Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zapojení bank do programu Zelená úsporám. Již brzy

Autor: Luboš Svačina | 22.05.2009 01:08 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Zapojení bank do programu Zelená úsporám. Již brzy

Banky spolu se Státním fondem životního prostředí intenzivně spolupracují na spuštění systému příjmu žádostí o dotace z programu Zelená úsporám. Co mohou klienti od bank čekat? Jakým způsobem se pozmění nabídka bank?

Banky ucházející se o účast v programu Zelená úsporám šturmují. Program sice již formálně běží od 21. dubna, nicméně k ostrému spuštění v plánovaném rozsahu toho zbývá ještě spousta doladit. Samotný Státní fond životního prostředí disponuje pouze 14 krajskými pracovišti v rámci celé České republiky, proto plnohodnotné zapojení bank s jejich pobočkovými sítěmi do administrace Programu je pro jeho úspěch klíčové.  

Státní fond životního prostředí (SFŽP), který má na starosti fungování celého programu Zelená úsporám, byl nucen vypsat výběrové řízení, ve kterém měly být jednotlivé banky posuzovány z pohledu důvěryhodnosti. Teprve po řádném ukončení výběrového řízení mohou banky začít plnit svou roli v programu Zelená úsporám. 

Které banky budou spolupracovat na programu Zelená úsporám?

Výběrové řízení dosud neskončilo, nicméně je téměř jisté, že všech pět bank, jenž projevilo zájem o účast v programu a ve stanoveném termínu předložilo požadované dokumenty, bude na programu participovat. Jedná se o finanční skupinu Komerční banky (včetně poboček Modré pyramidy), České spořitelny (včetně Stavební spořitelny České spořitelny), ČSOB (Poštovní spořitelna, Českomoravská stavební spořitelna), UniCredit Bank a LBBW Bank.

"Svou účast v tendru zvažovala ještě jedna z českých bank, nicméně na poslední chvíli od svého záměru upustila a nyní údajně svého kroku lituje,"
uvedl Petr Štěpánek, ředitel Státního fondu životního prostředí, v rámci panelové diskuze k programu Zelená úsporám, jejímž organizátorem byla konzultantská společnost Mmd.

V programu Zelená úsporám má být v letech 2009 - 2012 rozděleno až 25 miliard korun, což je sama o sobě pro komerční banky velice zajímavá suma, nicméně další potenciál banky vidí také v možném financování účasti samotného klienta. Program je nastaven tak, že žádná z dotací není vyplácena ve 100% výši pořizovacích nákladů, klient musí vždy část nákladů hradit ze svého. Proto banky kromě technické přípravy procesu příjmu žádostí a komunikace se Státním fondem životního prostředí připravují speciální produkty, které budou navázány na "zelený" program. 

Rozšíření standardní produktové nabídky úvěrů

Podle dosavadních vyjádření zástupců bank budou klientům často nabízeny za zvýhodněných podmínek (bez poplatku za vyřízení úvěru, nižší úrokové sazby apod.), případně bude klientům tato úvěrová nabídka dostupnější, než standardní úvěry. Bankéři totiž vycházejí z myšlenky, že klientovi, jenž díky dotaci dosáhne větších úspor na energiích, zbude více peněz na pravidelné splátky úvěru a tím pádem se stává méně rizikovým, než je tomu v případě běžné klientely.

Nyní banky začínají masivně školit své pobočkové pracovníky, kteří budou přicházet do styku se zájemci o státní dotaci. Zde je nutno zmínit, že od pracovníků poboček nemohou potenciální žadatelé očekávat kompletní poradenství ohledně programu Zelená úsporám. Banky v tomto procesu budou působit pouze jako administrátoři. Budou pouze přijímat žádosti a po úspěšném schválení budou vyplácet odpovídající částky plnění. Viz. schéma popisující celý proces.

Schema 1: První fáze procesu podání žádosti


Schema 2: Druhá fáze procesu - realizace a čerpání  

Zdroj: Prezentace Vladimíra Vojtíška (ČSOB, Poštovní spořitelna)  z konference "Setkání specialistů Fincentra na bydlení"

Jak jsou na tom jednotlivé banky?

Česká spořitelna předpokládá, že by mohla s příjmem žádostí začít již za měsíc. Produktová nabídka úvěrů navázaných na program Zelená úsporám zatím nebyl představen, nicméně Česká spořitelna počítá s určitými zvýhodněními pro účastníky projektu.

UniCredit Bank podle vyjádření Jakuba Dusílka, ředitele segmentu retailového bankovnictví, začne příští týden s proškolováním interních školitelů, kteří budou následně proškolovat přepážkové pracovníky. Také UniCredit Bank připravuje speciální nabídku navázaných produktů, nicméně konkrétní nabídku zatím nezveřejnila. Podle slov Jakuba Dusílka banka s největší pravděpodobností vyjde klientům vstříc příznivějším nastavením parametrů pro posouzení bonity.

Komerční banka již částečně odtajnila svou nabídku Eko úvěrů, což jsou vlastně standardní úvěrové produkty, ovšem za poskytované za zvýhodněných podmínek.

"Klienti žádající o některý z EKO úvěrů budou mít vyřízení úvěru zdarma a navíc získají zvýhodněnou úrokovou sazbu na úrovni kampaňových slev," upřesnil plány Komerční banky Radko Belada, vedoucí útvaru pro retailové bankovnictví Komerční banky.

Vyjma hypoték bude Komerční banka nabízet tyto úvěry již od 30 000 Kč, přičemž pokud je klient bonitní, tak až do částky 250 000 Kč není vyžadováno ručení k úvěru. Velkou výhodou je také možnost úvěr bez sankcí předčasně (částečně nebo zcela) splatit. Součástí nabídky je také pojištění úvěru proti neschopnosti splácet po celou dobu splatnosti úvěru zdarma. 

ČSOB plánuje do projektu zapojit také pobočkové zaměstnance Poštovní spořitelny, Hypoteční banky a obchodní zástupce Českomoravské stavební spořitelny. Za stávající situace by skupina ČSOB podle slov Bedřicha Štogla, ředitele EU centra ČSOB, chtěla začít s příjmem žádostí mezi 15. červnem a 1. červencem.

Rovněž skupina ČSOB připravuje speciální produktovou nabídku, konkrétní obrysy zatím sděleny nebyly. Nicméně banka zatím nepočítá s úrokovým zvýhodněním navázaných produktů, pouze předčasná splátka úvěrů (v částce přiznané dotace), a to včetně hypotéky, by měla být zdarma.

LBBW Bank se rovněž intenzivně připravuje na spuštění procesu přijímání žádostí. Termín, kdy by zaměstnanci banky měli být připraveni žádosti od klientů přebírat zatím stanoven nebyl, ale nebude se příliš lišit od konkurence. Nabídka produktů a případné zvýhodnění zatím nebylo specifikováno.

 

Anketa

Využijete program Zelená úporám?

Ano. (110)
 
Ne. (20)
 
Nevím. (8)
 
Nemám nemovitost ani se na jejím vlastnictví žádným způsobem nepodílím. (6)
 Celkem hlasovalo 144 čtenářů

Zapojení bank do programu Zelená úsporám. Již brzy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »