Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Byty se asi stavět nezačnou... zlevní, nebo zdraží?

Autor: Petr Zámečník | 08.06.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 6 komentářů
Byty se asi stavět nezačnou... zlevní, nebo zdraží?

Cena bytů je závislá na nabídce a poptávce. Kdo čeká výrazné snížení cen, bude nejspíš zklamán: Místo snížení cen se staví méně. Jen stavebních povolení bylo letos vydáno jako v roce 2006.

Český statistický úřad včera zveřejnil údaje o stavebnictví v dubnu 2010. "V dubnu 2010 byla stavební produkce sezónně očištěná meziměsíčně vyšší o 4,8 %. Stavební produkce klesla meziročně o 15,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,6 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 45,9 %. Bylo zahájeno meziročně o 1,6 % bytů více. Dokončeno bylo o 18,4 % bytů více," uvádí zpráva ČSÚ.

Větší množství dokončených bytů odpovídá zahájené výstavbě v letech developerské expanze, kdy poptávka (zejména spekulativní) táhla ceny vzhůru a nikdo příliš nehleděl na dlouhodobou perspektivu zvolených lokalit ani na kvalitu provedených prací. Hlavně, že bylo možné koupit byt za několik milionů, vždyť jeho cena nemůže než růst. Chyba lávky.

Cena bytů se vyvíjí stejně jako cena kterékoli jiné komodity (kteréhokoli zboží či služby). Jen s tím rozdílem, že do trhu s bydlením více či méně zasahuje stát nejrůznějšími podpůrnými a destruktivními opatřeními. A stejně jako kterákoli jiná komodita je i bydlení pod vlivem nabídky a poptávky. Cena je v současné době nejspolehlivější mechanismus, který dokáže říci, kdo bude moci ten či onen byt využívat.

Poptávku určuje především populace. Silné populační ročníky jsou již dávno ubytované a nastupují nové, slabší. Poptávka po novém bydlení tak bude pravděpodobně klesat navzdory trendu rozvodovosti, která poptávku po bytech naopak zvyšuje.

Klesající poptávky si všimli již i developeři. "Realitní krize", použijeme-li zažitý expresivní termín, jen urychlila to, co bylo z demografického pohledu nevyhnutelné. A jejich reakce? Pomineme-li fiaska s aukcemi bytů, zbývá zpomalení bytové výstavby. S cenou se jim dolů jít (zatím?) příliš nechce.

Poslední (dubnová) čísla Českého statistického úřadu hovoří o dokončení meziročně o 18,4 % více bytů. Jenže jejich výstavba byla zahájena zpravidla v letech 2007 až 2008. (Růst počtu vydaných stavebních povolení činil mezi lednem až dubnem roku 2008 meziročně 18,7 %... že by náhoda?)

V blízké budoucnosti lze ale spíše očekávat pokles v počtu dokončených bytů, neboť i počet vydaných stavebních povolení (a ohlášek) v souvislosti s byty klesá. V srpnu 2009 klesl měsíční počet vydaných povolení pod úroveň roku 2005, kde se držel až do ledna 2010. Nyní se počet nově povolených a ohlášených staveb pohybuje na úrovni roku 2006.

Graf 1: Počet vydaných stavebních povolení a ohlášek (za měsíc)


Zdroj:
ČSÚ, vlastní výpočty

Při pohledu na kumulované počty vydaných stavebních povolení stojí za pozornost rok 2009, který začínal ještě optimisticky na lednové úrovni nejvyšší ze všech sledovaných let, ovšem již v únoru se propadl pod hodnotu z roku 2007 a dále klesal až v říjnu prolomil hranici z roku 2006. V letošním roce se počty vydaných stavebních povolení a ohlášek do února držely mírně pod úrovní roku 2006, v březnu a dubnu mírně nad ní.

Graf 2: Počet vydaných stavebních povolení a ohlášek (vždy od počátku roku)


Zdroj:
ČSÚ, vlastní výpočty

S počtem vydaných stavebních povolení se snížila též hodnota povolených bytových staveb. Zatímco v loňském roce v prvních čtyřech měsících dosáhla 24,058 mld. Kč (což je mimochodem pod úrovní roku 2007), v letošní první třetině byly povoleny bytové stavby orientačně za 19,459 mld. Kč (jen o 51 mil. Kč více než v roce 2005). To představuje meziroční pokles o více než 19 %.

Celkově hodnota povolených staveb vzrostla o 45,9 %, což je enormní nárůst ve srovnání s poklesem hodnoty bytové výstavby. "Výrazný růst orientační hodnoty povolených staveb byl důsledkem relativně nízké srovnávací základny a také povolením finančně nákladných staveb dopravní infrastruktury, výrobních budov a fotovoltaických elektráren," komentuje důvody růstu zpráva ČSÚ.

Přepočítat orientační hodnotu povolených bytových staveb na jednu bytovou jednotku není možné, neboť hodnota povolených staveb zahrnuje i celé bytové domy s jedním stavebním povolením. Pokles průměrné hodnoty staveb na jedno stavební povolení tak neudává, zda jsou stavby rozpočtovány levněji, ale především zda jsou žádána stavební povolení na větší projekty. Zajímavý je ale pohled na kumulovanou orientační hodnotu povolených bytových staveb. Ta se v roce 2009 dlouho držela roku 2007, když od června do září získala navrch, aby v závěru roku ztratila a propadla se na úroveň roku 2006. Data z letošního roku hovoří dokonce o oscilaci kolem hodnot roku 2005.

Graf 2: Orientační hodnota vydaných stavebních povolení a ohlášek (vždy od počátku roku)


Zdroj:
ČSÚ, vlastní výpočty

Počty i hodnota stavebních povolení a ohlášek se v letošním roce propadl na úroveň roku 2005. Lze tedy v blízké budoucnosti očekávat, že se omezí nabídka bytů. A co se stane s jejich cenou? V současnosti jsou "do oběhu" uváděny byty, jejichž výstavba byla započata v letech realitního boomu. Ty budou tlačit cenu dolů, ať se to developerům líbí nebo ne. To ostatně ukazuje i výsledek aukce bytů. Současný stav nízkých vydaných stavebních povolení ale bude tlačit na zastavení poklesu cen a nelze vyloučit do dvou let jejich opětovný růst.

Anketa

Byty se asi stavět nezačnou... zlevní, nebo zdraží? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 6 komentářů)

RE: Male doporuceni II | 11.06.2010 00:35
Male doporuceni II Vojtik | 10.06.2010 20:20
Male doporuceni Vojtik | 10.06.2010 20:19
Vyborny clanek Vojtik | 10.06.2010 20:14
Autor... Kruton | 08.06.2010 11:04

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 533 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »