Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Akcie developerských společností pod tlakem

Autor: Luboš Svačina | 31.07.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Akcie developerských společností pod tlakem

Akcie developerských společností zažívají tvrdý pád. Je na tom realitní segment hospodřáství opravdu tak špatně, nebo jenom doplácí na negativní sentiment investorů?

Developerské společnosti nemají na růžích ustláno a investoři marně čekají na jakékoliv pozitivní zprávy, které by měly dostatečnou sílu klesající trend vývoje cen akcií zlomit. Včera sice došlo k na pražské burze k určitému oživení, v rámci kterého se i akcie developerských společností vyvezly směrem vzhůru, ale po propadech v předchozích dnech je to jen slabá náplast.

Na pražské burze sektor developmentu zastupují akcie společností ORCO Property Group a ECM.

ORCO Property Group

Maxima dosáhl hodnota akcie v loňském roce, kdy se nějaký čas obchodovala v pásmu kolem 3 700 Kč/akcii. Nicméně na podzim loňského roku se naplno projevila americká hypoteční krize a od té doby téměř vytrvale klesají. A to jak na pražské burze, kde její cena již klesla pod hranici 600 Kč za akcii, tak na svém domácím trhu - pařížské burze (okolo 26 eur/akcii). Hodnota akcie se tak nyní obchoduje s více než 70% diskontem vůči NAV (čisté hodnotě aktiv společnosti v přepočtu na jednu akcii), přičemž tato míra se u konkurenčních společností z branže pohybuje kolem 50 %.


Zdroj: Patria Online

Představitelé společnosti Orco se propad akcií hluboko pod hodnotu aktiv společnosti snažili zastavit také prohlášením o plánovaném zpětném odkupu vlastních akcií. Mělo se jednat o operace v objemu 50 milionů eur, nicméně k dnešnímu dni k tomu nedošlo.

ECM

Podobně jako ORCO je na tom i konkurenční společnost ECM, jejíž akcie jsou kromě pražské burzy obchodovány také v Paříži a Stuttgartu. Křivka vývoje ceny akcií je téměř identická s vývojem ORCA, nicméně propad není tak razantní. Maxima dosáhly akcie v loňském dubnu, kdy byly obchodovány za cenu převyšující 2000 Kč. Od té doby se hodnota titulu propadla až na současnou hodnotu, kdy se obchoduje v pásmu kolem 550 Kč, tedy za čtvrtinovou cenu. (v případě ORCA je to 1/6 maximální dosažené ceny).


Zdroj: Patria Online

Další vývoj

I přesto, že všechny ukazatelé signalizují, že akcie developerských společností jsou podhodnocené, investoři se do nákupu příliš nehrnou. Pro trvalejší přenastavení kurzu vývoje bude potřeba více pozitivních zpráv z oblasti realit, případně trvalejší oživení kapitálových trhů, které by jim vlilo optimismus do žil. Bohužel pozitivních zpráv z realitního trhu se v současné době nedostává, ba spíše naopak.
 
Stále dokola se hovoří o negativních dopadech americké hypoteční krize a s tím související krize likvidity, kdy banky odmítají půjčovat peníze na projekty, které byť jen náznakem souvisí s investicemi do nemovitostí. To negativně ovlivňuje hospodářský růst v zemích západní Evropy, ale především ve Spojených státech.

V českých podmínkách dopad na hospodářství zatím nepozorujeme. Nicméně denně se setkáváme se zprávami o nižších objemech poskytnutých hypotečních úvěrů, nedostatečné poptávce po nově vystavěných kancelářských a výrobních prostorách. A také počínající chladnutí zájmu o nové bydlení, v jehož důsledku může docházet k poklesům cen jak nových tak starších nemovitostí. 

HN: Pokles cen nemovitostí v ČR

Poslední zpráva, kterou přinesly Hospodářské noviny, hovoří o výrazném poklesu cen nemovitostí. Zpráva vychází ze statistik Institutu regionálních informací, které vykazují pokles průměrných cen bytů ve městech jako Ostrava, Jihlava a Plzeň. Jeden z možných důvodů poklesu ceny bydlení označil Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří jako "převis nabídky nových bytů nad poptávkou".

"Sílu palcových titulků není někdy radno podceňovat. Je třeba připustit, že v tomto roce se nahromadila řada argumentů, proč čekat korekci či alespoň zpomalení rychlého růstu cen nemovitostí," komentuje zprávu Hospodářských novin Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. Nicméně předpokládá, že korekce by se mohla dotknout spíše krátkodobé spekulativní poptávky po nemovitostech. Michal Brožka říká: "Velikost spekulativní poptávky je problematické odhadnout a palcové titulky mohou pomoci určité cenové korekci. Nicméně česká ekonomika zpomaluje na stále velmi příznivá tempa růstu a mzdy rostou. Poskytování hypoték zde nelze srovnávat s americkou praxí minulých let. Ve stručnosti: vyloučit krátkodobější cenovou korekci rozhodně nelze, ale na skutečné drama to nevypadá".


Zmíněná situace na trhu příliš neposiluje optimistická očekávání a nově přicházející zprávy jen ztěží vyvolají nějakou významnější nákupní aktivitu. Nicméně ve chvíli, kdy se investorské veřejnosti podaří prolomit stávající blok nedůvěry budeme s největší pravděpodobností svědky posilování developerských titulů o více než 10 % v rámci jednoho obchodního dne.

Anketa

Koupili byste si akcie developerských společností?

Ano. (9)
 
Ne. (4)
 Celkem hlasovalo 13 čtenářů

Akcie developerských společností pod tlakem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
banner-efpa-investujeme-a-hypoindex

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.09.2016 00:00 Ceny bytů i pozemků rostou nejrychleji za pět let

Ceny bytů a pozemků vzrostly ve druhém čtvrtletí 2016 nejrychleji od roku 2010. Naopak se nepatrně zpomalil růst cen rodinných domů. Vyplývá to z aktuálního čtvrtletního HB Indexu Hypoteční banky. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 08.09.2016 00:00 Hypotéka pro studenty vstupuje na český trh

Téměř každý student musí řešit během studia bydlení. Nejsnazší variantou je kolej, na kterou ale nedosáhne každý. Proto se většina studentů uchyluje ke společnému pronájmu bytu. I když sní o vlastním bydlení, bez dostatečných příjmů na něj nedosáhnou. První banka ale přichází s nabídkou hypotéky pro studenty. Je studentská hypotéka opravdu pro studenty? Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 23.09.2016 03:11

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.09.2016 14:45 Hotel Tančící dům otevřel své dveře

Dvě patra Tančícího domu v Praze na Rašínově nábřeží se přeměnila na čtyřhvězdičkový hotel. Většina pokojů hotelu má výhled na Pražský hrad. Investorem luxusního ubytování je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 13:56 Wüstenrot má nového tiskového mluvčího

Jiří Janeček se stal od 15. září novým tiskovým mluvčím finanční skupiny Wüstenrot. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.09.2016 10:54 České reality začínají ovládat firmy ze zámoří

Noví investoři přicházejí do České republiky kupovat nemovitosti především z Austrálie a Jihoafrické republiky. Jejich zájem je jsou podnikatelské nemovitosti jako jsou obchodní centra, či kanceláře. V realitách nemají problém utrácet miliardy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

15.09.2016 12:03 Ceny bytů ve většině krajských měst míří vzhůru

Ve druhém čtvrtletí letošního roku zdražily byty v krajských městech včetně Prahy o 6,1 procenta. Nejvýraznější byl růst v Plzni, kde se oproti prvnímu čtvrtletí zvýšila průměrná prodejní cena o 14,4 procenta na 33 800 korun za metr čtvereční. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (225)
 
Spíše ano. (40)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 346 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »