Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zruší stát výběr daně z převodu nemovitostí?

Autor: Jaroslav Kokeš | 27.10.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Zruší stát výběr daně z převodu nemovitostí?

Daň z převodu nemovitostí je jednou z daní majetkových, nad jejichž oprávněností se nejvíce diskutuje. Čas od času se vynoří návrhy na její zrušení. Můžeme v tomto směru očekávat nějaké změny?

Daň z převodu nemovitostí

Podmínky platby daně z převodu nemovitosti upravuje Zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí.

Plátce
Plátce této daně je většinou prodávající. Kupující funguje jako věřitel a přechází na něj povinnost platit daň, pokud ji nesplnil, z jakýchkoliv důvodů, prodávající. Při dražbách, exekucích atp. je naopak plátcem daně nabyvatel nemovitosti. Sazba daně je 3 % z ceny stanovené buď odhadem nebo prodejní cenou s tím, že za základ daně je brána ta vyšší. V případě nabytí nemovitosti dražbou se bere za základ vydražená cena.

Zákon stanovuje výčet osvobození od daně. Ta se však běžných majetkových převodů mezi fyzickými osobami netýkají.


Splatnost daně
Přiznání daně je nutno učinit u místně příslušného finančního úřadu do konce třetího měsíce po vkladu do katastru nemovitostí nebo po vydání potvrzení o nabytí vlastnictví k vydražené nemovitosti. Součástí daňového přiznání je ověřený opis nebo ověřená kopie smlouvy a znalecký posudek o ceně.

Činila-li by daň méně jak 100 Kč, pak správce daně tuto daň nepředepíše.

Jak je to při směně nemovitostí?

Poněkud opomíjená je problematika výměny nemovitostí. Tam platí, že vyměňují-li se nemovitosti, považují se jejich vzájemné převody za jeden převod. Daň se vybere z převodu té nemovitosti, z jejíhož převodu je daň vyšší.

Tímto způsobem je možné snížit daňovou povinnost (respektive dohodnout se vzájemně na platbě poloviny z vyměřené daně), znamená to však, že převod musí být právně ošetřen jen jednou smlouvou o výměně nemovitosti. Dvě smlouvy budou již považovány za dva převody, z nichž každý musí být daňově zpoplatněn.

Majetkové daně

Jsou to daně, které se platí buď z držení nebo z převodu majetku. Jde logicky o vůbec první daně, které byly vymáhány snad od středověku. S vývojem společnosti a vznikem nových daní, zejména daní z příjmů se o budoucnosti majetkových daní stále diskutuje. Hlavní argument pro jejich zrušení je, že při nich dochází ke dvojímu zdanění. Princip dvojího zdanění nemusí být u ekonomické činnosti vždy nevýhodný, nicméně převod majetku je právě případ klasického zdvojení daňové povinnosti. Nemovitost byla kupována  za již zdaněné peníze.

Jiný argument je nízká efektivnost výběru majetkových daní.  Bohužel právě daň z převodu nemovitostí je jedna z nejefektivněji vybíraných daní a přináší ročně do státního rozpočtu více jak 7 mld. Kč.

Jaké změny lze očekávat?

Očekávat je silné slovo a zdaleka nepostihuje reálné varianty vývoje této daně. Jde v tomto případě jen o můj osobní názor, ale velmi pravděpodobně nelze očekávat její zrušení, i když se obdobné náměty občas objevují. Obávám se, že jde jen o populistická prohlášení, která občas politici s oblibou pronášejí.

Systémem daní se zabývala v roce 2006 expertní skupina. Ta sice navrhla ve svém materiálu o daňovém systému v ČR pro tuto daň určité úlevy, na druhé straně minimum místa, které této dani věnovala vzhledem k ostatním daním, má velmi jednoznačnou vypovídací hodnotu.

Tou zásadní změnou by bylo zrušení požadavku na vypracování odhadu ceny. Podmínkou pro akceptaci prodejní ceny jako základu daně by mohlo být, že prodejní cena nesmí být nižší jak 80 % ceny použité pro stanovení daně z nemovitostí. Tento návrh předjímá možné a dosud jen diskutované změny ve stanovení základu daně z nemovitostí z její hodnoty. Oficiální představa je, že hodnota nemovitosti bude stanovena správcem daně hromadně na základě údajů obce a poplatníka. Za současného stavu je tato možnost samozřejmě neproveditelná. Základ daně z nemovitostí se u budov odvíjí od výměry v m2 a sazby daně stanovené zákonem.

Reálnější navrhovanou změnou by bylo pro kupujícího zrušení institutu věřitele. Bylo by to bezesporu správné. Vždyť se jedná o jeden z mnoha případů, kdy stát, který není schopen něco zajistit u části obyvatel, navrhne pro svoje pohodlí řešení, které zatíží všechny. Mohlo by to mít ale jeden drobný háček. Aby měl stát svoje jisté, je možné, že změní plátce této daně a  učiní jím nabyvatele. Až k takovým logickým kotrmelcům by mohl vést původně chvályhodný záměr.

Ostatní úvahy směřují spíše ke zpřísnění. Např. pro zamezení daňových úniků se navrhuje zrušit osvobození od daně při převodu majetku na účelově založené obchodní společnosti.


Závěr

Z výše uvedeného je myslím jasně patrné, že se u daně z příjmů žádné větší změny nechystají, resp. její případné změny závisí na zásadní změně oceňování nemovitosti pro účely stanovení jejího daňového výměru. Daň jako taková je z hlediska výběru a přínosu pro státní rozpočet velmi efektivní a její zrušení by bylo pro příjmy státu poměrně citelné.

Anketa

Bydlíte v ...

Rodinném domě (305)
 
Bytě (318)
 
(22)
 Celkem hlasovalo 645 čtenářů

Zruší stát výběr daně z převodu nemovitostí? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

dotaz na vyrovnání Jarda | 31.10.2015 12:06
Mobilita pracovních sil JK | 27.10.2008 05:49

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »