Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zima je tu. Kdo uklidí chodník?

Autor: Luboš Svačina | 19.10.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Zima je tu. Kdo uklidí chodník?

Letošní novela zákona o pozemních komunikacích zásadně změnila role v péči o schůdnost chodníků. Letos poprvé za odklizení sněhu budou zodpovídat vlastníci komunikací. Tedy nejčastěji obce a města. Ty se však obávají, že nebudou mít na údržbu komunikací dostatek prostředků.

Dlouhá léta nesli odpovědnost za případné škody vzniklé špatnou schůdností chodníků  majitelé sousedních nemovitostí. Není divu, že podobná úprava byla nejen ze strany vlastníků nemovitostí vytrvale kritizována. Lidé argumentovali zejména tím, že nechápou, proč by měli mít zodpovědnost za škody, které vznikly na veřejném majetku? A ptali se, proč by se měli o cizí chodníky starat na vlastní náklady, když v jiném případě za jeho dočasné využití musí platit (zábor z důvodu opravy kanalizační přípojky, za postavení lešení u domu apod.)?

Nejen na základě uvedených výhrad podal na sklonku loňského roku Senát České republiky Návrh na změnu zákona o pozemních komunikacích, resp. úplnému vypuštění odstavce č. 4 § 27 a přenesení zodpovědnosti za škody na vlastníka pozemku. I přes protest obcí byla novela zákona v dubnu letošního roku schválena. Na základě této zákonné úpravy přechází odpovědnost za úklid chodníků na jejich vlastníky, tedy vesměs na obce.

NOVÉ ZNĚNÍ § 27 zákona č. 13/1997 Sb., nyní konkrétně v odstavci č. 2- 4 uvádí:

(2)Vlastník dálnice, silnice, místní komunikace nebo chodníku odpovídá za škody vzniklé uživatelům těchto pozemních komunikací, jejichž příčinou byla závada ve sjízdnosti, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit.

(3) Vlastník místní komunikace odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti místní komunikace nebo průjezdního úseku silnice, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit.

(4) Vlastník dálnice, silnice, místní komunikace nebo chodníku odpovídá podle obecných právních předpisů vlastníkům sousedních nemovitostí za škody, které jim vznikly v důsledku stavebního stavu nebo dopravně technického stavu těchto komunikací; neodpovídá však za škody vzniklé vlastníkům sousedních nemovitostí v důsledku provozu na těchto pozemních komunikacích.

Obcím chybí peníze

Obce samozřejmě s novou úpravou nesouhlasí a oprávněně argumentují, že v místních rozpočtech nemají dostatek prostředků na údržbu všech chodníků. Situace je nyní o to složitější, že obce v současnosti bojují s velkými výpadky daňových příjmů, které byly způsobeny prohlubující ekonomickou krizí a na podobné služby těžko naleznou rezervy. 

Například pražský magistrát odhaduje, že v důlesleku novely zákona mohou náklady na údržbu chodníků v letošním roce vzrůst v řádu stamilionů korun. „Dosud Technická správy komunikací hl. m. Prahy (TSK) zajišťovala zimní a letní údržbu na 100 hektarech chodníků. Praha nově doporučuje zařadit do letní a zimní údržby dalších 150 hektarů chodníků. Jedná se především o nejvíce používané chodníky. Na jejich výběru se, kromě TSK, podílí i městská policie a o konzultaci budou v tomto týdnu požádány i městské části. Zimní a letní údržba těchto 150 hektarů chodníků si vyžádá z rozpočtu města až 350 milionů korun ročně,“odhaduje Luděk Dostál, ředitelTechnické správy komunikací.  

Obce hledají řešení, jak dostát zákonu a přitom udržet tuto kapitolu rozpočtu na uzdě. Například v Liberci, který se velmi často potýká s přívaly sněhu, chtějí ušetřit tak, že město bude zajišťovat úklid pouze frekventovaných chodníků. "Chodníky, kterých lidé málo využívají, označíme a nebudeme na nich provádět zimní údržbu. Upozorňovat na to budou tabule už při vjezdu do města," řekl mluvčí města Martin Korych. Vloni stála zima libereckou radnici rekordních 54 milionů korun. Podle mluvčího technických služeb Michala Buzka byla nejdražší v historii, a to kvůli sněhové kalamitě a lyžařskému mistrovství. "Průměrné roční náklady na zimní údržbu se pohybují mezi 30 až 35 miliony korun," dodal Buzek.

Kdo tedy bude uklízet?

Předkladatelům zákona v žádném případě nešlo o to, aby lidé přestali o přilehlé chodníky pečovat. Záměrem nové zákonné úpravy je především  legislativní narovnání vztahu vlastnictví a související odpovědnosti. Pokud jste doposud o chodník před vaším domovem pečovali sami, pokračujte v tom i nadále. Pomůžete své obci ušetřit peníze, které najdou určitě užitečnější uplatnění. 

Obce na druhou stranu musejí najít způsob, jak se o svůj majetek starat efektivně a penězi neplýtvat. Zdaleka nejde o to, aby pečovaly o každý metr chodníku, který lidé sami neuklidí. Část - především méně využívaných komunikací - zákon umožňuje označit cedulkou "tento chodník se v zimě neudržuje".  

Anketa

Staráte se o chodník před vaším domem? A změní na tom něco novela.

Uklízíme a budeme uklízet nadále (7)
 
Uklízíme, ale přestaneme (9)
 
Neuklízíme (0)
 
Nemáme před domem chodník (0)
 Celkem hlasovalo 16 čtenářů

Zima je tu. Kdo uklidí chodník? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »