Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Aktuální kondice českého stavebnictví: Propad v plném proudu

Jak ukazují výsledky aktuálně dokončených rozhovorů s představiteli velkých, středních a malých stavebních firem (vzorek 73 firem), situace v českém stavebnictví se podstatně zhoršuje. Firmy předpovídají výrazně hlubší propad celého odvětví a v důsledku toho také svých vlastních prodejů.

Sebedůvěra velké části firem se viditelně zhoršuje. Současně všichni respondenti potvrzují, že jsou omezeni ve svém růstu, a zcela nově většina firem uvádí, že mají aktuálně nasmlouváno méně zakázek než před rokem. Situace je o to horší, že k těmto změnám dochází s nebývalou rychlostí, na což jsou firmy schopny reagovat jen v omezené míře. A světlo na konci tunelu stále není vidět. Tyto a mnohé další poznatky přináší aktuálně publikovaná Kvartální analýza stavu a vývoje českého stavebnictví 07/2009, kterou připravil CEEC Research ve spolupráci se společnostmi KPMG Česká republika a Ipsos Tambor.


Firmy očekávají výrazně hlubší propad českého stavebnictví, než předpovídaly v dubnu

Ještě před třemi měsíci očekávaly firmy pokles výkonu stavebnictví pro rok 2009 v průměru o tři procenta, nicméně v současné době se očekávání podstatně zhoršila – firmy předpovídají pokles až o 11 procent. Před patnácti měsíci přitom respondenti pro dané období počítali dokonce s růstem.

Do konce roku 2009 jsou předpovědi usnadněny tím, že část roku je již za námi a na určitý počet dalších měsíců mají firmy nasmlouvané zakázky z dřívějšího období. Ohledně předpokládaného výhledu do budoucna jsou však firmy velice opatrné a zdůrazňují značnou omezenost svých schopností předpovídat vývoj po roce 2009. Jak ukazují analýzy odpovědí, pro období 2010–2011 předpokládají firmy stále pokles, nicméně již mírný – pouze o jedno procento. Před třemi měsíci firmy očekávaly pro toto období tříprocentní růst.

Krize nutí společnosti snižovat prodejní plány

Negativní očekávaní ohledně vývoje celého odvětví transformují firmy i do dalšího snižování svých prodejních cílů. Jak ukazují výsledky výzkumu, snížil se průměrný plánovaný růst prodejů o 2,8 procenta na očekávaný pokles o 6,6 procenta, čtvrtina firem navíc uvádí předpokládaný pokles prodejů o více než 20 procent. Pro období 2010–2011 firmy očekávají mírný růst svých prodejů, a to o 1,5 procenta.

Sebedůvěra firem je v současných turbulentních podmínkách vratká

Firmy byly také dotázány na očekávaný vývoj svého tržního podílu, tedy zda předpokládají, že se jim povede lépe než jejich konkurenci. Přibližně čtvrtina firem nebyla schopna na tuto otázku s odvoláním na rychle se měnící podmínky na trhu vůbec odpovědět. Z dalších odpovědí vyplývá (při přepočítání na 100 procent), že 55 procent respondentů v roce 2009 předpokládá spíše pokles svého tržního podílu a 45 procent očekává zlepšení své pozice.

Vytížení kapacit stavebních firem dále klesá, nasmlouvaných zakázek ubývá

V současné době firmy v průměru uvádějí, že mají své kapacity vytíženy na 82 procent, což je pokles o jeden procentní bod za poslední tři měsíce (83 procent v dubnu). Je však třeba brát v úvahu, že v době získání dat (polovina července) se stavebnictví nacházelo ve své hlavní sezóně, což by ve standardních podmínkách naopak mělo znamenat podstatný nárůst vytížení kapacit oproti dubnu, kdy proběhlo předcházející měření. K největšímu poklesu dochází u firem, které na tom dříve byly nejlépe, tj. měly nejvyšší vytížení.

Firmy rovněž potvrzují i pokles počtu měsíců, na které mají do budoucna nasmlouvané  zakázky. Více než polovina stavebních firem (56 procent) uvádí, že má méně zakázek než před dvanácti měsíci (v dubnu se jednalo o 33 procent). 33 procent firem uvádí, že má stejně zakázek (v dubnu se jednalo o 55 procent), a pouze 11 procent respondentů potvrzuje, že mají zakázek více (v dubnu 12 procent). V průměru mají firmy nasmlouvané zakázky na šest měsíců dopředu (v dubnu to bylo sedm měsíců).

Všechny dotázané stavební firmy uvádějí, že jsou omezeny ve svém růstu. Největším problémem je nedostatečná poptávka.

I v otázce faktorů omezujících růst firem dochází k viditelným změnám. V dubnu uvádělo 85 procent stavebních firem, že je jejich růst limitován. V současné době se tento podíl zvýšil až na 100 procent (všichni respondenti). Nejčastěji zmiňovaným problémem již není tvrdá konkurence (nejčastější omezení uváděné stabilně od roku 2007), ale nedostatečná poptávka.

Dalšími faktory, které omezují růst společností a které stavební firmy uváděly nejčastěji, jsou byrokracie (požadavky státu, úřadů), vysoké náklady na práci, nedostatek prostředků k financování vlastních aktivit a tvrdá konkurence. S odstupem pak následují komplikace způsobené zpřísněním podmínek při získávání úvěrů, složitý přístup k dotacím z EU, problémy s délkou splatnosti faktur, změna struktury v portfoliu zakázek (ubylo větších zakázek a společnosti musejí usilovat i o menší zakázky) a další.

Hlavní prioritou pro dalších dvanáct měsíců bude zvýšení efektivity fungování stavebních firem

Na které hlavní oblasti se budou v průběhu dalších dvanácti měsíců respondenti zaměřovat, aby úspěšně prošli současným krizovým obdobím? Klíčovou oblastí bude zvýšení efektivity fungování společnosti (96 procent respondentů; hodnoceno jako nejvyšší priorita 6,6 bodu na škále 0–10 max.). Dalšími oblastmi budou optimalizace financování, zkvalitnění výběru dodavatelů, optimalizace nákupních procesů, plánování a projektový management a další. Naopak jako svoji nejmenší prioritu uvádějí firmy akvizici jiné společnosti. Výsledky rovněž ukázaly zajímavou skutečnost: 52 procent respondentů uvádí, že v průběhu dalších dvanácti měsíců budou hledat strategického partnera pro své další podnikání.

Aktuální kondice českého stavebnictví: Propad v plném proudu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »