Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Allianz pojišťovna upozorňuje: Nepodceňujte návštěvu kominíka! Přinese štěstí i při vyřizování škody po požáru

Autor: Allianz pojišťovna | 26.02.2014 10:32 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Tagy: kominík požár

V sobotu je první březnový den a lidová pranostika praví – březen – za kamna vlezem. Odborníci doplňují – raději jen za ty, které mají v pořádku komín! Allianz pojišťovna evidovala v loňském roce 504 požárů s celkovou škodou 267,5 milionu korun. A právě neudržované komíny, krby, nebo kotle ústředního topení jsou čím dál častější příčinou jejich vzniku.

Evidujeme škody od těch nejmenších, například zakouření místností prasklou komínovou vložkou, vznícení sazí v komíně, až po následný výbuch a požár s destrukcí komínového tělesa, které může vést až k totálnímu zničení nemovitosti,“ uvedl Roman Tichý z likvidace majetkových škod Allianz.

Častou příčinou je nedbalost

Čím dál častěji se pracovníci likvidace Allianz setkávají s nedbalostí při předcházení těchto škod. Příkladem je umisťování hořlavých materiálů v blízkosti komínových těles, neodborná manipulace s hořlavinami, nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm a svíčkami. Hlavně ve starších domech klienti mají elektroinstalaci za hranicí životnosti, nebo na nové majitele zánovních domů čeká „hořlavé“ překvapení, kdy dřevěné trámy procházejí komínovým tělesem…

Také komíny a kotle ústředního topení jsou před nahlášenou škodou obvykle ve špatném technickém stavu. „Při prohlídkách se naši mobilní technici občas setkávají s nekvalitně provedenými komíny, ale valné většině požárů by se dalo předejít „pouze“ jejich správnou údržbou a pravidelnými revizemi. Ty však klienti bohužel podceňují,“ konstatuje šéf mobilních techniků Allianz Jan Mach. I podle statistik HZS je nejčastější příčinou vzniku požáru v rodinných domech kromě poruchy nevyhovující stav topných těles a spalinových cest.

Saze jako „podpalovač“

Při spalování dřeva, či jiného tuhého paliva se komín zanáší sazemi mnohem rychleji než při spalování plynu. Nánosy sazí kromě zvýšeného rizika požáru také zhoršují tah komínu. Proto je pro jeho bezpečnou a spolehlivou funkčnost nevyhnutné zabezpečovat jeho pravidelné čištění a kontroly.

Revíze jsou potřeba

V době sjednání pojištění není doklad o kontrole spalinových cest třeba. Vzhledem k tomu, že majetková pojištění jsou obvykle sjednávána na řadu let, má tento doklad věcný význam až ve chvíli, kdy dojde k požáru. Vystavit jej může jakýkoliv kominík, který má oprávnění tyto revize provádět a potvrzovat.

Subjektivně vnímáme, že požárů od zanešených komínů přibývá. Pokud k němu dojde, požadujeme od klienta dokument o revizi komínu, respektive záznamy o kontrolách spalinových cest. Rozhodně to neznamená, že tomu, kdo jej nemá, automaticky pojistné plnění vždy krátíme. To, co nás nejvíce zajímá, jsou příčiny požáru, především pak, nebyl-li založen úmyslně, či z nedbalosti, popřípadě zda za vznik požáru může špatný technický stav,“ doplňuje Roman Tichý z Allianz.

Kromě pojišťovny také Hasičský záchranný sbor ve všech případech zkoumá, v jaké míře měl konkrétní stav komínu vliv na vznik požáru. Teprve na základě těchto zjištění a podle závažnosti porušení povinností klienta nebo míry jeho zavinění je možné uvažovat o snížení pojistného plnění. Nutno také dodat, že každý případ je posuzován velmi individuálně a u případného krácení se vždy zohledňují všechny okolnosti případu. Pokud pojištěný způsobí požárem škodu pouze sám sobě, hodnotí se míra jeho možného spoluzavinění dle výše uvedených zásad.

V případě požáru, který se rozšířil z ohniska i na ostatní pojištěné objekty jiných vlastníků, například sousedů, je logické, že jejich spoluzavinění lze těžko předpokládat a jakkoliv je zohledňovat. Ale pozor, je důležité připomenout varováním pro majitele nemovitostí, v nichž oheň vznikl. Pokud se prokáže jejich nedbalost, nebo porušení povinností, mohou se připravit na to, že vzniklou škodu na majetku souseda budou spolufinancovat. Z pojištění odpovědnosti ji totiž poškozenému pojišťovna uhradí, ale po viníkovi ji může následně vymáhat.

Povinnosti majitelů domů jsou zakotveny v mnoha zákonech, například i v novém občanském zákoníku, kde je mimo jiné uvedeno, že každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, majetku, přírodě a životním prostředí. Proto je i v případě komínů lepší předepsané úkoly majitele nemovitosti plnit. Přinejmenším proto, že vyřizování případné škody se obejde bez problémů administrativních i finančních.

Allianz pojišťovna upozorňuje: Nepodceňujte návštěvu kominíka! Přinese štěstí i při vyřizování škody po požáru >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (363)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 519 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »