EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

30. 09. 2009

0 komentářů

Češi se splácení hypoték bát nemusí, jsou totiž spořiví

 


 

Žadatelé o hypoteční úvěr jsou „rozumnější“ než dříve. V předešlých dvou letech, kdy v Česku vrcholil hypoteční boom, byli někteří lidé ochotní zadlužit se až na hranici svých finančních možností. Letos jsou klienti při vypůjčování peněz na bydlení obezřetnější. Vyplývá to z analýzy transakcí zrealizovaných prostřednictvím internetového tržiště s hypotékami honzovahypoteka.cz. „Poměr měsíční splátky úvěru vůči čistým příjmům domácnosti se v průměru pohybuje okolo 35 procent. Svědčí to o vyspělosti českého hypotečního trhu. Na předních evropských trzích je poměr příjmů vůči splátce 30procentní,“ říká Jiří Paták, ředitel hypotečního serveru honzovahypoteka.cz.

Více než polovina žadatelů o hypotéku má navíc stavební spoření a chce tyto úspory využít k financování bydlení. „Průměrná výše vlastních úspor se pohybuje těsně pod hranicí půl milionu korun, přesně jde o 480 tisíc,“ dodává Jiří Paták. Zajímavým zjištěním je i poměr hypotečního úvěru k ceně nemovitosti (LTV), který se na serveru honzovahypoteka.cz pohybuje pod 80 procenty zástavní hodnoty nemovitosti.

Krize učí Čechy hospodárnosti

Podle analytiků ze serveru honzovahypoteka.cz je umírněnější zadlužování Čechů i opatrnější přístup bank pozitivním důsledkem ekonomické krize. „Český hypoteční trh je zdravý. Ekonomická krize přišla dříve, než české banky začaly pod tlakem konkurenčního boje nabízet rizikovější hypotéky, které v USA a západní Evropě problémy odstartovaly,“ vysvětluje Jiří Paták.

INFO BOX: Zájem klientů, poradců i bank o novou službu honzovahypoteka.cz předčil očekávání vedení firmy. Za měsíc provozu dosáhl počet poptávek o hypotéku téměř 700 v celkovém objemu 1,544 miliardy korun. Průměrný objem poptávaného úvěru činí 2,25 milionu korun. Počet aktivních poradců je 183, zastupují celkem 15 bank. Na jednu poptávku uživatel obdrží v průměru 3,5 nabídky, 90 procent z nich přichází do 12 hodin od zadání poptávky. Návštěvnost serveru přesáhla za první měsíc provozu počet 15 tisíc unikátních uživatelů.

Konkurenční boj mezi hypotečními bankami se přiostřuje

Hypoteční trh se za první pololetí meziročně propadl o třetinu. Podle odborníků celkový objem hypoték za letošní rok nepřesáhne hranici 80 miliard, přitom loni banky poskytly hypotéky za 114 miliard korun a předloni za rekordních 142 miliard. Propad trhu se snaží banky rozhýbat snižováním úrokových sazeb, v září vyhlásila snížení úroků například Modrá pyramida, Raiffeisenbank a GE Money Bank.

REKLAMA

Kromě snižování úrokových sazeb tvoří další prostor ke zlevňování také poplatky za poskytnutí hypotečního úvěru. Ty jsou totiž často v kompetenci jednotlivých finančních poradců. „Aby banky nebo jejich poradci klienta získali, jsou ochotní jít až na doraz. Zatímco průměrný poplatek za zpracování úvěru činí 0,8 procenta z objemu hypotéky, na serveru honzovahypoteka.cz je poplatek o 62 procent nižší,“ vypočítává Jiří Paták. „Průměrná výše nabízené hypotéky je 2,44 milionu korun – tomu odpovídá poplatek 19 520 korun, přitom průměrný poplatek na serveru honzovahypoteka.cz činí jen 7503 korun,“ dodává Paták.

INFO BOX: Průměrná úroková sazba na trhu je 5,66 procenta, na serveru honzovahypoteka.cz je průměrný úrok 5,3 procenta, tedy o 0,36 procentního bodu nižší. Tento rozdíl každý měsíc ušetří klientovi u průměrné hypotéky (ve výši 2,44 milionu korun) 732 korun na splátce. Průměrný poplatek za poskytnutí úvěru u „Honzových hypoték“ činí 7503 korun místo obvyklých 19 520 korun (poplatek odpovídá průměrné nabízené hypotéce v objemu 2,44 milionu korun), vyčísleno jde o úsporu pro klienta přes 12 000 korun.

Snaha bank o rozhýbání hypotečního trhu spolu se stabilizací realitního trhu nahrává kupujícím. „Ceny některých nemovitostí, zejména bytů v panelových domech nebo rodinných domů v okolí velkých měst, meziročně klesly v průměru o 20 procent a dosáhly tak svého cenového dna. Předpokládáme, že ceny teď budou spíše stagnovat, je tedy vhodný čas k nákupu těchto nemovitostí,“ komentuje situaci na realitním trhu Jakub Havrlant, ředitel realitního tržiště bezrealitky.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.