EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: Luboš Svačina

31. 07. 2008

0 komentářů

Akcie developerských společností pod tlakem

 


 

Developerské společnosti nemají na růžích ustláno a investoři marně čekají na jakékoliv pozitivní zprávy, které by měly dostatečnou sílu klesající trend vývoje cen akcií zlomit. Včera sice došlo k na pražské burze k určitému oživení, v rámci kterého se i akcie developerských společností vyvezly směrem vzhůru, ale po propadech v předchozích dnech je to jen slabá náplast.
Na pražské burze sektor developmentu zastupují akcie společností ORCO Property Group a ECM.

ORCO Property Group

Maxima dosáhl hodnota akcie v loňském roce, kdy se nějaký čas obchodovala v pásmu kolem 3 700 Kč/akcii. Nicméně na podzim loňského roku se naplno projevila americká hypoteční krize a od té doby téměř vytrvale klesají. A to jak na pražské burze, kde její cena již klesla pod hranici 600 Kč za akcii, tak na svém domácím trhu – pařížské burze (okolo 26 eur/akcii). Hodnota akcie se tak nyní obchoduje s více než 70% diskontem vůči NAV (čisté hodnotě aktiv společnosti v přepočtu na jednu akcii), přičemž tato míra se u konkurenčních společností z branže pohybuje kolem 50 %.


Zdroj: Patria Online
Představitelé společnosti Orco se propad akcií hluboko pod hodnotu aktiv společnosti snažili zastavit také prohlášením o plánovaném zpětném odkupu vlastních akcií. Mělo se jednat o operace v objemu 50 milionů eur, nicméně k dnešnímu dni k tomu nedošlo.

ECM

Podobně jako ORCO je na tom i konkurenční společnost ECM, jejíž akcie jsou kromě pražské burzy obchodovány také v Paříži a Stuttgartu. Křivka vývoje ceny akcií je téměř identická s vývojem ORCA, nicméně propad není tak razantní. Maxima dosáhly akcie v loňském dubnu, kdy byly obchodovány za cenu převyšující 2000 Kč. Od té doby se hodnota titulu propadla až na současnou hodnotu, kdy se obchoduje v pásmu kolem 550 Kč, tedy za čtvrtinovou cenu. (v případě ORCA je to 1/6 maximální dosažené ceny).

Zdroj: Patria Online

Další vývoj

I přesto, že všechny ukazatelé signalizují, že akcie developerských společností jsou podhodnocené, investoři se do nákupu příliš nehrnou. Pro trvalejší přenastavení kurzu vývoje bude potřeba více pozitivních zpráv z oblasti realit, případně trvalejší oživení kapitálových trhů, které by jim vlilo optimismus do žil. Bohužel pozitivních zpráv z realitního trhu se v současné době nedostává, ba spíše naopak.
Stále dokola se hovoří o negativních dopadech americké hypoteční krize a s tím související krize likvidity, kdy banky odmítají půjčovat peníze na projekty, které byť jen náznakem souvisí s investicemi do nemovitostí. To negativně ovlivňuje hospodářský růst v zemích západní Evropy, ale především ve Spojených státech.
V českých podmínkách dopad na hospodářství zatím nepozorujeme. Nicméně denně se setkáváme se zprávami o nižších objemech poskytnutých hypotečních úvěrů, nedostatečné poptávce po nově vystavěných kancelářských a výrobních prostorách. A také počínající chladnutí zájmu o nové bydlení, v jehož důsledku může docházet k poklesům cen jak nových tak starších nemovitostí.

HN: Pokles cen nemovitostí v ČR

Poslední zpráva, kterou přinesly Hospodářské noviny, hovoří o výrazném poklesu cen nemovitostí. Zpráva vychází ze statistik Institutu regionálních informací, které vykazují pokles průměrných cen bytů ve městech jako Ostrava, Jihlava a Plzeň. Jeden z možných důvodů poklesu ceny bydlení označil Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří jako „převis nabídky nových bytů nad poptávkou“.
„Sílu palcových titulků není někdy radno podceňovat. Je třeba připustit, že v tomto roce se nahromadila řada argumentů, proč čekat korekci či alespoň zpomalení rychlého růstu cen nemovitostí,“ komentuje zprávu Hospodářských novin Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. Nicméně předpokládá, že korekce by se mohla dotknout spíše krátkodobé spekulativní poptávky po nemovitostech. Michal Brožka říká: „Velikost spekulativní poptávky je problematické odhadnout a palcové titulky mohou pomoci určité cenové korekci. Nicméně česká ekonomika zpomaluje na stále velmi příznivá tempa růstu a mzdy rostou. Poskytování hypoték zde nelze srovnávat s americkou praxí minulých let. Ve stručnosti: vyloučit krátkodobější cenovou korekci rozhodně nelze, ale na skutečné drama to nevypadá“.
Zmíněná situace na trhu příliš neposiluje optimistická očekávání a nově přicházející zprávy jen ztěží vyvolají nějakou významnější nákupní aktivitu. Nicméně ve chvíli, kdy se investorské veřejnosti podaří prolomit stávající blok nedůvěry budeme s největší pravděpodobností svědky posilování developerských titulů o více než 10 % v rámci jednoho obchodního dne.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *