Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zapojení stavebního spoření do penzijního systému by podstatně zvýšilo jeho stabilitu

Autor: | 20.01.2011 15:23 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů

Aktuální studie společnosti NextFinance Penzijní systém a jeho srovnání se stavebním spořením uvádí, že efektivním čtvrtým pilířem reformovaného penzijního systému by mohlo být stavební spoření. Studii ve čtvrtek 20. ledna 2011 v rámci tiskové konference Českomoravské stavební spořitelny prezentoval pro média její autor, hlavní ekonom společnosti NextFinance Ing. Vladimír Pikora, Ph.D.

K připravované reformě důchodového systému studie konstatuje, že v ideální podobě reforma neexistuje. Kdyby tomu tak bylo, celý svět by prošel důchodovou reformou ve stejném stylu. Každé řešení má totiž své plusy a minusy. A ty jsou v každé fázi hospodářského a demografického vývoje odlišné. Systém tak není v čase neustále stejně výhodný nebo nevýhodný.

Se stavebním spořením jako čtvrtým pilířem penzijního systému by byl systém stabilnější. Rizika pro ekonomiku, pro střadatele i pro veřejné finance by byla více diverzifikovaná a náklady na přechod ze stávajícího systému by nebyly vyšší. Čtvrtý pilíř by pro stát představoval zcela odlišné nároky než druhý pilíř, s nímž jsou spojeny ohromné transformační náklady.

Stavební spořitelny by se mohly do penzijního systému zapojit třemi způsoby a u všech těchto podob spoření na stáří, jak zdůrazňuje studie NextFinance, by samozřejmě bylo logické, aby je stát podporoval.

– Spořit by si lidé mohli tak, jak byli zvyklí. Na konci spoření by vložili celou částku do jiného produktu finančních trhů jako vklad.

- Stavební spoření by lidé využívali k pořízení vlastní nemovitosti, v níž by sami bydleli. Odstranilo by se tak riziko, že by neměli jako důchodci na nájem, přičemž k zabezpečení v důchodu by jim stačily prostředky získané z jiných pilířů penzijního systému.

- Produkt stavebního spoření by byl pozměněn. Prodloužila by se spořicí fáze a po jejím ukončení by klient dostával po určité období anuitu, která by byla čerpána z naspořených prostředků. Během této výplatní fáze by přitom byly zbývající naspořené prostředky dále zhodnocovány jako ve spořicí fázi.

Skutečnost, že již dnes využívají lidé stavební spoření ve velké míře jako spoření na stáří, potvrzují sami klienti v komunikaci s finančními poradci Českomoravské stavební spořitelny a obdobně to dokládají závěry výzkumu Zajištění na stáří, který v loňském roce realizovala agentura AVVM. Podle zjištění uvedeného výzkumu za nejvýhodnější nástroj zabezpečení na stáří pokládá stavební spoření 58 % jeho účastníků. 

Preferované způsoby zajištění na stáříPramen: výzkum AVVM, květen 2010, N = 582

Zapojení stavebního spoření do penzijního systému by podstatně zvýšilo jeho stabilitu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »