Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Co dělat, aby vám hypotéka nepřerostla přes hlavu?

Autor: Luboš Svačina | 17.04.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 5 komentářů
Co dělat, aby vám hypotéka nepřerostla přes hlavu?

Zvažujete pořídit si bydlení na úvěr? Ať už se rozhodnete pro hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření bude to běh na dlouhou trať, přičemž vykolejit vás může kde co. Stejně tak ale existuje spousta účinných opatření se těmto nástrahám vyhnout.

Úvěr na bydlení zpravidla představuje závazek někdy i na několik desítek let, přičemž po celou dobu splatnosti úvěru se předpokládá, že dlužník bude pravidelně umořovat dlužnou částku. Je však bezpočet situací, které mohou negativně ovlivnit výši příjmů, ale také výdajů vaší domácnosti a vy bez dostatečné ochrany nebudete schopni krýt své závazky.

Cestou, jak se vyhnout nepříjemnostem a riziku ztráty střechy nad hlavou, je především zdravý úsudek a prevence. Tedy reálně odhadnout svoje finanční možnosti před sepsáním úvěrové smlouvy a vytvořit si stabilní  finanční plán, který zajistí rodinný rozpočet i pro případ neočekávaných událostí, majících negativní vliv na schopnost hradit nejen měsíční splátky hypotéky, ale potažmo všechny závazky domácnosti.

Reálně odhadnout finanční možnosti

Ještě před cestou do banky, kde klient začne dohadovat konkrétní paramety úvěru, je potřeba si správně určit částku, kterou je zájemce o úvěr (domácnost), dlouhodobě schopen vynakládat na splácení hypotéky (a to i s dostatečnou rezervou, pokud by došlo při změně fixace ke zvýšení měšíční splátky), a teprve potom se pouštět do hledání vysněného bydlení. Na internetu je k dispozici velké množství kalkulaček pro výpočet tzv. bonity klienta. V druhé fázi si své výpočty můžete nechat „naostro“ prověřit návštěvou banky. První hrubý skóring vám udělají téměř na každé pobočce nezávazně a zdarma.

Výborným nástrojem, jak dále otestovat své odhady, je vzít si tzv. „hypotéku nanečisto". Zjistíte tak, zda vás splácení úvěru nebude přespříliš nezatěžovat a zda jste schopni nadále hradit další trvalé platby (splátky ostatních úvěrů, leasing, služby, pojištění, kapesné dětem).
 
Princip hypotéky na nečisto spočívá ve zřízení odděleného účtu od rodinného rozpočtu, kam si například pomocí trvalého příkazu budete zasílat pravidelně každý měsíc částku, která odpovídá plánované splátce úvěru (pokud bydlíte dosud v nájmu zohledněte ve výpočtu platby poměrnou část nájemného, které vám koupí nemovitosti odpadne). Pokud vám splácení hypotéky na nečisto nepůsobí problémy, můžete postupně přistoupit k realizaci hypotéky.

Hypotéka nanečisto má ještě druhý efekt. Sumu prostředků na spořícím účtu můžete při vyřizování hypotéky použít k úhradě nákladů, které si banka zpravidla účtuje a s kterými je potřeba dopředu počítat (poplatek za zpracování, výpis z katastru, odhad nemovitosti), a pokud vám část zbude, budete disponovat rezervou pro fázi splácení úvěru. Tvorba rezervy je totiž dalším z velmi důležitých nástrojů, jak si stabilizovat rodinný rozpočet pro případ nenadálého výpadku příjmu či zvýšení splátky úvěru.

Tvorba rezervy a zajištění proti výpadkům příjmu

Jedním z prvků zabezpečení proti krátkodobé platební neschopnosti je vytvořit si v rodinném rozpočtu v době, kdy se daří, rezervu. Ta by měla odpovídat alespoň dvěma měsíčním příjmům a poslouží vám k překlenutí doby pracovní neschopnosti nebo ztráty zaměstnání.

Úspory z období před čerpáním hypotéky (stavební spoření, investice, vkladní knížky), pokud nejste nuceni složit jako anuitu úvěru, si ponechejte taktéž jako rezervu alespoň pro první fixační období (nejčastěji 1, 3, 5 let). Když vše půjde podle plánu a budete si chtít o své úspory snížit částku úvěru, na konci fixace tak můžete snadno učinit, a to rizika sankčních poplatků (některé banky umožňují předčasné či částečné splacení úvěru bez sankcí kdykoliv v průběhu doby splácení).

Proti dlouhodobým výpadkům příjmu způsobeným například dlouhodobějším onemocněním, úrazem a případnou invaliditou, resp. pracovní neschopností živitele rodiny, na jehož příjmu je závislá celá domácnost, je rozhodně vhodnější zajistit rozpočet pojištěním (především u skupiny OSVČ).

Pojišťovny nabízí širokou škálu pojistných produktů pro případ všech možných i nemožných pojistných událostí. Záleží na pojistníkovi, která rizika považuje za pravděpodobná vzhledem ke zdravotnímu stavu, dědičným dipozicím, výkonu zaměstnání apod. Určitě by však v pojistné smlouvě nemělo chybět pojistnění pro případ smrti, úrazu, invaliditě, ale také třeba dlohodobé hospitalizaci a pracovní neschopnosti. 

Existují dva druhy životního pojištění: levnější - rizikové životní pojištění (kryje pouze rizika, v případě "přežití" pojistky klient nic nedostane), a dražší - rezervotvorné životní pojištění (zde je klient pojištěn proti rizikům, ale zároveň si část prostředků spoří do doby splatnosti pojistky/úvěru).

Pokud jste si pojištění do doby vyřizování úvěru nesjednali, není třeba se ukvapovat. Banky zpravidla přímo spolupracují s pojišťovnami a pojistné produkty nabízí ve svých obchodních sítích. Pokud odpovídající pojistnou smlouvu uzavřete s hypotečním poradcem v bance, můžete s velkou pravděpodobností očekávat slevu na úvěru v podobě nižší úrokové sazby.

Co dělat, aby vám hypotéka nepřerostla přes hlavu? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

umcloans_2011@hotmail.com UMC LOAN INC | 28.10.2011 05:08
ultimateloanfirm1@live.com Desmond Roberts | 19.10.2011 17:29
v bance?? vit | 24.04.2008 14:31
RE: coze? Luboš Svačina | 21.04.2008 14:56
coze? FL | 18.04.2008 07:50

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »