Sobota 29. dubna. Svátek má Robert.

Recenze: Rychloúvěr Modré pyramidy

Petr Zámečník

Modrá pyramida připravila pro své klienty novinku. Úvěr, který schválí (nebo zamítne) do 24 hodin. Je úvěr skutečně tak rychlý? A jakou cenu musí klient za rychlost zaplatit?

Rychloúvěr – základní parametry

Rychloúvěr Modré pyramidy klade jako svou hlavní přednost rychlost schválení (nebo neschválení) žádosti. Klient se dozví do 24 hodin v případě stávající smlouvy a do 2 až 3 dnů v případě uzavření nové smlouvy, zda mu bude úvěr poskytnut.

Ani další základní parametry neznějí špatně. Předschválený limit může klient získat i bez doložení příjmů a maximální výše 300 tis. Kč odpovídá předpokládanému účelu – modernizaci a rekonstrukci vlastního bydlení. Maximální splatnost úvěru je 15 let.

S úrokovými sazbami je to o něco horší. Zatímco aktuální úroková sazba hypotečních úvěrů dle FINCENTRUM HYPOINDEXu dosahuje 5,73 %, překlenovací Rychloúvěr získají klienti za 6,39 %, pokud již mají naspořeno 20 % cílové částky, jinak 6,69 %. O jednu desetinku lze úroky snížit, pokud zároveň vlastní Modré konto nebo Modré konto plus.

Kdo je klient?

Za klienta považuje Modrá pyramida každého, kdo má či měl uzavřenou smlouvu o stavebním spoření. Aby mohl čerpat Rychloúvěr, musí mít klientskou historii alespoň jeden rok – takže noví zájemci mají smůlu a na Rychloúvěr se schválením do 24 hodin si musí počkat 12 měsíců… nebo do jara, kdy by stavební spořitelna měla nabídnout tento produkt i pro nové klienty bez historie.

Předschválený limit – žádná jistota

Modrá pyramida svým stávajícím klientům v případě zájmu nabídne „předschválený“ úvěrový limit. V takovém případě klient sice nemusí dokládat potvrzení o příjmech, ale jistotu, že úvěr dostane, nemá.

Teprve po žádosti klienta o přidělení „předschváleného“ limitu banka kontroluje úvěrové registry a celkovou zadluženost klienta. Důvodem zamítnutí může být buď „škraloup“ v úvěrovém registru, nebo i jen přílišná úvěrová angažovanost. Celkové nezajištěné zadlužení klienta (kreditní karty, spotřebitelské úvěry, kontokorenty, úvěry od stavebních spořitelen apod.) včetně nového úvěru nesmí přesáhnout 600 tis. Kč. Zajištěné úvěry, např. hypotéky, pokud jsou řádně spláceny, nemají na posuzování žádosti vliv.

Klient navíc musí doložit potvrzení o účelu využití úvěru jako u kteréhokoli úvěru od stavební spořitelny, jak to vyžaduje zákon.

Potíže klasického překlenovacího úvěru

Rychloúvěr je variantou překlenovacího úvěru. Tomu odpovídají i jeho „neřesti“. Klient v první fázi nesplácí úvěr, ale platí pouze úroky, na druhé straně musí spořit, z čehož sice obdrží úroky, ale nižší. Čím více naspoří, tím větší část překlenovacího úvěru financuje z vlastních úspor – a úrokovou marži (rozdíl mezi úroky z úspor a z úvěru) inkasuje stavební spořitelna.

Potíž se může vyskytnout i s cílovou částkou. Stejně jako u kteréhokoli překlenovacího úvěru stavebních spořitelen klient čerpá překlenovací úvěr ve výši cílové částky. Má-li cílovou částku nižší, než je jeho úvěrový limit plus naspořené prostředky, může ji navýšit – a zaplatí klasický poplatek za navýšení cílové částky.

Má-li ale cílovou částku vyšší, má možnosti dvě: buď ji snížit (a nedostane pochopitelně zpět již zaplacený poplatek za cílovou částku), nebo si uzavřít novou smlouvu o stavebním spoření (a zaplatit poplatek za založení smlouvy; v tomto případě je navíc schválení úvěru za 2 až 3 dny).

Shrnutí

Rychlé přidělení úvěru je pro klienty zajímavá varianta. V podání Rychloúvěru je ale zatím umožněna pouze stávajícím klientům a navíc je vykoupena poměrně vysokou úrokovou sazbou, která je vyšší než u jiných překlenovacích úvěrů.

Anketa: Jaký typ úvěru na bydlení preferujete?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Recenze: Rychloúvěr Modré pyramidy”

 1. Alice napsal:

  Hypoteční úvěr

  Modrá pyramida poskytuje/zpros­tředkovává úvěry opravdu „rychle“ – nám už běží 3.měsíc a úvěr stále čeká na schválení, přitom nám bylo řečeno, že bonitu máme dostačující, takže riziko neschválení nehrozí.

  1. Monika Mašková napsal:

   Re: Hypoteční úvěr

   Koukám,že nejsme jediní..je to síla..a máte už nějaký výsledek Alice?

 2. Monika Mašková napsal:

  Náš rychloúvěr s přítelem vyřizujeme již tak třetí měsíc!Díky tomu možná přijdem o koupi baráku.Pán,co se o nás „stará“ z Modré pyramidy v ničem ale nevidí problém..Nadělalo nám to již mnoho problémů a to nemluvím o projetých kilometrech tam a zpátky do pobočky.Stále čekáme,jak tedy vlastně dopadneme..Tento případ je na natáčení do televize a já tedy s Modrou pyramidou mám velmi špatné zkušenosti..A to je přítel léta jejich klientem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *