Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Budoucí hit realitního trhu: Bydlení pro seniory

Autor: Petr Bukač | 04.07.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Budoucí hit realitního trhu: Bydlení pro seniory

Populace v Česku bude stárnout. Senioři se postupně stanou jednou z nejpočetnějších skupin obyvatel. Vznikne tak daleko větší poptávka po zboží a službách, které budou odpovídat jejich specifickým potřebám. Týká se to i bydlení pro seniory, jehož nabídka je na českém trhu prozatím dost omezená.

Využijí této příležitosti developeři, podnikatelé v oblasti ubytovacích služeb, banky a pojišťovny?

Stárnutí populace vyvolá řadu změn 

Podle údajů Českého statistického úřadu žilo v Česku na konci loňského roku zhruba 10,4 miliónu obyvatel. Z toho přes 1,5 miliónu osob (tj. 14,6 %) bylo starších 65 let. Demografická prognóza uvádí, že zastoupení seniorů v populaci se do roku 2020 zvýší na 20,3 % a nejpozději do roku 2050 pak překročí hranici 30 %. Rychlost stárnutí populace samozřejmě nemusí úplně odpovídat těmto předpokladům. O tom, že k němu dojde a že bude mít řadu ekonomických a sociálních důsledků, však nikdo nepochybuje.

Vyšší počet seniorů nepřinese jen růst výdajů na důchody, zdravotní péči a sociální služby. S přibývajícím věkem většina lidí změní svůj životní styl i potřeby a požadavky. Přizpůsobit se jim budou muset výrobci, obchodníci i poskytovatelé nejrůznějších služeb. Nejde přitom jen o zajištění donášky obědů, úklidu domácností a pečovatelských služeb, ale třeba také o smysluplné vyplnění volného času. Vzhledem k růstu životní úrovně a lepšícímu se zdravotnímu stavu populace budoucí důchodci možná budou chtít místo posedávání v parcích spíše cestovat nebo třeba hrát tenis a golf. Budou-li na to ovšem mít peníze.

V každém případě ale všichni budou muset někde bydlet. Zdaleka ne všem seniorům přitom bude vyhovovat jejich stávající byt nebo rodinný dům. Spousta z nich bude po odchodu do důchodu uvažovat o změně bydliště z ekonomických, rodinných nebo třeba zdravotních důvodů. Lze tedy očekávat, že během několika málo let se začne rozrůstat skupina starších obyvatel, kteří se budou více či méně intenzivně poohlížet po bydlení naplňujícím jejich představy o místě k prožití spokojeného stáří.

Bytů pro seniory je nedostatek

V Česku byly v posledních letech postaveny desítky tisíc nových bytů. Ještě víc jich bylo zrekonstruováno převážně v rámci programu regenerace panelových domů. Bytů, které by byly určeny přímo seniorům, však vzniklo jen minimum. Cílovou skupinou developerů jsou totiž především mladí lidé a rodiny s dětmi. Nových bytů umožňujících soužití více generací anebo bezbariérových bytů pro lidi s různými zdravotními handicapy je na trhu jako šafránu. Poptávka po nich přitom nejspíš poroste.

Za ekvivalent bydlení pro staré lidi jsou stále považovány hlavně domovy pro seniory. Přitom se většinou jedná o zařízení vzniklá z bývalých domovů důchodců, která nabízejí péči jen o přestárlé a nemohoucí občany. Jejich kapacita je navíc nedostatečná. Na umístění v nich jsou dlouhé pořadníky a čekací doba se počítá na roky. Další žadatel v pořadí má šanci na získání ubytování v domově zpravidla, jen když některý z jeho dosavadních obyvatel zemře. Tento problém přitom přetrvává už dlouhou řadu let.

Starším lidem, kteří jsou zatím schopni se o sebe sami postarat a vystačí si jen s občasnou výpomocí, jsou určeny domy s pečovatelskou službou. Zpravidla jsou to bytové domy s malometrážními byty, jejichž provoz zajišťují pro své občany obce. Rovněž o tomto druhu bydlení ovšem platí, že poptávka stále více převyšuje nabídku. Získat nájemní smlouvu na byt v domě s pečovatelskou službou obvykle znamená buď dlouhé čekání v pořadníku, anebo nutnost využít známostí a korupce.

Alternativu představují soukromé penziony

Postoj společnosti ke starým lidem se hodně změnil. Doba, kdy spolu pod jednou střechou běžně žily rodiny sestávající z několika generací, je dávno pryč. Socialistická kolektivizace poslala malé děti do jeslí a školek a staré lidi do domovů důchodců, kde měl péči o ně zajistit stát. Komu se do domova důchodců nechtělo, nebo se tam kvůli jejich nedostatečné kapacitě nedostal, musel se o sebe postarat sám. Spolehnout se mohl nanejvýš na pomoc svých bližních anebo obce či státu v podobě zajištění pečovatelské služby.

V posledních letech se v Česku začínají objevovat také soukromé penzióny, které nabízejí seniorům zpravidla poměrně komfortní ubytování včetně komplexních služeb a širokých možností pro trávení volného času. Jejich jedinou vadou na kráse je to, že jejich služby jsou dostupné spíše jen movitějším důchodcům. Ubytování včetně základního balíčku služeb v nich přijde minimálně na 10 000 Kč měsíčně. V luxusních zařízeních ovšem třeba i na pětinásobek. K tomu je nutno připočíst nemalé náklady na stravování a další výdaje.

Na druhou stranu obecně vžitá představa, že skoro všichni důchodci mají hluboko do kapsy a žádný luxus si nemohou dovolit, není tak úplně pravdivá. V Česku existuje stále více lidí s relativně vysokými příjmy a majetkem, kteří ani po odchodu do důchodu rozhodně nemusí třít bídu s nouzí. Někteří důchodci také mohou počítat s finanční pomocí od svých blízkých, a to nejen kvůli morální povinnosti se o svou babičku nebo dědečka postarat. Uvolnění bytu a zajištění celodenní péče o ně se totiž rodině prostě vyplatí.

Kdo se chopí příležitosti?

Míst v domovech pro seniory i bytů v domech s pečovatelskou službou je nedostatek. Soukromých penziónů je málo, většinou nabízejí ubytování za poměrně vysoké ceny a nanejvýš několika desítkám seniorů. Přitom jen v Praze na konci loňského roku žilo téměř 190 tisíc osob starších 65 let, z nichž několik desítek tisíc se léta neúspěšně hlásí do domovů důchodců. Spousta starších lidí by se také ráda přestěhovala kvůli deregulaci nájemného nebo třeba kvůli tomu, že nezvládá chůzi po schodech.

Tato situace nabízí velkou příležitost nejen pro developery a podnikatele v oblasti poskytování ubytovacích služeb. Prozatím by mohli alespoň otestovat zájem veřejnosti o vícegenerační a bezbariérové byty přizpůsobené potřebám seniorů. Některé z projektů by přitom mohly být realizovány nikoliv ve městech, ale spíše v menších obcích s dobrou dopravní dostupností a infrastrukturou. Nejedna obec by takovýto projekt jistě uvítala už jen kvůli vzniku nových pracovních příležitostí pro místní občany.

Rozšířit by se mohla také jejich spolupráce s bankami, pojišťovnami a dalšími institucemi schopnými vytvořit a nabídnout sofistikované produkty pro zajištění odpovídajícího bydlení ve stáří. Místo hypotečního úvěru na pořízení bytu by možná někteří lidé ocenili spíše možnost předplatit si jakési penzijní pojištění s naturálním plněním. Po splnění stanovených podmínek by nezískali výplatu doživotní penze, ale právo na doživotní užívání bytu pro seniory v zařízení s garantovanou úrovní služeb.

Anketa

Plánujete stěhování v důchodu?

Ano. (80)
 
Ne. (6)
 
Nevím, do důchodu mám daleko. (7)
 Celkem hlasovalo 93 čtenářů

Budoucí hit realitního trhu: Bydlení pro seniory >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Duchodce bez strechy nad hlavou Dittrichova E. | 08.02.2016 02:55

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 13.07.2016 14:37

Zbyněk Drobiš | 08.07.2016 00:00 Kolik osob může žít v nájemním bytě?

Nový občanský zákoník upravuje problematiku počtu osob žijících v bytě, a to stanovením jednotlivých práv a povinností nájemce a pronajímatele. Pojďme se blíže zaměřit na tuto zákonnou úpravu k lepší znalosti nájemního práva. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

22.07.2016 12:37 Česká spořitelna má zálusk na nejvyšší mrakodrap v Praze

REICO investiční společnost České spořitelny chce od skupiny PPF Petra Kellnera koupit nejvyšší pražský mrakodrap City Tower. Transakci by měl do měsíce schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.07.2016 12:23 Majitelem bývalého kláštera na náměstí Republiky je slovenský miliardář

Účetní závěrka společnosti Eco-Invest ukázala, že bývalý klášter na pražském náměstí Republiky patří slovenskému miliardáři Milanovi Fil´ovi. Miliardář přitom vlastnictví oficiálně popíral.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.07.2016 13:16 Na čtrnácti místech Prahy vyrostou mrakodrapy

Ve čtrnácti lokalitách v Praze vyrostou mrakodrapy až s 27 podlažími. S výstavbou mrakodrapů na Roztylech, Chodově, Rohanském ostrově, ve Vysočanech či Libni počítá návrh nového metropolitního územního plánu Prahy, který by měl platit od roku 2020. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.07.2016 13:00 AirBnB se zaměří na byznysmeny

Ubytovací platforma AirBnB rozšiřuje své pole působnosti, připravuje web pro byznysmeny. Platforma navíc začala ve Spojených státech nabízet ubytování v soukromých bytech firemním klientům přes cestovní agentury.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.07.2016 12:59 Metrostav míří před soud kvůli šizení stavebních prací

Jedna z největších stavebních společností v České republice Metrostav čelí obžalobě z šizení některých stavebních prací při opravě hotelu Bohemia v Chrudimi. Pracovníci společnosti se měli údajně pokusit o dotační podvod za desítky milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1196)
 
Ne. (1490)
 
Nevím. (49)
 Celkem hlasovalo 2735 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »