Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Akcie developerských společností pod tlakem

Autor: Luboš Svačina | 31.07.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Akcie developerských společností pod tlakem

Akcie developerských společností zažívají tvrdý pád. Je na tom realitní segment hospodřáství opravdu tak špatně, nebo jenom doplácí na negativní sentiment investorů?

Developerské společnosti nemají na růžích ustláno a investoři marně čekají na jakékoliv pozitivní zprávy, které by měly dostatečnou sílu klesající trend vývoje cen akcií zlomit. Včera sice došlo k na pražské burze k určitému oživení, v rámci kterého se i akcie developerských společností vyvezly směrem vzhůru, ale po propadech v předchozích dnech je to jen slabá náplast.

Na pražské burze sektor developmentu zastupují akcie společností ORCO Property Group a ECM.

ORCO Property Group

Maxima dosáhl hodnota akcie v loňském roce, kdy se nějaký čas obchodovala v pásmu kolem 3 700 Kč/akcii. Nicméně na podzim loňského roku se naplno projevila americká hypoteční krize a od té doby téměř vytrvale klesají. A to jak na pražské burze, kde její cena již klesla pod hranici 600 Kč za akcii, tak na svém domácím trhu - pařížské burze (okolo 26 eur/akcii). Hodnota akcie se tak nyní obchoduje s více než 70% diskontem vůči NAV (čisté hodnotě aktiv společnosti v přepočtu na jednu akcii), přičemž tato míra se u konkurenčních společností z branže pohybuje kolem 50 %.


Zdroj: Patria Online

Představitelé společnosti Orco se propad akcií hluboko pod hodnotu aktiv společnosti snažili zastavit také prohlášením o plánovaném zpětném odkupu vlastních akcií. Mělo se jednat o operace v objemu 50 milionů eur, nicméně k dnešnímu dni k tomu nedošlo.

ECM

Podobně jako ORCO je na tom i konkurenční společnost ECM, jejíž akcie jsou kromě pražské burzy obchodovány také v Paříži a Stuttgartu. Křivka vývoje ceny akcií je téměř identická s vývojem ORCA, nicméně propad není tak razantní. Maxima dosáhly akcie v loňském dubnu, kdy byly obchodovány za cenu převyšující 2000 Kč. Od té doby se hodnota titulu propadla až na současnou hodnotu, kdy se obchoduje v pásmu kolem 550 Kč, tedy za čtvrtinovou cenu. (v případě ORCA je to 1/6 maximální dosažené ceny).


Zdroj: Patria Online

Další vývoj

I přesto, že všechny ukazatelé signalizují, že akcie developerských společností jsou podhodnocené, investoři se do nákupu příliš nehrnou. Pro trvalejší přenastavení kurzu vývoje bude potřeba více pozitivních zpráv z oblasti realit, případně trvalejší oživení kapitálových trhů, které by jim vlilo optimismus do žil. Bohužel pozitivních zpráv z realitního trhu se v současné době nedostává, ba spíše naopak.
 
Stále dokola se hovoří o negativních dopadech americké hypoteční krize a s tím související krize likvidity, kdy banky odmítají půjčovat peníze na projekty, které byť jen náznakem souvisí s investicemi do nemovitostí. To negativně ovlivňuje hospodářský růst v zemích západní Evropy, ale především ve Spojených státech.

V českých podmínkách dopad na hospodářství zatím nepozorujeme. Nicméně denně se setkáváme se zprávami o nižších objemech poskytnutých hypotečních úvěrů, nedostatečné poptávce po nově vystavěných kancelářských a výrobních prostorách. A také počínající chladnutí zájmu o nové bydlení, v jehož důsledku může docházet k poklesům cen jak nových tak starších nemovitostí. 

HN: Pokles cen nemovitostí v ČR

Poslední zpráva, kterou přinesly Hospodářské noviny, hovoří o výrazném poklesu cen nemovitostí. Zpráva vychází ze statistik Institutu regionálních informací, které vykazují pokles průměrných cen bytů ve městech jako Ostrava, Jihlava a Plzeň. Jeden z možných důvodů poklesu ceny bydlení označil Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří jako "převis nabídky nových bytů nad poptávkou".

"Sílu palcových titulků není někdy radno podceňovat. Je třeba připustit, že v tomto roce se nahromadila řada argumentů, proč čekat korekci či alespoň zpomalení rychlého růstu cen nemovitostí," komentuje zprávu Hospodářských novin Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. Nicméně předpokládá, že korekce by se mohla dotknout spíše krátkodobé spekulativní poptávky po nemovitostech. Michal Brožka říká: "Velikost spekulativní poptávky je problematické odhadnout a palcové titulky mohou pomoci určité cenové korekci. Nicméně česká ekonomika zpomaluje na stále velmi příznivá tempa růstu a mzdy rostou. Poskytování hypoték zde nelze srovnávat s americkou praxí minulých let. Ve stručnosti: vyloučit krátkodobější cenovou korekci rozhodně nelze, ale na skutečné drama to nevypadá".


Zmíněná situace na trhu příliš neposiluje optimistická očekávání a nově přicházející zprávy jen ztěží vyvolají nějakou významnější nákupní aktivitu. Nicméně ve chvíli, kdy se investorské veřejnosti podaří prolomit stávající blok nedůvěry budeme s největší pravděpodobností svědky posilování developerských titulů o více než 10 % v rámci jednoho obchodního dne.

Anketa

Koupili byste si akcie developerských společností?

Ano. (9)
 
Ne. (4)
 Celkem hlasovalo 13 čtenářů

Akcie developerských společností pod tlakem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Radovan Novotný | 31.08.2016 00:00 Že by ceny bytů ještě více vyskočily? Všechno je možné!

I když před deseti lety vládly optimistické ekonomické výhledy, byly i tehdy vyslovovány obavy o udržitelnosti cen bytů a domů. O prognózu vývoje trhu rezidenčních nemovitostí se před deseti lety pokusili vědečtí pracovníci Sociologického ústavu AV ČR Martin Lux a Petr Sunega. Jak se jim předpověď vydařila? Lze dnes prognózovat něco jiného? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jana Zámečníková | 30.08.2016 00:00 Vyplatí se ještě koupě bytu k pronájmu?

Úrokové sazby hypoték se stále drží na historických minimech. Ceny nemovitostí především ve velkých městech již od roku 2015 výrazně rostou. Nalézt optimální investiční byt je stále těžší, ale není to nemožné. Vyplatí se stále nákup investičního bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 29.08.2016 00:00 Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Bývalí guvernéři České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a Zdeněk Tůma minulý týden diskutovali na setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o aktuálním makroekonomickém dění u nás i v zahraničí. Nevynechali ani otázku vývoje trhu nemovitostí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Kudrna | 26.08.2016 00:00 Co čtenář, to blbec aneb Nač sází reklamní kampaň realitky

Staré přísloví uvádí, že „neznalost zákona neomlouvá“. To je vskutku pravda, protože demokracie předpokládá zodpovědnost každého jednotlivce. Všichni bychom měli znát svá práva, ale i povinnosti. Ne vždy tomu tak ale je, a na to sází i realitní kancelář. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 26.08.2016 10:29

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.08.2016 13:40 Na pražském nábřeží vyroste ruské kolo

Společnost Timsbury Capital může na Praze 5 postavit ruské kolo. Vedení města stvrdilo podpisem pronájem pozemku na Hořejším nábřeží. Firma ale ještě nemá vyhráno, musí do konce roku 2017 získat kromě jiných i souhlas od památkářů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.08.2016 14:39 Ceny zemědělské půdy prudce rostou

Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla podle odborného serveru Farm.cz v loňském roce o téměř 166 tisíc korun za hektar. Meziročně se jedná o nárůst o 16,5 procenta. Důvodem je rostoucí zájem nezemědělských investorů a investičních fondů, který přiměl k nákupům i farmáře. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (125)
 
Spíše ano. (20)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (22)
 Celkem hlasovalo 197 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Kudrna | 26.08.2016 00:00 Co čtenář, to blbec aneb Nač sází reklamní kampaň realitky

Staré přísloví uvádí, že „neznalost zákona neomlouvá“. To je vskutku pravda, protože demokracie předpokládá zodpovědnost každého jednotlivce. Všichni bychom měli znát svá práva, ale i povinnosti. Ne vždy tomu tak ale je, a na to sází i realitní kancelář. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »