu české domácnosti zvládají své bankovní úvěry splácet celkem dobře a míra delikvence se pohybuje na zhruba 3,75 % (podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu poskytnutých). Navíc dalším pozitivem z makroekonomického pohledu je struktura dluhu, který z více než ¾ tvoří méně rizikové úvěry na bydlení (684 miliard). U kterých je jednak delikvence výrazně menší (lidé nechtějí přijít o střechu nad hlavou a o své prostředky, které již do nemovitosti a dosavadních splátek úvěru vložili) a které jsou jednak zajištěny zástavou nemovitostí. Ukazatel LTV (loan-to-value) poměřující zůstatky úvěrů na bydlení k hodnotě zastavených nemovitostí kryjících tyto úvěry činil jak v roce 2007, tak 2008 jen asi 56 %, jak vyplývá z údajů ČSÚ.

"Úvěry na bydlení tvoří převážnou část dluhu domácností. V současné době dosahuje jejich objem téměř 700 miliard korun. Platební morálka se trochu zhoršuje, ke konci loňského roku tvořil podíl problémových úvěrů u hypoték asi 2,5 procenta. Jde o úvěry, které jsou alespoň z 50 procent zajištěny zástavním právem k nemovitosti. Na rozdíl od situace v USA, kde hypoteční úvěry ohrozily stabilitu celého finančního systému, u nás obdobné problémy nehrozí. Zde ohrožují problémoví dlužníci prozatím pouze finanční stabilitu vlastních domácností," komentovala situaci pro Parlamentní listy Eva Zamrazilová, členka bankovní rady a vrchní ředitelka České národní bank

Graf 4: Podíl úvěrů na bydlení a hypoték na celkovém dluhu

Zdroj: ČNB, ČSÚ
Poznámka: Zlom na začátku roku 2009 je dán metodickou změnou, kdy byly do kategorie hypoték přeřazeny také překlenovací úvěry stavebních spořitelen

Stávající míra zadlužení tedy pro ekonomiku jako celek neznamená ohrožení. Bankovní sektor prochází krizí bez výraznějších šrámů a jeho stabilita je více než uspokojivá. To je určitě dobrá zpráva. A příkladem může být téměř 50 miliardový zisk, který za loňský rok vykázala pětice největších tuzemských bank, přičemž ČSOB svým ziskem 17,4 miliardy korun dosáhla svého historického rekordu. 

V žádném případě předchozí odstavce neznamenají, že nastal čas na další bezhlavé zadlužování. Klienti bank toto, jak se zdá pochopili. A k zadlužování, alespoň co se týče bankovních statistik, díky prodělané krizi, přistupují zodpovědněji. Stále hrozící riziko ztráty zaměstnání nebo snížení příjmu nutí potencionální žadatele k opatrnosti. Tempo zadlužování se v prosinci 2009 snížilo na 11,1 % a jak naznačují například lednové a únorové statistiky FINCENTRUM HYPOINDEXu tento trend pokračoval i úvodu letošního roku. Lidé zkrátka začali o zadlužování více přemýšlet. Otázkou je, co se děje v nebankovním sektoru, na který jsou všechny statistické úřady a metody krátké?
______________________________________________________________________________________________

* jedná se o očištěný údaj, ČSÚ publikoval, a média přebíraly většinou údaj 973,5 mld. Kč, do tohoto čísla jsou však zahrnuti i živnostníci a neziskové organizace obsluhující domácnosti

Anketa

Zadluženost domácností neustále roste >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »