Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Budoucí hit realitního trhu: Bydlení pro seniory

Autor: Petr Bukač | 04.07.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Budoucí hit realitního trhu: Bydlení pro seniory

Populace v Česku bude stárnout. Senioři se postupně stanou jednou z nejpočetnějších skupin obyvatel. Vznikne tak daleko větší poptávka po zboží a službách, které budou odpovídat jejich specifickým potřebám. Týká se to i bydlení pro seniory, jehož nabídka je na českém trhu prozatím dost omezená.

Využijí této příležitosti developeři, podnikatelé v oblasti ubytovacích služeb, banky a pojišťovny?

Stárnutí populace vyvolá řadu změn 

Podle údajů Českého statistického úřadu žilo v Česku na konci loňského roku zhruba 10,4 miliónu obyvatel. Z toho přes 1,5 miliónu osob (tj. 14,6 %) bylo starších 65 let. Demografická prognóza uvádí, že zastoupení seniorů v populaci se do roku 2020 zvýší na 20,3 % a nejpozději do roku 2050 pak překročí hranici 30 %. Rychlost stárnutí populace samozřejmě nemusí úplně odpovídat těmto předpokladům. O tom, že k němu dojde a že bude mít řadu ekonomických a sociálních důsledků, však nikdo nepochybuje.

Vyšší počet seniorů nepřinese jen růst výdajů na důchody, zdravotní péči a sociální služby. S přibývajícím věkem většina lidí změní svůj životní styl i potřeby a požadavky. Přizpůsobit se jim budou muset výrobci, obchodníci i poskytovatelé nejrůznějších služeb. Nejde přitom jen o zajištění donášky obědů, úklidu domácností a pečovatelských služeb, ale třeba také o smysluplné vyplnění volného času. Vzhledem k růstu životní úrovně a lepšícímu se zdravotnímu stavu populace budoucí důchodci možná budou chtít místo posedávání v parcích spíše cestovat nebo třeba hrát tenis a golf. Budou-li na to ovšem mít peníze.

V každém případě ale všichni budou muset někde bydlet. Zdaleka ne všem seniorům přitom bude vyhovovat jejich stávající byt nebo rodinný dům. Spousta z nich bude po odchodu do důchodu uvažovat o změně bydliště z ekonomických, rodinných nebo třeba zdravotních důvodů. Lze tedy očekávat, že během několika málo let se začne rozrůstat skupina starších obyvatel, kteří se budou více či méně intenzivně poohlížet po bydlení naplňujícím jejich představy o místě k prožití spokojeného stáří.

Bytů pro seniory je nedostatek

V Česku byly v posledních letech postaveny desítky tisíc nových bytů. Ještě víc jich bylo zrekonstruováno převážně v rámci programu regenerace panelových domů. Bytů, které by byly určeny přímo seniorům, však vzniklo jen minimum. Cílovou skupinou developerů jsou totiž především mladí lidé a rodiny s dětmi. Nových bytů umožňujících soužití více generací anebo bezbariérových bytů pro lidi s různými zdravotními handicapy je na trhu jako šafránu. Poptávka po nich přitom nejspíš poroste.

Za ekvivalent bydlení pro staré lidi jsou stále považovány hlavně domovy pro seniory. Přitom se většinou jedná o zařízení vzniklá z bývalých domovů důchodců, která nabízejí péči jen o přestárlé a nemohoucí občany. Jejich kapacita je navíc nedostatečná. Na umístění v nich jsou dlouhé pořadníky a čekací doba se počítá na roky. Další žadatel v pořadí má šanci na získání ubytování v domově zpravidla, jen když některý z jeho dosavadních obyvatel zemře. Tento problém přitom přetrvává už dlouhou řadu let.

Starším lidem, kteří jsou zatím schopni se o sebe sami postarat a vystačí si jen s občasnou výpomocí, jsou určeny domy s pečovatelskou službou. Zpravidla jsou to bytové domy s malometrážními byty, jejichž provoz zajišťují pro své občany obce. Rovněž o tomto druhu bydlení ovšem platí, že poptávka stále více převyšuje nabídku. Získat nájemní smlouvu na byt v domě s pečovatelskou službou obvykle znamená buď dlouhé čekání v pořadníku, anebo nutnost využít známostí a korupce.

Alternativu představují soukromé penziony

Postoj společnosti ke starým lidem se hodně změnil. Doba, kdy spolu pod jednou střechou běžně žily rodiny sestávající z několika generací, je dávno pryč. Socialistická kolektivizace poslala malé děti do jeslí a školek a staré lidi do domovů důchodců, kde měl péči o ně zajistit stát. Komu se do domova důchodců nechtělo, nebo se tam kvůli jejich nedostatečné kapacitě nedostal, musel se o sebe postarat sám. Spolehnout se mohl nanejvýš na pomoc svých bližních anebo obce či státu v podobě zajištění pečovatelské služby.

V posledních letech se v Česku začínají objevovat také soukromé penzióny, které nabízejí seniorům zpravidla poměrně komfortní ubytování včetně komplexních služeb a širokých možností pro trávení volného času. Jejich jedinou vadou na kráse je to, že jejich služby jsou dostupné spíše jen movitějším důchodcům. Ubytování včetně základního balíčku služeb v nich přijde minimálně na 10 000 Kč měsíčně. V luxusních zařízeních ovšem třeba i na pětinásobek. K tomu je nutno připočíst nemalé náklady na stravování a další výdaje.

Na druhou stranu obecně vžitá představa, že skoro všichni důchodci mají hluboko do kapsy a žádný luxus si nemohou dovolit, není tak úplně pravdivá. V Česku existuje stále více lidí s relativně vysokými příjmy a majetkem, kteří ani po odchodu do důchodu rozhodně nemusí třít bídu s nouzí. Někteří důchodci také mohou počítat s finanční pomocí od svých blízkých, a to nejen kvůli morální povinnosti se o svou babičku nebo dědečka postarat. Uvolnění bytu a zajištění celodenní péče o ně se totiž rodině prostě vyplatí.

Kdo se chopí příležitosti?

Míst v domovech pro seniory i bytů v domech s pečovatelskou službou je nedostatek. Soukromých penziónů je málo, většinou nabízejí ubytování za poměrně vysoké ceny a nanejvýš několika desítkám seniorů. Přitom jen v Praze na konci loňského roku žilo téměř 190 tisíc osob starších 65 let, z nichž několik desítek tisíc se léta neúspěšně hlásí do domovů důchodců. Spousta starších lidí by se také ráda přestěhovala kvůli deregulaci nájemného nebo třeba kvůli tomu, že nezvládá chůzi po schodech.

Tato situace nabízí velkou příležitost nejen pro developery a podnikatele v oblasti poskytování ubytovacích služeb. Prozatím by mohli alespoň otestovat zájem veřejnosti o vícegenerační a bezbariérové byty přizpůsobené potřebám seniorů. Některé z projektů by přitom mohly být realizovány nikoliv ve městech, ale spíše v menších obcích s dobrou dopravní dostupností a infrastrukturou. Nejedna obec by takovýto projekt jistě uvítala už jen kvůli vzniku nových pracovních příležitostí pro místní občany.

Rozšířit by se mohla také jejich spolupráce s bankami, pojišťovnami a dalšími institucemi schopnými vytvořit a nabídnout sofistikované produkty pro zajištění odpovídajícího bydlení ve stáří. Místo hypotečního úvěru na pořízení bytu by možná někteří lidé ocenili spíše možnost předplatit si jakési penzijní pojištění s naturálním plněním. Po splnění stanovených podmínek by nezískali výplatu doživotní penze, ale právo na doživotní užívání bytu pro seniory v zařízení s garantovanou úrovní služeb.

Anketa

Plánujete stěhování v důchodu?

Ano. (82)
 
Ne. (6)
 
Nevím, do důchodu mám daleko. (7)
 Celkem hlasovalo 95 čtenářů

Budoucí hit realitního trhu: Bydlení pro seniory >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Duchodce bez strechy nad hlavou Dittrichova E. | 08.02.2016 02:55

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »