Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Akcie developerských společností pod tlakem

Autor: Luboš Svačina | 31.07.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Akcie developerských společností pod tlakem

Akcie developerských společností zažívají tvrdý pád. Je na tom realitní segment hospodřáství opravdu tak špatně, nebo jenom doplácí na negativní sentiment investorů?

Developerské společnosti nemají na růžích ustláno a investoři marně čekají na jakékoliv pozitivní zprávy, které by měly dostatečnou sílu klesající trend vývoje cen akcií zlomit. Včera sice došlo k na pražské burze k určitému oživení, v rámci kterého se i akcie developerských společností vyvezly směrem vzhůru, ale po propadech v předchozích dnech je to jen slabá náplast.

Na pražské burze sektor developmentu zastupují akcie společností ORCO Property Group a ECM.

ORCO Property Group

Maxima dosáhl hodnota akcie v loňském roce, kdy se nějaký čas obchodovala v pásmu kolem 3 700 Kč/akcii. Nicméně na podzim loňského roku se naplno projevila americká hypoteční krize a od té doby téměř vytrvale klesají. A to jak na pražské burze, kde její cena již klesla pod hranici 600 Kč za akcii, tak na svém domácím trhu - pařížské burze (okolo 26 eur/akcii). Hodnota akcie se tak nyní obchoduje s více než 70% diskontem vůči NAV (čisté hodnotě aktiv společnosti v přepočtu na jednu akcii), přičemž tato míra se u konkurenčních společností z branže pohybuje kolem 50 %.


Zdroj: Patria Online

Představitelé společnosti Orco se propad akcií hluboko pod hodnotu aktiv společnosti snažili zastavit také prohlášením o plánovaném zpětném odkupu vlastních akcií. Mělo se jednat o operace v objemu 50 milionů eur, nicméně k dnešnímu dni k tomu nedošlo.

ECM

Podobně jako ORCO je na tom i konkurenční společnost ECM, jejíž akcie jsou kromě pražské burzy obchodovány také v Paříži a Stuttgartu. Křivka vývoje ceny akcií je téměř identická s vývojem ORCA, nicméně propad není tak razantní. Maxima dosáhly akcie v loňském dubnu, kdy byly obchodovány za cenu převyšující 2000 Kč. Od té doby se hodnota titulu propadla až na současnou hodnotu, kdy se obchoduje v pásmu kolem 550 Kč, tedy za čtvrtinovou cenu. (v případě ORCA je to 1/6 maximální dosažené ceny).


Zdroj: Patria Online

Další vývoj

I přesto, že všechny ukazatelé signalizují, že akcie developerských společností jsou podhodnocené, investoři se do nákupu příliš nehrnou. Pro trvalejší přenastavení kurzu vývoje bude potřeba více pozitivních zpráv z oblasti realit, případně trvalejší oživení kapitálových trhů, které by jim vlilo optimismus do žil. Bohužel pozitivních zpráv z realitního trhu se v současné době nedostává, ba spíše naopak.
 
Stále dokola se hovoří o negativních dopadech americké hypoteční krize a s tím související krize likvidity, kdy banky odmítají půjčovat peníze na projekty, které byť jen náznakem souvisí s investicemi do nemovitostí. To negativně ovlivňuje hospodářský růst v zemích západní Evropy, ale především ve Spojených státech.

V českých podmínkách dopad na hospodářství zatím nepozorujeme. Nicméně denně se setkáváme se zprávami o nižších objemech poskytnutých hypotečních úvěrů, nedostatečné poptávce po nově vystavěných kancelářských a výrobních prostorách. A také počínající chladnutí zájmu o nové bydlení, v jehož důsledku může docházet k poklesům cen jak nových tak starších nemovitostí. 

HN: Pokles cen nemovitostí v ČR

Poslední zpráva, kterou přinesly Hospodářské noviny, hovoří o výrazném poklesu cen nemovitostí. Zpráva vychází ze statistik Institutu regionálních informací, které vykazují pokles průměrných cen bytů ve městech jako Ostrava, Jihlava a Plzeň. Jeden z možných důvodů poklesu ceny bydlení označil Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří jako "převis nabídky nových bytů nad poptávkou".

"Sílu palcových titulků není někdy radno podceňovat. Je třeba připustit, že v tomto roce se nahromadila řada argumentů, proč čekat korekci či alespoň zpomalení rychlého růstu cen nemovitostí," komentuje zprávu Hospodářských novin Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. Nicméně předpokládá, že korekce by se mohla dotknout spíše krátkodobé spekulativní poptávky po nemovitostech. Michal Brožka říká: "Velikost spekulativní poptávky je problematické odhadnout a palcové titulky mohou pomoci určité cenové korekci. Nicméně česká ekonomika zpomaluje na stále velmi příznivá tempa růstu a mzdy rostou. Poskytování hypoték zde nelze srovnávat s americkou praxí minulých let. Ve stručnosti: vyloučit krátkodobější cenovou korekci rozhodně nelze, ale na skutečné drama to nevypadá".


Zmíněná situace na trhu příliš neposiluje optimistická očekávání a nově přicházející zprávy jen ztěží vyvolají nějakou významnější nákupní aktivitu. Nicméně ve chvíli, kdy se investorské veřejnosti podaří prolomit stávající blok nedůvěry budeme s největší pravděpodobností svědky posilování developerských titulů o více než 10 % v rámci jednoho obchodního dne.

Anketa

Koupili byste si akcie developerských společností?

Ano. (9)
 
Ne. (4)
 Celkem hlasovalo 13 čtenářů

Akcie developerských společností pod tlakem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »