EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: Petr Zámečník

08. 06. 2010

6 komentářů

Byty se asi stavět nezačnou… zlevní, nebo zdraží?

 


 

Český statistický úřad včera zveřejnil údaje o stavebnictví v dubnu 2010. "V dubnu 2010 byla stavební produkce sezónně očištěná meziměsíčně vyšší o 4,8 %. Stavební produkce klesla meziročně o 15,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,6 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 45,9 %. Bylo zahájeno meziročně o 1,6 % bytů více. Dokončeno bylo o 18,4 % bytů více," uvádí zpráva ČSÚ.

Větší množství dokončených bytů odpovídá zahájené výstavbě v letech developerské expanze, kdy poptávka (zejména spekulativní) táhla ceny vzhůru a nikdo příliš nehleděl na dlouhodobou perspektivu zvolených lokalit ani na kvalitu provedených prací. Hlavně, že bylo možné koupit byt za několik milionů, vždyť jeho cena nemůže než růst. Chyba lávky.

Cena bytů se vyvíjí stejně jako cena kterékoli jiné komodity (kteréhokoli zboží či služby). Jen s tím rozdílem, že do trhu s bydlením více či méně zasahuje stát nejrůznějšími podpůrnými a destruktivními opatřeními. A stejně jako kterákoli jiná komodita je i bydlení pod vlivem nabídky a poptávky. Cena je v současné době nejspolehlivější mechanismus, který dokáže říci, kdo bude moci ten či onen byt využívat.

Poptávku určuje především populace. Silné populační ročníky jsou již dávno ubytované a nastupují nové, slabší. Poptávka po novém bydlení tak bude pravděpodobně klesat navzdory trendu rozvodovosti, která poptávku po bytech naopak zvyšuje.

Klesající poptávky si všimli již i developeři. "Realitní krize", použijeme-li zažitý expresivní termín, jen urychlila to, co bylo z demografického pohledu nevyhnutelné. A jejich reakce? Pomineme-li fiaska s aukcemi bytů, zbývá zpomalení bytové výstavby. S cenou se jim dolů jít (zatím?) příliš nechce.

REKLAMA

Poslední (dubnová) čísla Českého statistického úřadu hovoří o dokončení meziročně o 18,4 % více bytů. Jenže jejich výstavba byla zahájena zpravidla v letech 2007 až 2008. (Růst počtu vydaných stavebních povolení činil mezi lednem až dubnem roku 2008 meziročně 18,7 %… že by náhoda?)

V blízké budoucnosti lze ale spíše očekávat pokles v počtu dokončených bytů, neboť i počet vydaných stavebních povolení (a ohlášek) v souvislosti s byty klesá. V srpnu 2009 klesl měsíční počet vydaných povolení pod úroveň roku 2005, kde se držel až do ledna 2010. Nyní se počet nově povolených a ohlášených staveb pohybuje na úrovni roku 2006.

Graf 1: Počet vydaných stavebních povolení a ohlášek (za měsíc)


Zdroj:
ČSÚ, vlastní výpočty

REKLAMA

Při pohledu na kumulované počty vydaných stavebních povolení stojí za pozornost rok 2009, který začínal ještě optimisticky na lednové úrovni nejvyšší ze všech sledovaných let, ovšem již v únoru se propadl pod hodnotu z roku 2007 a dále klesal až v říjnu prolomil hranici z roku 2006. V letošním roce se počty vydaných stavebních povolení a ohlášek do února držely mírně pod úrovní roku 2006, v březnu a dubnu mírně nad ní.

Graf 2: Počet vydaných stavebních povolení a ohlášek (vždy od počátku roku)


Zdroj:
ČSÚ, vlastní výpočty

S počtem vydaných stavebních povolení se snížila též hodnota povolených bytových staveb. Zatímco v loňském roce v prvních čtyřech měsících dosáhla 24,058 mld. Kč (což je mimochodem pod úrovní roku 2007), v letošní první třetině byly povoleny bytové stavby orientačně za 19,459 mld. Kč (jen o 51 mil. Kč více než v roce 2005). To představuje meziroční pokles o více než 19 %.

REKLAMA

Celkově hodnota povolených staveb vzrostla o 45,9 %, což je enormní nárůst ve srovnání s poklesem hodnoty bytové výstavby. "Výrazný růst orientační hodnoty povolených staveb byl důsledkem relativně nízké srovnávací základny a také povolením finančně nákladných staveb dopravní infrastruktury, výrobních budov a fotovoltaických elektráren," komentuje důvody růstu zpráva ČSÚ.

Přepočítat orientační hodnotu povolených bytových staveb na jednu bytovou jednotku není možné, neboť hodnota povolených staveb zahrnuje i celé bytové domy s jedním stavebním povolením. Pokles průměrné hodnoty staveb na jedno stavební povolení tak neudává, zda jsou stavby rozpočtovány levněji, ale především zda jsou žádána stavební povolení na větší projekty. Zajímavý je ale pohled na kumulovanou orientační hodnotu povolených bytových staveb. Ta se v roce 2009 dlouho držela roku 2007, když od června do září získala navrch, aby v závěru roku ztratila a propadla se na úroveň roku 2006. Data z letošního roku hovoří dokonce o oscilaci kolem hodnot roku 2005.

Graf 2: Orientační hodnota vydaných stavebních povolení a ohlášek (vždy od počátku roku)


Zdroj:
ČSÚ, vlastní výpočty

Počty i hodnota stavebních povolení a ohlášek se v letošním roce propadl na úroveň roku 2005. Lze tedy v blízké budoucnosti očekávat, že se omezí nabídka bytů. A co se stane s jejich cenou? V současnosti jsou "do oběhu" uváděny byty, jejichž výstavba byla započata v letech realitního boomu. Ty budou tlačit cenu dolů, ať se to developerům líbí nebo ne. To ostatně ukazuje i výsledek aukce bytů. Současný stav nízkých vydaných stavebních povolení ale bude tlačit na zastavení poklesu cen a nelze vyloučit do dvou let jejich opětovný růst.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • dany

  8 června, 2010

  jestliže jsou byty za současnou cenu neprodejný, tak prostě jako by ani nebyly a to že se nebudou stavět další neprodejný byty s cenou neudělá absolutně nic. Přitom jsou ale firmy, který dokážou stavět za 30 000 m2 a ty budou dál stavět, ať se to těm velkejm líbí nebo ne. Jedinej, kdo na tom prodělá, budou ty firmy, který mají „na skladě“ několik set neprodejných bytou a budou vyčkávat. Samozřejmě, bavíme se o Praze kde je situace nejmarkantnější. Přitom neustále probíhá uvolňování pražských bytů, kdy spousta zadlužených prodává svý byty a stěhuje se do levnějších lokalit, kde si dál bude pobírat ty svoje dávky. Do toho přijde deregulace a s ní další tisíce uvolněných bytů. Jinak, vidím to ve firmě, o koupi bytu v Praze neuvažuje nikdo, většina už bydlí nebo bydlí v pronájmu a chce se buď stěhovat mimo Prahu. A novým kteří by byli třeba ochotni do takový hovadiny jít, se nepřibírají, takže opravdu nevím, kde chtějí developeři brát zákazníky.

  Odpovědět

 • Kruton

  8 června, 2010

  …má v zásadě pravdu, vzestup cen opravdu vyloučit nelze, příliš pravděpodobný však rozhodně není.
  Snižováním nabídky se nás developeři pokoušejí strašit už od samého počátku současné etapy poklesu cen, tady již bezmála dva roky. Přesto je podle řady průzkumů jen v Praze ca 2000 neprodaných bytů v novostavbách. Zkušenosti s nedávno proběhlých aukcí navíc ukazují, že – nehledě na pravděpodobné manipulace ze strany developerů – zákaznící jsou ochotni akceptovat ceny nejméně o 20% nižší, než jsou ceny katalogové. Navíc, byty v novostavbách nejsou na trhu samy, spolu s nimi soutěží o přízeň kupců množství bytů starších. Jejich majitelé také nezřídka volí taktiku ‚snížení nabídky‘, stáhli se z trhu a vyčkávají na příznivější ceny. Spolu s neobsazenými byty v novostavbách tu tak vznikla slušná zásoba bytů k prodeji, která podle všeho bohatě vykryje pokles stavebnho ruchu.
  Připočteme-li k řečenému ještě navíc pozvolnou renesanci nájemního bydlení a v textu zmíněný demografický faktor, pak i jen pouhá stagnace cen, natož jejich opětovný růst jsou nejspíše věcí přiejmenším vzdálené budoucnosti.

  Odpovědět

 • Vojtik

  10 června, 2010

  Vice takovych clanku zde,jasna data,jasna analyza.S nekterymi vyvody nesouhlasim,ale to uz je zivot.:-)Dulezite je,ze mi jsou servirovana data,ze kterych si mohu udelat vlastni zaver sam.

  Odpovědět

 • Vojtik

  10 června, 2010

  K tomuto tematu mohutne prispiva jeste jeden faktor,zde nezmineny:
  Trzni cena najmu.Nemam presnou statistiku,ale zda se mi,ze trzni najemne v Praze mohutne klesa.Uz v roce 2008 se dala videt nabidka najmu v Praze byt 3+1 za 10 tisic,jenze to byla spis vyjimecna nabidka.No a zadejte si dnes do sreality.cz,ze si chcete pronajmout 3+1 v Praze do 10,5 tisice a budete se divit,jaka zaplava na vas vyjede.
  Potencialni kupci pochopitelne porovnavaji vysi najmu s vysi hyposplatky a klesajici najemne je mohutnou pobidkou,proc si byt pronajmout a nekoupit.

  Odpovědět

 • Vojtik

  10 června, 2010

  Doporuceni pro pana Zamecnika pochopitelne zni:O klesajicich najmech napsat clanek:-)

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  11 června, 2010

  Díky za tip, jen statistiky nájmů se jaksi nedostávají… ale zkusíme si s tím poradit.

  Odpovědět