EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Petr Bukač

04. 07. 2008

1 komentář

Budoucí hit realitního trhu: Bydlení pro seniory

 


 

Využijí této příležitosti developeři, podnikatelé v oblasti ubytovacích služeb, banky a pojišťovny?

Stárnutí populace vyvolá řadu změn 

Podle údajů Českého statistického úřadu žilo v Česku na konci loňského roku zhruba 10,4 miliónu obyvatel. Z toho přes 1,5 miliónu osob (tj. 14,6 %) bylo starších 65 let. Demografická prognóza uvádí, že zastoupení seniorů v populaci se do roku 2020 zvýší na 20,3 % a nejpozději do roku 2050 pak překročí hranici 30 %. Rychlost stárnutí populace samozřejmě nemusí úplně odpovídat těmto předpokladům. O tom, že k němu dojde a že bude mít řadu ekonomických a sociálních důsledků, však nikdo nepochybuje.

Vyšší počet seniorů nepřinese jen růst výdajů na důchody, zdravotní péči a sociální služby. S přibývajícím věkem většina lidí změní svůj životní styl i potřeby a požadavky. Přizpůsobit se jim budou muset výrobci, obchodníci i poskytovatelé nejrůznějších služeb. Nejde přitom jen o zajištění donášky obědů, úklidu domácností a pečovatelských služeb, ale třeba také o smysluplné vyplnění volného času. Vzhledem k růstu životní úrovně a lepšícímu se zdravotnímu stavu populace budoucí důchodci možná budou chtít místo posedávání v parcích spíše cestovat nebo třeba hrát tenis a golf. Budou-li na to ovšem mít peníze.

V každém případě ale všichni budou muset někde bydlet. Zdaleka ne všem seniorům přitom bude vyhovovat jejich stávající byt nebo rodinný dům. Spousta z nich bude po odchodu do důchodu uvažovat o změně bydliště z ekonomických, rodinných nebo třeba zdravotních důvodů. Lze tedy očekávat, že během několika málo let se začne rozrůstat skupina starších obyvatel, kteří se budou více či méně intenzivně poohlížet po bydlení naplňujícím jejich představy o místě k prožití spokojeného stáří.

Bytů pro seniory je nedostatek

V Česku byly v posledních letech postaveny desítky tisíc nových bytů. Ještě víc jich bylo zrekonstruováno převážně v rámci programu regenerace panelových domů. Bytů, které by byly určeny přímo seniorům, však vzniklo jen minimum. Cílovou skupinou developerů jsou totiž především mladí lidé a rodiny s dětmi. Nových bytů umožňujících soužití více generací anebo bezbariérových bytů pro lidi s různými zdravotními handicapy je na trhu jako šafránu. Poptávka po nich přitom nejspíš poroste.

REKLAMA

Za ekvivalent bydlení pro staré lidi jsou stále považovány hlavně domovy pro seniory. Přitom se většinou jedná o zařízení vzniklá z bývalých domovů důchodců, která nabízejí péči jen o přestárlé a nemohoucí občany. Jejich kapacita je navíc nedostatečná. Na umístění v nich jsou dlouhé pořadníky a čekací doba se počítá na roky. Další žadatel v pořadí má šanci na získání ubytování v domově zpravidla, jen když některý z jeho dosavadních obyvatel zemře. Tento problém přitom přetrvává už dlouhou řadu let.

Starším lidem, kteří jsou zatím schopni se o sebe sami postarat a vystačí si jen s občasnou výpomocí, jsou určeny domy s pečovatelskou službou. Zpravidla jsou to bytové domy s malometrážními byty, jejichž provoz zajišťují pro své občany obce. Rovněž o tomto druhu bydlení ovšem platí, že poptávka stále více převyšuje nabídku. Získat nájemní smlouvu na byt v domě s pečovatelskou službou obvykle znamená buď dlouhé čekání v pořadníku, anebo nutnost využít známostí a korupce.

Alternativu představují soukromé penziony

Postoj společnosti ke starým lidem se hodně změnil. Doba, kdy spolu pod jednou střechou běžně žily rodiny sestávající z několika generací, je dávno pryč. Socialistická kolektivizace poslala malé děti do jeslí a školek a staré lidi do domovů důchodců, kde měl péči o ně zajistit stát. Komu se do domova důchodců nechtělo, nebo se tam kvůli jejich nedostatečné kapacitě nedostal, musel se o sebe postarat sám. Spolehnout se mohl nanejvýš na pomoc svých bližních anebo obce či státu v podobě zajištění pečovatelské služby.

V posledních letech se v Česku začínají objevovat také soukromé penzióny, které nabízejí seniorům zpravidla poměrně komfortní ubytování včetně komplexních služeb a širokých možností pro trávení volného času. Jejich jedinou vadou na kráse je to, že jejich služby jsou dostupné spíše jen movitějším důchodcům. Ubytování včetně základního balíčku služeb v nich přijde minimálně na 10 000 Kč měsíčně. V luxusních zařízeních ovšem třeba i na pětinásobek. K tomu je nutno připočíst nemalé náklady na stravování a další výdaje.

REKLAMA

Na druhou stranu obecně vžitá představa, že skoro všichni důchodci mají hluboko do kapsy a žádný luxus si nemohou dovolit, není tak úplně pravdivá. V Česku existuje stále více lidí s relativně vysokými příjmy a majetkem, kteří ani po odchodu do důchodu rozhodně nemusí třít bídu s nouzí. Někteří důchodci také mohou počítat s finanční pomocí od svých blízkých, a to nejen kvůli morální povinnosti se o svou babičku nebo dědečka postarat. Uvolnění bytu a zajištění celodenní péče o ně se totiž rodině prostě vyplatí.

Kdo se chopí příležitosti?

Míst v domovech pro seniory i bytů v domech s pečovatelskou službou je nedostatek. Soukromých penziónů je málo, většinou nabízejí ubytování za poměrně vysoké ceny a nanejvýš několika desítkám seniorů. Přitom jen v Praze na konci loňského roku žilo téměř 190 tisíc osob starších 65 let, z nichž několik desítek tisíc se léta neúspěšně hlásí do domovů důchodců. Spousta starších lidí by se také ráda přestěhovala kvůli deregulaci nájemného nebo třeba kvůli tomu, že nezvládá chůzi po schodech.

Tato situace nabízí velkou příležitost nejen pro developery a podnikatele v oblasti poskytování ubytovacích služeb. Prozatím by mohli alespoň otestovat zájem veřejnosti o vícegenerační a bezbariérové byty přizpůsobené potřebám seniorů. Některé z projektů by přitom mohly být realizovány nikoliv ve městech, ale spíše v menších obcích s dobrou dopravní dostupností a infrastrukturou. Nejedna obec by takovýto projekt jistě uvítala už jen kvůli vzniku nových pracovních příležitostí pro místní občany.

Rozšířit by se mohla také jejich spolupráce s bankami, pojišťovnami a dalšími institucemi schopnými vytvořit a nabídnout sofistikované produkty pro zajištění odpovídajícího bydlení ve stáří. Místo hypotečního úvěru na pořízení bytu by možná někteří lidé ocenili spíše možnost předplatit si jakési penzijní pojištění s naturálním plněním. Po splnění stanovených podmínek by nezískali výplatu doživotní penze, ale právo na doživotní užívání bytu pro seniory v zařízení s garantovanou úrovní služeb.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Dittrichova E.

    8 února, 2016

    Velmi se mi libi clanek p.Zamecnika, mladym se pripravuji byty, ale seniorum, co odvedli zivotni ranec prace, s temi se uz nepocita ??MU a Magistraty absolutne nedelaji pro seniory v bytove otazce NIC. Dlouhodobe jsem v poradniku v Praze ve vsech moznych bytovych odd. s zadosti, ale vsude rikaji nemame, nestavime, jen opravujeme a prodavame, to je bezvadnou privatizaci prisel stat o byty a tudiz kralikarny a nic podobneho jiz neni a nebude, pritom stavebnich spolecnosti je jak maku a pozemku rovnez, proc developeri nestavi tak jako pro bezne obcany i domovu pro seniory, ze by se jim ty pronajmy nevyplatili?? Urcite ANO, nemyslim takove byty za 20.000 mes.kdyz duchody jsou od 8000,– a i mene, takze kolem 4000–5000,– je kazdy schopen platit, samozrejme sobestacny s pecovatelskou sluzbou o neco vice..zapojte panove stavitele mozky a popremyslejte orostouci potrebe bydleni pro seniory i vas se to jednou bude tykat, ted je to pro vase prarodice, rodice !!!!

    Odpovědět