Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Češi se splácení hypoték bát nemusí, jsou totiž spořiví

30.09.2009 08:55 | Kategorie: Hypotéky | Komentáře zakázány komentářů

Česko se přiblížilo vyspělým hypotečním trhům, průměrná měsíční splátka úvěru podle analýzy serveru honzovahypoteka.cz činí 35 procent čistých příjmů žadatele. Na předních hypotečních trzích, jako je Velká Británie, Irsko nebo Nizozemsko, je poměr splátky vůči příjmům třicetiprocentní. Umírněnější zadlužování Čechů je pozitivním důsledkem ekonomické krize.

Žadatelé o hypoteční úvěr jsou „rozumnější“ než dříve. V předešlých dvou letech, kdy v Česku vrcholil hypoteční boom, byli někteří lidé ochotní zadlužit se až na hranici svých finančních možností. Letos jsou klienti při vypůjčování peněz na bydlení obezřetnější. Vyplývá to z analýzy transakcí zrealizovaných prostřednictvím internetového tržiště s hypotékami honzovahypoteka.cz. „Poměr měsíční splátky úvěru vůči čistým příjmům domácnosti se v průměru pohybuje okolo 35 procent. Svědčí to o vyspělosti českého hypotečního trhu. Na předních evropských trzích je poměr příjmů vůči splátce 30procentní,“ říká Jiří Paták, ředitel hypotečního serveru honzovahypoteka.cz.

Více než polovina žadatelů o hypotéku má navíc stavební spoření a chce tyto úspory využít k financování bydlení. „Průměrná výše vlastních úspor se pohybuje těsně pod hranicí půl milionu korun, přesně jde o 480 tisíc,“ dodává Jiří Paták. Zajímavým zjištěním je i poměr hypotečního úvěru k ceně nemovitosti (LTV), který se na serveru honzovahypoteka.cz pohybuje pod 80 procenty zástavní hodnoty nemovitosti.

Krize učí Čechy hospodárnosti

Podle analytiků ze serveru honzovahypoteka.cz je umírněnější zadlužování Čechů i opatrnější přístup bank pozitivním důsledkem ekonomické krize. „Český hypoteční trh je zdravý. Ekonomická krize přišla dříve, než české banky začaly pod tlakem konkurenčního boje nabízet rizikovější hypotéky, které v USA a západní Evropě problémy odstartovaly,“ vysvětluje Jiří Paták.

INFO BOX: Zájem klientů, poradců i bank o novou službu honzovahypoteka.cz předčil očekávání vedení firmy. Za měsíc provozu dosáhl počet poptávek o hypotéku téměř 700 v celkovém objemu 1,544 miliardy korun. Průměrný objem poptávaného úvěru činí 2,25 milionu korun. Počet aktivních poradců je 183, zastupují celkem 15 bank. Na jednu poptávku uživatel obdrží v průměru 3,5 nabídky, 90 procent z nich přichází do 12 hodin od zadání poptávky. Návštěvnost serveru přesáhla za první měsíc provozu počet 15 tisíc unikátních uživatelů.

Konkurenční boj mezi hypotečními bankami se přiostřuje

Hypoteční trh se za první pololetí meziročně propadl o třetinu. Podle odborníků celkový objem hypoték za letošní rok nepřesáhne hranici 80 miliard, přitom loni banky poskytly hypotéky za 114 miliard korun a předloni za rekordních 142 miliard. Propad trhu se snaží banky rozhýbat snižováním úrokových sazeb, v září vyhlásila snížení úroků například Modrá pyramida, Raiffeisenbank a GE Money Bank.

Kromě snižování úrokových sazeb tvoří další prostor ke zlevňování také poplatky za poskytnutí hypotečního úvěru. Ty jsou totiž často v kompetenci jednotlivých finančních poradců. „Aby banky nebo jejich poradci klienta získali, jsou ochotní jít až na doraz. Zatímco průměrný poplatek za zpracování úvěru činí 0,8 procenta z objemu hypotéky, na serveru honzovahypoteka.cz je poplatek o 62 procent nižší,“ vypočítává Jiří Paták. „Průměrná výše nabízené hypotéky je 2,44 milionu korun – tomu odpovídá poplatek 19 520 korun, přitom průměrný poplatek na serveru honzovahypoteka.cz činí jen 7503 korun,“ dodává Paták.

INFO BOX: Průměrná úroková sazba na trhu je 5,66 procenta, na serveru honzovahypoteka.cz je průměrný úrok 5,3 procenta, tedy o 0,36 procentního bodu nižší. Tento rozdíl každý měsíc ušetří klientovi u průměrné hypotéky (ve výši 2,44 milionu korun) 732 korun na splátce. Průměrný poplatek za poskytnutí úvěru u „Honzových hypoték“ činí 7503 korun místo obvyklých 19 520 korun (poplatek odpovídá průměrné nabízené hypotéce v objemu 2,44 milionu korun), vyčísleno jde o úsporu pro klienta přes 12 000 korun.

Snaha bank o rozhýbání hypotečního trhu spolu se stabilizací realitního trhu nahrává kupujícím. „Ceny některých nemovitostí, zejména bytů v panelových domech nebo rodinných domů v okolí velkých měst, meziročně klesly v průměru o 20 procent a dosáhly tak svého cenového dna. Předpokládáme, že ceny teď budou spíše stagnovat, je tedy vhodný čas k nákupu těchto nemovitostí,“ komentuje situaci na realitním trhu Jakub Havrlant, ředitel realitního tržiště bezrealitky.cz.

Češi se splácení hypoték bát nemusí, jsou totiž spořiví >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »